, piątek 19 kwietnia 2024
Budżet obywatelski w Cieszynie już od 2015 roku
Przegłosowana przez radnych uchwała z dnia 26 czerwca br. stanowiła podstawę do rozpoczęcia prac nad budową budżetu obywatelskiego w Cieszynie. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Budżet obywatelski w Cieszynie już od 2015 roku

MB
Wczoraj informowaliśmy o powołaniu Gminnej Rady Pożytku Publicznego w Cieszynie. Jej ukonstytuowanie się do pewnego stopnia jest związane także z przygotowaniami do wdrożenia w Cieszynie budżetu obywatelskiego, nad czym obecnie trwają prace w Urzędzie Miasta.

Zgodnie z przegłosowaną przez cieszyńskich radnych 26 czerwca br. uchwałą (w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Cieszyna na temat części wydatków z budżetu miasta Cieszyna na rok 2015) w skład zespołu ds. budżetu obywatelskiego musi wejść trzech przedstawicieli organizacji pozarządowych z Gminnej Rady Pożytku Publicznego.

W ten sposób skład zespołu ds. opracowania zasad funkcjonowania i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Cieszyna na temat budżetu miasta Cieszyna na rok 2015 rysuje się następująco: Arkadiusz Skowroński (przewodniczący), Jan Gerlach (wiceprzewodniczący), Edyta Czarnecka (sekretarz) oraz członkowie: Janina Cichomska, Krzysztof Herok, Maria Liwczak, a także członkowie będący równocześnie przedstawicielami organizacji pozarządowych z GRPP: Małgorzata Szwarc-Niedźwiecka, Anna Pszczółka oraz Wojciech Szczurek.

Przegłosowana przez radnych uchwała z dnia 26 czerwca br. stanowiła podstawę do rozpoczęcia prac nad budową budżetu obywatelskiego w Cieszynie. Kolejnym krokiem było powołanie przez burmistrza Cieszyna 2 lipca br. powyższego zespołu oraz przygotowanie harmonogramu prac związanych z jego wdrożeniem. W pracach nad opracowaniem tego projektu wykorzystano doświadczenia z miast województwa śląskiego, które działania w tym obszarze ukończyły np. Bielska-Białej.

W Cieszynie do dyspozycji mieszkańców oddano 300 tys. zł, to część wydatków z budżetu miasta na rok 2015, w ramach których zostaną zrealizowane projekty będące zgłoszone i pozytywnie ocenione przez zespół ds. budżetu obywatelskiego, a następnie potwierdzone przez mieszkańców w drodze głosowania.

Propozycje projektów do sfinansowania może nadesłać każdy mieszkaniec Cieszyna. Najpóźniej 18 lipca br. zostanie ogłoszony przez burmistrza Cieszyna nabór propozycji projektów. Do 22 sierpnia będzie można składać propozycje projektów (o szczegółach będziemy informować na bieżąco). Z kolei do 30 września br. zespół ds. budżetu obywatelskiego dokona ostatecznej weryfikacji propozycji projektów.

10 października br. zostanie ogłoszone głosowanie na propozycje projektów. Natomiast 13 października rozpocznie się w całej gminie głosowanie na projekty za pomocą specjalnej karty do głosowania i potrwa do 20 października br. W listopadzie będzie miało miejsce utworzenie listy rekomendowanych projektów po ówczesnym opracowaniu wyników głosowania mieszkańców i przedstawienie jej burmistrzowi miasta. Finalnie, najdalej 14 listopada br. dowiemy się o wybranych projektach, które zostaną sfinansowane z budżetu obywatelskiego w 2015r.

Szczegółowe informacje o postępach pracy nad budżetem obywatelskim w Cieszynie będą sukcesywnie ukazywać się na stronie miasta Cieszyna: www.cieszyn.pl oraz na stronie BIP Cieszyna: bip.um.cieszyn.pl.

Co to jest budżet obywatelski?

Budżet obywatelski, nazywany też budżetem partycypacyjnym, to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują bezpośrednio mieszkańcy poprzez głosowanie. W ten sposób zwiększa się bezpośredni wpływ mieszkańców na rozwój i wygląd ich miasta. Władza samorządowa zachęca w ten sposób do większego zaangażowania mieszkańców w sprawy miasta.

Inicjatywa budżetu obywatelskiego zrodziła się w Brazylii pod koniec ubiegłego wieku, w Porto Alegre, ponadmilionowej stolicy stanu Rio Grande do Sul. Po długim okresie przygotowawczym budżet obywatelski został tam wprowadzony w latach 1991 i 1992. Okazał się wielkim sukcesem. Mieszkańcy Porto Alegre bardzo szeroko i mocno zaangażowali się w jego tworzenie i aktywnie w nim uczestniczyli, a efekty w postaci najbardziej im potrzebnej nowej infrastruktury zachęcały do kontynuacji. Do roku 2008 budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło ok. 200 tamtejszych miast zamieszkiwanych przez ponad 44 mln. mieszkańców. Pomysł rozprzestrzenił się na Amerykę Południową (w roku 2010 taki budżet miało ponad 500 miast). Budżet wraz z udziałem mieszkańców realizuje też 200 miast w Europie, a idea ta znana jest już w Afryce, Azji i Ameryce Północnej. Źródła podają, że na całym świecie budżet obywatelski ma 750 miast, inne mówią, że nawet 1500.

W Polsce budżet obywatelski realizuje już przeszło 50 miast. Pierwszy był Sopot, który zainicjował go w roku 2011. W roku 2014 do realizacji budżetu obywatelskiego przystępuje po raz pierwszy Cieszyn.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

W wyborach burmistrz będzie oceniany za to co zrobił przez 4 lata, więc jak za 300 tys. ma się wyłgać od odpowiedzialności.
W Zamarskach dostali 20 tys. i co płakał ktoś że mało, nie wzięli się do roboty i przebudowali centrum wsi.
Są ludzie, którzy wykorzystują okazję i zmieniają swoje otoczenie, są też "aktywni inaczej".

może dużo, może mało... biedronka tyle wywozi gotówki z cieszyna codziennie i nie dam sobie ręki obciąć ale tyle gdzieś kosztuje zrobienie 100m drogi.

@Anonima z 10:32
Naprawdę jesteś cienki Bolek! Nie potrafisz policzyć jaki procent budżetu stanowi kwota 300 000 zł ? To zaledwie 0.2% !!! To naprawdę niewiele za możliwość wyłgania się z odpowiedzialności.

Nie rozumiem autorów poprzednich wypowiedzi 300 tys to nic?
Uważam, że budżet partycypacyjny to bardzo dobre rozwiązanie, będzie to sprawdzian czy mieszkańcy Cieszyna interesują się swoim miastem czy są malkontentami, których aktywność ogranicza się do zrzędzenia na forum.

Szykujemy kolejne bomby dla następnych rządów. burmistrzu- proszę pozostać już tylko przy patronowaniu wszystkiemu - to jest najbezpieczniejsze.

Tak zwany budżet obywatelski to wielka kpina!
Jest to przejaw braku zaufania do wybranych radnych, którzy powinni nas reprezentować oraz chytrość władzy udającej, że obywatele mają wpływ na podejmowane decyzje.
Jak coś z budżetem pójdzie nie tak, to władza zawsze może powiedzieć - przecież to Wy tak zadecydowaliście...

Kpina? Być może nieco racji w tym jest. Jeśli bowiem 26 czerwca ustala się zasady, niespełna miesiąc później (wakacje!) wszczyna się procedurkę, a już niecałe dwa miesiące później ma być zakończony nabór, to co można o takiej sytuacji powiedzieć. Albo faktycznie Ktoś z nas kpi, albo projekty są już przygotowane. Dalszej kolejności można się tylko domyślać. Pokierować wybranymi klakierami i będziemy zaklepywać 300 tys. zetów tuż przed wyborami. Ciekawe czy, i jak bardzo się mylę? Może ZK ma już wybranych delegatów dzielnicowych i tematycznych, a Ci podjęli decyzje o priorytetach inwestycyjnych. Przekształćmy jeszcze ZK w Radę Budżetu Partycypacyjnego i „Rejs-Bis” gotowy? Jeszcze to ograniczenie kwotowe, załącznikowe i uzasadnieniowe. Zgłosisz coś potrzebnego, a przekroczysz budżet i już Twego projektu nie ma. Najlepiej będzie zgłosić plastikowe placyki zabaw. Potrzebne? Jakże by nie! Na kilka wystarczy, a to z pewnością wystarczy do otrzymania głosów do zasiadania na Ratuszowej skórze. Na wszelki wypadek ani słowa o pełnym utrzymaniu „placyku zabaw” na koszt „lokalnej społeczność”.

budżet partycypacyjny = WIELE HAŁASU O NIC.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama