, wtorek 19 stycznia 2021
Budżet gminy Hażlach, czyli sporo środków zewnętrznych i niewielki dług
Jak mówi wójt gminy Hażlach Grzegorz Sikorski, to budżet stabilny, realny i proinwestycyjny. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Budżet gminy Hażlach, czyli sporo środków zewnętrznych i niewielki dług

DR
Rada Gminy Hażlach uchwaliła budżet na 2019 rok jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Radni wyrazili jednogłośne poparcie dla tej uchwały. Jak mówi wójt gminy Hażlach Grzegorz Sikorski, to budżet stabilny, realny i proinwestycyjny.

Po stronie planowanych dochodów widnieje kwota 47 mln 896 tys. zł. Co ciekawe, ponad 6 mln 500 tys. zł to fundusze europejskie pozyskane przez władze gminy. Wydatki w 2019 roku mają gminę kosztować 53 mln 274 tys. zł, co daje deficyt w wysokości 5 mln 378 tys. zł - Planowany deficyt jest na niższym poziomie niż ubiegłoroczny i pozwoli nam zachować miano jednej z najmniej zadłużonych gmin w Polsce – mówi wójt gminy Hażlach Grzegorz Sikorski.

Co pochłonie największą część wydatków? Oświata i wychowanie (19 mln 777 tys. zł.), co nie powinno dziwić. Kolejne są zadania z zakresu pomocy społecznej i świadczeń realizowanych m.in. przez GOPS, które wynoszą 11 mln 085 tys. zł. Sporym wydatkiem są również inwestycje związane z budową czy utrzymaniem dróg oraz transportu publicznego – 4 mln 723 tys. zł oraz gospodarką gruntami i nieruchomościami, na które planuje się przeznaczyć 3 mln 906 tys. zł. Jaki koszt wygenerują zadania inwestycyjne związane z rozwojem gminy? W 2019 r. zaplanowana została kwota na poziomie 12 mln 365 tys. zł (23% ogólnej struktury wydatków). Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w ponad 52% zadania inwestycyjne zostaną wsparte środkami zewnętrznymi. Po raz pierwszy planowana kwota środków zewnętrznych pozyskanych przez gminę Hażlach przekroczy poziom planowanych wpływów z tytułu podatku rolnego, podatku leśnego, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatków od spadków i darowizn oraz podatków od nieruchomości od osób prawnych i fizycznych.

W 2019 r. rozpocznie się realizacja inwestycji, na które pozyskano już środki zewnętrzne, m.in. przebudowa ulicy Gdańskiej i Dworskiej w Pogwizdowie, termomodernizacja budynku dawnego gimnazjum w Kończycach Wielkich czy przebudowa Szkoły Podstawowej w Hażlachu wraz z jej termomodernizacją. Na dofinansowanie czeka jeszcze kilka inwestycji, dla których zabezpieczono wkład własny - generalny remont i przebudowa Domu Macierzy w Pogwizdowie oraz Domu Ludowego w Zamarskach. Zabezpieczono również środki na dokończenie inwestycji kanalizacyjnej w Zamarskach oraz Hażlachu, przebudowy centrum Hażlacha czy opracowanie dokumentacji technicznej związanej z przebudową ulicy Sośnie w Kończycach Wielkich oraz pozostałych dróg. Zarezerwowano środki finansowe na rozbudowę oświetlenia drogowego oraz budowę infrastruktury chodnikowej przy drogach powiatowych (kontynuacja współpracy z powiatem cieszyńskim).

Oferta kulturalna i sportowa gminy Hażlach znacznie się poszerzyła. Dla przykładu, już 10 marca ma odbyć się w Hażlachu nowa impreza sportowa pod nazwą „Borgońka Cross”. Na bieg, wykorzystujący ciekawe ukształtowanie terenu Hażlacha, ruszyły już zapisy. Oferta będzie jednak dużo bogatsza. W tym roku realizacja zadań kulturalnych i sportowych kosztować będzie gminę 1 mln 214 tys. zł (w tej kwocie nie uwzględniono zadań inwestycyjnych).

Ponadto, w 2019 roku utrzymane zostaną dotacje na przydomowe oczyszczalnie ścieków, utylizację azbestu czy wymianę kotłów c.o. Jest również szansa na sfinansowanie montażu paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Gmina czeka jednak na decyzję o przyznaniu dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

- Projekt budżetu przygotowaliśmy tak, aby zaspokoić jak najwięcej z tych potrzeb, a z drugiej strony aby można było ponownie sięgnąć po unijne pieniądze. Trzeba pamiętać, iż to już niemalże ostatni dzwonek na pozyskanie jakichkolwiek dotacji. Dlatego chcemy wykorzystać ten czas jak najlepiej – podkreśla Grzegorz Sikorski.

W nadchodzących miesiącach mają rozpocząć się również prace nad nową „Strategią Rozwoju Gminy Hażlach”, poprzednia obowiązuje do 2020 roku. - Mam nadzieję, że wielu mieszkańców oraz wiele organizacji pozarządowych będzie się aktywnie angażować w proces jej tworzenia – przyznaje wójt gminy Hażlach.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

jeden z najlepszych gospodarzy w tym kraju,gdyby wszyscy samorządowcy potrafili bez zadęcia tak gospodarować środkami i potencjałem powierzonych do zarządzania aktywów w każdej postaci,to bylibyśmy w innym miejscu.

Panie Grzegorzu jak się znudzi Panu wójtowanie w Hażlachu to zapraszamy na burmistrzowanie w Cieszynie.
Cieszyn też zasługuje na dobrego gospodarza!

Mieszkańcy ulicy Zagrodowej w Hażlachu mają nadzieję iż Szanowny Pan Wójt Gminy wywiąże się z danej obietnicy i w końcu zrobi nam porządną drogę dojazdową wraz z odwodnieniem-oczywiście w tym roku!! Pozdrawiamy Wójta :)

Jeden z najlepszych gospodarzy w tym kraju,gdyby wszyscy samorządowcy potrafili bez zadęcia tak gospodarować środkami i potencjałem powierzonych do zarządzania aktywów w każdej postaci,to bylibyśmy w innym miejscu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama