, sobota 20 kwietnia 2024
Będą dyskutować o budżecie partycypacyjnym
Debata odbędzie się w środę 27 listopada o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Będą dyskutować o budżecie partycypacyjnym

JM
Instytut Obywatelski zaprasza na debatę połączoną z prezentacją raportu "Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi" autorstwa Wojciecha Kębłowskiego, która odbędzie się w środę 27 listopada o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn.

W dyskusji wezmą udział: Janina Żagan - burmistrz Skoczowa, Joanna Wowrzeczka - Krytyka Polityczna w Cieszynie, Mariusz Andrukiewicz - Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej "Być Razem", Jarosław Makowski - Instytut Obywatelski.

Budżet partycypacyjny jest szansą na zaangażowanie obywateli w proces decydowania o lokalnych wydatkach i tym samym sprawowania władzy w samorządach oraz większą przejrzystość działań samorządu terytorialnego. Gdy w 2011 roku w Sopocie wprowadzono pierwszy w Polsce budżet obywatelski, nikt nie spodziewał się, że eksperyment ten będzie się cieszył w naszym kraju taką popularnością. Choć zainteresowanie polskich miast budżetem partycypacyjnym jest coraz większe, niewiele jest krytycznych i rzetelnych analiz poświęconych tej tematyce.

"Polskie miasta potrzebują̨ odważnych zmian i odważnych budżetów partycypacyjnych. I choć nie każdy samorząd jest na budżet partycypacyjny gotowy - w wielu problemem jest brak woli politycznej lub (nierzadko pozornie) niska aktywność́ społeczna - każdy samorząd może się̨ do niego przygotować" - pisze we wstępie autor publikacji Wojciech Kębłowski. "Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi" stanowi omówienie i uzupełnienie badań prowadzonych dotychczas nad ideą budżetu obywatelskiego oraz podaje przykłady jego realizacji. Autor publikacji wyjaśnia czytelnikom pojęcie budżetu partycypacyjnego. Tłumaczy, jaką rolę pełni on w kształtowaniu polityki miejskiej. Wreszcie, przedstawia przykłady miast, które taki budżet wprowadziły: Porto Alegre (Brazylia), Kordoby (Hiszpania) oraz Sopotu.

Organizatorzy proszą o przesłanie potwierdzenia udziału w debacie na adres: biuro@instytutobywatelski.pl.

Raport dostępny w wersji elektronicznej na stronie www.instytutobywatelski.pl.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Żeby coś się działo/zmieniało, ludzie muszę rozmawiać, to jest absolutny fundament. Bez rozmów, plac przy Hajduka pozostanie marną wizytówką Cieszyna.

kongresy /debaty / seminaria/ konferencje/ festiwale/ truwły / bitwy wiedenskie / dizajny - bankiety .delegacje, fotografie wywiady a życie prawdziwe na placu manewrowym na HAJDUKA/ wchodzisz na własną odpowiedzialność/ na rozkopanych drogach......

Jeszcze coś wymień... Najlepiej jak ludzie siedzą w domu. Nic nie robią i stękają, że jest źle.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama