, piątek 19 kwietnia 2024
15 propozycji, czyli budżet obywatelski po cieszyńsku
Jak Cieszyn ze swoimi 15 propozycjami, które do tej pory zostały złożone, wypada w skali województwa i kraju? fot: mat.pras.



Dodaj do Facebook

15 propozycji, czyli budżet obywatelski po cieszyńsku

MAŁGORZATA BRYL
Nadsyłanie propozycji zakończone. W sumie do Urzędu Miasta w Cieszynie trafiło 15 wniosków. Teraz zespół ds. budżetu obywatelskiego dokona ostatecznej weryfikacji tych propozycji projektów i ma na to czas do końca września. Natomiast w październiku rozpocznie się głosowanie na projekty.

W terminie od 21 lipca do 22 sierpnia br. każdy pełnoletni mieszkaniec Cieszyna mógł wysłać propozycję inwestycji dla swojego miasta, którą chciałby sfinansować z budżetu obywatelskiego. - Spośród 15 propozycji, które zostały nadesłane w tym czasie, część dotyczy stworzenia miejsc rekreacyjnych, np. siłowni terenowych, inne są związane z organizacją rozmaitych imprez instytucji pozarządowych, pojawiły się też bardziej inwestycyjne wnioski, np. o wybudowanie wypożyczalni sprzętu sportowego. To tak pokrótce, niemniej wkrótce przedstawimy dokładną analizę - poinformował dziś burmistrz Cieszyna, Mieczysław Szczurek.

Jak Cieszyn ze swoimi 15 propozycjami wypada w skali województwa i kraju? Na przykład w Rybniku na ponad 100 tys. mieszkańców do Urzędu Miasta wpłynęło w tym roku 69 propozycji projektów do budżetu obywatelskiego. Ponadto inicjatywa cieszyła się sporym zainteresowaniem w Żorach czy Chorzowie. Natomiast już zdecydowanie słabiej było w tym roku w Bielsku-Białej. Jak wynika z informacji podanych na stronie internetowej „Budżet Obywatelski w Bielsku-Białej 2015”, mieszkańcy zgłosili dotąd słownie 2 propozycje, przy czym ostateczny termin składania wniosków to 12 września br.

A jak zainteresowanie tematem wypada w innych częściach kraju? Przykładowo w Tarnowie mieszkańcy złożyli 80 wniosków do budżetu obywatelskiego. Tyle samo propozycji pojawiło się w Koninie, choć jest mniejszy (niespełna 80 tys. mieszkańców). Oczywiście, bardzo wiele wniosków pojawiło się we Wrocławiu (blisko 500), gdzie już od połowy września rozpoczyna się głosowanie mieszkańców. Jednak to nie Wrocław w tym roku wszystkich zaskoczył, a Sopot. Mieszkańcy nadmorskiego kurortu o zbliżonej do Cieszyna populacji (niecałe 40 tys.) wygenerowali podczas tegorocznej 4. edycji budżetu obywatelskiego rekordowe 260 wniosków. Cieszyn z 15 propozycjami w tym zestawieniu wypada zdecydowanie słabo. Brak zaangażowania mieszkańców? Mizerna promocja? Wakacyjny termin? - można wyliczać powody tego słabego społecznego odzewu.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Mini budżet obywatelski - nie ma co dzielić to i wniosków mało.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama