, czwartek 19 września 2019
4 lata Budżetu Obywatelskiego w Cieszynie
Jak wyglądała ta inicjatywa na przestrzeni czterech lat w naszym mieście? fot: pixabay.comDodaj do Facebook

4 lata Budżetu Obywatelskiego w Cieszynie

red.
Już czwarty raz mieszkańcy Cieszyna mogli współdecydować o wykorzystaniu części budżetu miasta. Taką możliwość daje Budżet Obywatelski. „To dobra okazja, by spróbować podsumować, jakie projekty – również w poprzednich edycjach – zgłaszali mieszkańcy Cieszyna.” - czytamy w najnowszym wydaniu Wiadomości Ratuszowych. Komu możemy zawdzięczać ideę budżetu partycypacyjnego? Jak wyglądała ta inicjatywa na przestrzeni czterech lat w naszym mieście?

Pomysł budżetu obywatelskiego po raz pierwszy pojawił się w odległym od nas brazylijskim mieście Porto Alegre. Celem miało być zaangażowanie mieszkańców w sprawy miasta – szczególnie tych znajdujących się w trudnej sytuacji. Tam idea zyskała dużą popularność, a także zmieniła świadomość mieszkańców, którzy teraz mogą wpływać na kształt miasta. Ten pomysł szybko podchwyciły inne brazylijskie miasta, by później zaczął korzystać z niego cały świat. Z idei budżetu obywatelskiego jako pierwsze miasto w Polsce zaczął korzystać Sopot w 2011 roku. Dwa lata później było to już 40 miast.

W 2015 roku dołączył Cieszyn. Od tego czasu mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty a później je wybierać. Pierwsza edycja projektu pokazała duże zapotrzebowanie na stworzenie miejsc wypoczynkowo-rekreacyjnych. Wówczas zwyciężyły projekty: „Mini Strefa Sportu na os. Piastowskim” i „Ogródki Bez Granic na Wzgórzu Zamkowym”. Edycja 2016 przyniosła więcej zgłoszonych projektów - 25. Tutaj znów miały przewagę propozycje wypoczynkowo-rekreacyjne, jednak pojawiły się też pomysły z innych dziedzin, np. „Cieszyńskie podziemia na start. Odgruzowanie podziemnego korytarza na ul. Przykopa”. W trzeciej edycji zwyciężyło 7 z 12 projektów skierowanych do głosowania. Wśród zwycięskiej 7 znalazło się kilka projektów o charakterze wypoczynkowo-rekreacyjnym, a także takie jak: remont parkingu przed Miejskimi Halami Targowymi oraz Magia Świąt w centrum miasta Cieszyna. Zakończona 25 stycznia 2018 roku – czwarta edycja była przełomowa. Po raz pierwszy można było głosować wyłącznie w formie elektronicznej. Wszystko dzięki udostępnionej mieszkańcom elektronicznej platformie. Za jej pomocą można było również uzyskać informacje o kolejnych etapach realizacji, ale również szczegóły na temat wszystkich projektów. W tym roku mieszkańcy mogli głosować na 2 duże projekty i 5 małych. Tym sposobem zrealizowane zostaną zadania: toaleta w centrum miasta, place zabaw, siłownia na powietrzu, wybieg dla psów, zakup specjalistycznego sprzętu dla strażaków, doposażenie pracowni szkolnych oraz łąka w mieście.

22 – tyle projektów na dzień dzisiejszy skierował do realizacji Cieszyn. Idea budżetu obywatelskiego wciąż się rozwija, wiemy już o niej co raz więcej. Oby w kolejnych latach ta tendencja się nie zmieniła.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama