, piątek 18 października 2019
2777 kilogramy pomocy dla hospicjum!
W akcję zaangażowały się samorządy z terenu powiatu cieszyńskiego, które zachęcały szkoły, przedszkola, a także gestorów branży turystycznej do zorganizowania akcji zbiórki zakrętek w swoich placówkach. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

2777 kilogramy pomocy dla hospicjum!

- W ubiegłym roku szkolnym 2014/2015 zebraliśmy 1502 kilogramy zakrętek, a w zakończonym 2015/2016 - 2777 kilogramów. Rekord został więc pobity - informuje z dumą Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty z Cieszyna. Zebrane nakrętki w całym powiecie cieszyńskim zostaną spieniężone i przekazane na cel charytatywny, ponieważ hospicjum ma pacjentów na terenie całego powiatu.

W akcję zaangażowały się samorządy z terenu powiatu cieszyńskiego, które zachęcały szkoły, przedszkola, a także gestorów branży turystycznej do zorganizowania akcji zbiórki zakrętek w swoich placówkach. Zostały tam przygotowane specjalne pudła, do których chętni wrzucali plastikowe nakrętki po zużytych butelkach.

Podsumowanie przedstawia się następująco: SP1 (500 kg), Zespół Szkół w Drogomyślu (342), SP3 (293), SP6 (291), SP Towarzystwa Ewangelickiego (240), SP7 (223), Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych (126), SP Wisła Jawornik (123), LO im. Kopernika (99), Przedszkole Hażlach (98), SP Wisła Malinka (62,5), Gim. nr 3 (56,5), Technikum Budowlane (52), Gim. nr 2 (49), Przedszkole nr 3 w Skoczowie (38), Żłobek Tup-Tup (37), Zespół Szkół nr 1 w Wiśle Centrum (31,5), UM Wisła (23), Przedszkole w Wiśle Malince (20,5), Zespół Szkolno Przedszkolny w Bąkowie (18), Starostwo Powiatowe (17).

Każdy kilogram nakrętek to jakiś pieniądz dla hospicjum, a jak przekonuje Dorota Kania, prezes Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty z Cieszyna, liczy się każda złotówka. Na przykład za pół roku zbierania nakrętek w Cieszynie hospicjum uzyskało 600 zł. - Nie jest to może zawrotna suma, ale dla nas stanowi dużą pomoc. Liczenie chorego onkologicznie jest najdroższe, patrząc na ceny jakie wystawia NFZ. Dlatego dla nas każda pomoc w kwocie 100, 200 czy 600 zł jest ogromnie ważna. Poza tym celem tej akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa lokalnego na pozbywanie się w sposób ekologiczny produktów, które nie są nam potrzebne, a także uzmysłowienie mieszkańcom, że wśród nas są osoby, które już nie wychodzą z domów, ale potrzebują pomocy. Chodzi o to, żebyśmy nie zamykali się tylko na własne sprawy, ale też pamiętali, że są też wśród nas osoby chore - podkreślała Dorota Kania w czerwcu tego roku podczas zbiórki w Wiśle.

Akcja zbierania nakrętek w roku szkolnym 2015/2016 właśnie została podsumowana, ale zbiórka nadal trwa i wciąż każdy chętny może się do niej przyłączyć. - Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji i liczymy nadal na życzliwość i udział w zbiórce. Dziękujemy również firmie Ekoplast-Produkt, licząc na dalsze wspieranie akcji w zbieraniu nakrętek. Zapraszamy do przyłączenia się do zbiórki tych wszystkich, którzy brali w niej udział oraz nowych chętnych chcących dołączyć do grona przyjaciół Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie w nadchodzącym roku szkolnym 2016/2017. Zbierajmy nakrętki przez całe wakacje, następną zbiórkę zaplanowaliśmy na 30 września - apelują przedstawiciele hospicjum.

Zgłoszenia odbioru większej liczby nakrętek można dokonać pod numerem telefonu 501 723 990. Oddając nakrętki, należy napisać na worku lub kartonie nazwę szkoły, przedszkola, instytucji, zakładu pracy, organizacji, stowarzyszenia wraz z dopiskiem: „Dla Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie”. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 781 448 192.

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie zostało zarejestrowane w 1998 roku i prowadzone jest w formie hospicjum domowego. Na życzenie zainteresowanych zespół wolontariuszy przychodzi do domu chorego (zarówno dziecka, jak i dorosłego) i pomaga w opiece nad nim. Wypożycza także nieodpłatnie sprzęt medyczny i przyrządy takie jak: materace przeciwodleżynowe, balkoniki czy łóżka. Wolontariusze służą również pomocą w przewiezieniu chorego na wizytę lekarską, a także wspierają rodziny osierocone. Praca hospicjum czyni godnym ostatni okres życia chorego, aby zapobiegała bólowi i innym przykrym objawom choroby i dała wsparcie rodzinie i przyjaciołom chorego.

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie prowadzi też zbiórkę pieniędzy na rzecz swojej działalności statutowej. Numer konta: ING Bank Śląski 40 1050 1083 1000 0001 0624 5111.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama