, czwartek 25 kwietnia 2024
7-milionowa inwestycja na 120-lecie Szpitala Śląskiego w Cieszynie
Na małych pacjentów i ich rodziców czekają warunki na miarę XXI w. Na ścianach pojawiły się obrazki bajkowych bohaterów. Do dyspozycji małych pacjentów oddano świetlicę. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

7-milionowa inwestycja na 120-lecie Szpitala Śląskiego w Cieszynie

JM
7-milionowa inwestycja na 120-lecie Szpitala Śląskiego w Cieszynie

Oddział Chirurgii Dziecięcej został podzielony na część dla pacjentów do 4 roku życia oraz dzieci starsze. Jako jeden z nielicznych w naszym regionie będzie przyjmował również dzieci od 1 roku życia. fot. Maciej Kłek

W obchodzącym 120-lecie powstania Szpitalu Śląskim w Cieszynie zakończył się remont Oddziału Chirurgii Dziecięcej, Bloku Porodowego oraz Bloku Operacyjnego. Inwestycja kosztowała 7 mln zł. Na pacjentów czekają warunki na miarę XXI w.

Pierwsi mali pacjenci i przyszłe mamy zostaną przyjęci na wyremontowany Oddział Chirurgi Dziecięcej i Blok Porodowy w przyszłym tygodniu. Już od 1 maja działa Centralny Blok Operacyjny. Połączył on mniejsze sale operacyjne, funkcjonujące dotychczas w ramach swoich specjalności. Teraz zabiegi z zakresu chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii ogólnej i dziecięcej, ginekologii, urologii, laryngologii i okulistyki wykonywane są na pięciu salach. Otwarcie bloku oznacza skrócenie drogi pomiędzy salą operacyjną a poszczególnymi oddziałami szpitala. Blok posiada większą przestrzeń. W efekcie w cieszyńskim szpitalu będzie możliwe zwiększenie ilości wykonywanych zabiegów. Dla porównania w okresie od początku stycznia do końca kwietnia wykonano 880 operacji. Od 1 maja do 8 czerwc już 532.

Znajdujący się na piątym piętrze pawilonu głównego cieszyńskiego szpitala Oddział Chirurgii Dziecięcej został podzielony na część dla pacjentów do 4 roku życia oraz dzieci starsze. Jako jeden z nielicznych w naszym regionie będzie przyjmował również dzieci od pierwszego roku życia. Część sal znajdujących się na oddziale została przeszklona, a cały oddział, jako jedyny zyskał monitoring, dzięki któremu możliwa będzie stała kontrola stanu zdrowia pacjentów. Na małych pacjentów i ich rodziców czekają warunki na miarę XXI w. Na ścianach pojawiły się obrazki bajkowych bohaterów. Do dyspozycji małych pacjentów oddano świetlicę. Druga czeka na rodziców. Dla tych ostatnich szpital planuje zakupić również łóżka, aby w odpowiednich warunkach mogli cały czas towarzyszyć swoim dzieciom. Mali pacjenci będą leczeni w dwuosobowych salach z łazienką.

Największe zmiany zaszły jednak na bloku porodowym. - Kwestia bezpieczeństwa medycznego zawsze pozostawała priorytetowa i w tej sprawie jesteśmy dogmatycznie bezkompromisowi. Ale w tej nowej sytuacji dokładamy do tego naprawdę komfortowe warunki - podkreśla dr Tomasz Rutkowski, pełniący obowiązki ordynatora Bloku Porodowego. Nowy blok został całkowicie przebudowany. Zyskał cztery sale porodowe. Każda zapewnia intymny charakter porodu, wyposażona jest w sprzęt oraz system monitorujący czynności życiowe dziecka oraz łazienkę. Do dyspozycji przyszłych mam przygotowana została specjalna sala do przyjmowania porodów z powikłaniami, sala operacyjna, kącik respiracji noworodków, punkt przyjęć kobiet ciężarnych oraz sala przedporodowa. Blok przystosowany jest również do porodów rodzinnych. Cieszą się one ogromną popularnościom. Obecnie połowa porodów w Cieszynie to właśnie porody rodzinne. W zeszłym roku na cieszyńskiej porodówce przyszło na świat ponad 1400 dzieci. Dr Tomasz Rutkowski, przypuszcza, że w efekcie zmian jakie zaszły na bloku teraz będzie ich jeszcze więcej.

To jednak nie koniec inwestycji jakie planowane są w cieszyńskim szpitalu. Anna Bednarska-Czerwińska, dyrektorka Szpitala Śląskiego w Cieszynie, mówi, że placówce przyznano już środki na termomodernizację budynku, gdzie znajduje się Oddział Psychiatryczny, kolejnego, gdzie mieści się nefrologia, stacja dializ oraz Oddział Dermatologiczny. Ocieplony zostanie również najstarszy budynek na terenie szpitalnego kompleksu, gdzie do tej pory znajdowały się sale operacyjne, a gdzie do końca roku przeniesiony zostanie ze Szpitala Sióstr Elżbietanek Oddział Zakaźny i Oddział Pulmonologii.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Na razie to otwarcie jedynie na pokaz. Rodzić tam nie można i w obiecywanym obecnym tygodniu raczej sie nie zanosi.

Spoko, prędzej czy później wiadomo czyja firma przejmie szpital. Syna/nie-syna. Więc nie ma co się cieszyć wyborcy Czesia i reszty.

Jak to jest, że teraz szpital taki bogaty? Kawuloka nie było stać. Jest mercedes, a czy jest w nim silnik?

obecnie kobiety wezmą sprawy w swoje ręce i będą rodziły po 3 dzieci rocznie.

A ciekawe kiedy bedą mieli tą kontrolę co pisało w GZC... :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama