, piątek 3 kwietnia 2020
Budżet obywatelski w Cieszynie: Mieszkańcy już wybrali!
Ogródki bez granic na Wzgórzu Zamkowym to projekt, który miał pierwszą edycję już w tym roku i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Budżet obywatelski w Cieszynie: Mieszkańcy już wybrali!

MB
Pierwsza w historii Cieszyna procedura związana z budżetem obywatelskim właśnie dobiegła końca. Znamy już dwa projekty, które zostaną sfinansowane w 2015 roku w Cieszynie z puli 300 tys. zł budżetu obywatelskiego.

Wygranymi projektami, które otrzymały najwięcej głosów mieszkańców, są: Piastowskie - Mini Strefa Sportu i Rekreacji, która będzie zlokalizowana przy ul. Skrajnej w Cieszynie, oraz Ogródki bez granic na Wzgórzu Zamkowym.

W terminie 13 - 20 października br. miało miejsce głosowanie na propozycje projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego na rok 2015 i pozytywnie zaopiniowanych przez zespół ds. budżetu obywatelskiego. W głosowaniu mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Cieszyna.

W głosowaniu wzięło udział 9 propozycji projektów, które zostały wcześniej zgłoszone przez mieszkańców. Łącznie na projekty do budżetu obywatelskiego w Cieszynie oddano 1701 głosów, z czego 12 według zespołu ds. budżetu obywatelskiego nie spełniało wymogów formalnych.

Obecnie kolejnym działaniem zgodnie z procedurami będzie ogłoszenie przez burmistrza Cieszyna wybranych projektów na stronach internetowych Cieszyna oraz tablicy ogłoszeń, a także zobowiązanie Wydziału Finansowego Urzędu Miasta do ujęcia rekomendowanych projektów w projekcie budżetu miasta Cieszyna na rok 2015.

Piastowskie - Mini Strefa Sportu i Rekreacji - to projekt, którego szacunkowy koszt realizacji wynosi 292 tys. 700 zł i zostanie zlokalizowany przy ul. Skrajnej w Cieszynie. W ramach tego projektu na os. Piastowskim powstanie: mini boisko do piłki nożnej, boisko do piłki plażowej, kącik wypoczynkowy ze stolikiem do szachów lub kręgli podwieszanych, alejka spacerowa z ławkami wysadzana drzewami, plac zabaw dla dzieci, ogrodzenie z siatki, rabata kwiatowa, urządzenia sportowe na wolnym powietrzu, oświetlenie terenu lampami solarnymi i inne urządzenia. Ze szczegółowym uzasadnieniem projektu można zapoznać się tutaj.

Ogródki bez granic - to projekt, którego szacunkowy koszt realizacji wynosi 7 tys. 300 zł i będzie zlokalizowany na Wzgórzu Zamkowym. Celem tego projektu jest rozwój i wzmocnienie polsko-czeskiej inicjatywy realizowanej od 2014 roku na Wzgórzu Zamkowym poprzez kontynuację społecznego projektu mobilnej infrastruktury „Ogródków bez granic”. Projekt polega na stworzeniu przestrzeni do sezonowej uprawy roślin, a także miejsca spotkań, edukacji, rozprzestrzeniania idei oraz rekreacji. W ramach kosztów realizacji zostaną zakupione: donice, drewniane elementy, zadaszenia, meble ogrodowe, ziemia, sadzonki i rośliny, kompostownik, system nawadniający, oświetlenie, gry i zabawy, które będzie można w przyszłości nieodpłatnie wypożyczać. Ze szczegółowym uzasadnieniem projektu można zapoznać się tutaj. Sprawie przyszłości projektu Zahrádky bez hranic/Ogródki bez granic, poświęcone będzie niedzielne spotkanie zatytułowane "Ogródkowa Rewolucja". Odbędzie się ono o godz. 15.00 w Herbaciarni Laja (ul. Zamkowa 3 abc, Cieszyn).

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A wszechwładni Cichomscy chodzili po osiedlu i zbierali podpisy !!!!! ciekawe co się za tym kryje !!!!!

Szkoda żę nie przewidziano takiej inwestycji jak PRĘGIRERZ NA RYNKU DLA NIEUDOLNYCH WŁADZ MIASTA - taniej i nie lada atrakcja turystyczna.

Brawo Pani Burmistrzu, świetna inicjatywa.
Budżet obywatelski był nam mieszkańcom potrzebny.
Wiem na kogo zagłosuję 16-go listopada!

Współczuję mieszkańcom ul. Skrajnej. Mini Strefa Sportu i Rekreacji będzie czynna "całą dobę"

To właściwie gdzie powstaną te boiska??? Na ul. Skrajnej czy Polnej???? W szczegółach projektu jest napisana ul. Polna a tu , że Skrajna????

Ostatecznie lokalizacja całego projektu została uwzględniona przy ul. Skrajnej.

Skrajna bo tam mieszka Prezes Cichomski. Jego żona Radna to, jak podał Pan Burmistrz, główny (niektórzy mówią że jedyny)cieszyński inicjator budżetu obywatelskiego. Budżetu bez konsultacji publicznych. Nikt o niczym nie rozmawiał. Sorry, rozmawiali Radni, bo to budżet samych Radnych. Przy każdym projekcie Radni. Mąż inicjatywa, żona wspiera, sąsiadki podpisują. Pytanie Kto będzie finansował utrzymanie obiektu? Pytanie Czy koszt nie zostanie przekroczony? Ciekawe kiedy u Nas wybudują? Na razie To mamy sklepy na sprzedanej przez Prezesów glebie. Miasto dało działki darmo na mieszkania, ale, czasy się zmieniają. Kasa!

żenada głosowałem na windę z ul. Przykopa na śrutarską

Gratulacje, głosowałam na ogródki :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama