, sobota 5 grudnia 2020
warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/betagc/public_html/sites/default/modules/cck/content.module on line 1284.
Badania nad nowymi technologiami leczenia chorób serca w Kostkowicach
Centrum należy do działających od 12 lat Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (American Heart of Poland SA). Spółka w 2010 roku kupiła Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe "Ustroń". fot: ARCDodaj do Facebook

Badania nad nowymi technologiami leczenia chorób serca w Kostkowicach

PAP/INTERIA.PL

Komentarze: ()    Zobacz opinię czytelników (10)    Dodaj opinie
Rozbudowane i wyposażone dzięki unijnym środkom centrum badawczo-rozwojowe, gdzie będą prowadzone badania nad nowymi technologiami leczenia chorób serca i naczyń, otwierają w Kostkowicach w gminie Dębowiec Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca.

Uroczyste otwarcie centrum zaplanowano na środę 13 czerwca. Całkowity koszt inwestycji w Kostkowicach i Bielsku-Białej wyniósł 36 mln zł, z czego połowa to unijne środki z programu "Innowacyjna Gospodarka", z puli na wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.

Prowadzone na Podbeskidziu badania mają służyć wprowadzeniu do codziennej praktyki klinicznej nowych technologii. Centrum zajmuje się m.in. badaniami w zakresie nowych urządzeń i implantów (w tym stentów wieńcowych i obwodowych), miejscowego podawania leków do leczenia miażdżycy i restenozy czy regeneracji mięśnia sercowego i naczyń po zawale.

W obszarze zainteresowań pracujących w centrum naukowców jest też opracowywanie i testowanie metod reparacji i przezskórnej implantacji zastawek serca. Placówka ma własny bank tkanek i laboratorium hodowli komórkowych, aby móc prowadzić badania dotyczące regeneracji serca i naczyń.

Naukowcy przekonują, że szybki rozwój technologii medycznych, zwłaszcza z dziedziny kardiologii interwencyjnej, wymaga prowadzenia badań przedklinicznych i klinicznych oraz ciągłego szkolenia kadry medycznej. Te zadania ma wypełniać podbeskidzkie centrum. Jego pracownię doświadczalną zlokalizowano w Kostkowicach.

Jeszcze przed rozbudową związani z centrum naukowcy zrealizowali wiele projektów, które umożliwiły wprowadzenie do praktyki klinicznej nowych urządzeń medycznych. To m.in. pierwszy stent wieńcowy wykonany ze stali nierdzewnej "Chopin", stent wieńcowy ze stopu kobaltowo-chromowego "Kos", pierwszy stent uwalniający lek antyproliferacyjny - paklitaksel, z powierzchni polimeru biodegradowalnego, stent wieńcowy Alex uwalniający sirolimus oraz balony pokrywane lekami antyproliferacyjnymi.

Powołane z inicjatywy prof. Pawła Buszmana centrum należy do działających od 12 lat Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (American Heart of Poland SA - AHP), które stworzyły w Polsce sieć ośrodków kardiologii inwazyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej.

Placówki te działają zwykle w oddaleniu od głównych ośrodków akademickich - w miejscowościach, gdzie były zaniedbania w diagnostyce i leczeniu chorób układu krążenia. Pierwszy ośrodek powstał na bazie szpitala uzdrowiskowego w Ustroniu (Śląskie), gdzie mieści się teraz oddział kardiologiczno-angiologiczny, oddział chirurgii naczyniowej oraz pracownia diagnostyki obrazowej. Obecnie firma ma 20 placówek. Pierwszy ośrodek kardiochirurgiczny ruszył w ubiegłym roku w Bielsku-Białej.

Dotychczas Kliniki zainwestowały kilkaset mln zł w rozwój infrastruktury i zakup technologii medycznych. W ub. roku w placówkach AHP hospitalizowanych było ponad 15 tys. pacjentów; wykonano tam ponad 10 tys. zabiegów angioplastyki tętnic wieńcowych i obwodowych.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A na jakiej ulicy się niby ta placówka znajduje?? Chyba nie na osiedlowej w instytucie doświadczalnym zakładu zootechniki co??

chyba jednak złe foto...

a w Cieszynie, nie mozna było takiej inwestycji zrealizować???

placówka w Kostkowicach istnieje już kilka dobrych lat a teraz dopiero otwarcie ?

otwarcie po dłuższej przerwie z powodu remontu

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama