, poniedziałek 30 listopada 2020
 Niepełnosprawność na co dzień: Najlepszymi konsultantami są mieszkańcy
Czasami wystarczy drobna zmiana, która dla ludzi zdrowych nie ma znaczenia, lecz niepełnosprawnym może przynieść duże ułatwienia. fot: www.pixabay.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Najlepszymi konsultantami są mieszkańcy

Iwona Włodarczyk
Pomysł, projekt i pozyskanie funduszy to tylko trzy z licznych etapów prowadzących do rewitalizacji Cieszyńskiego Rynku, ul. Głębokiej oraz ul. Zamkowej. Ze zmian, które zostaną zrealizowane podczas prac będą korzystać zarówno mieszkańcy jak i turyści, również osoby niepełnosprawne.

Istnieją przepisy dotyczące przystosowania przestrzeni publicznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i w trakcie powstawania planów oraz ich realizacji muszą one być brane pod uwagę, jednak po to, aby wprowadzane zmiany w pełni służyły niepełnosprawnym nie powinny być wprowadzane z automatu.

Już w trakcie powstawania projektu do współpracy winny zostać zaproszone osoby z różnymi dysfunkcjami, bo kto jak nie oni wiedzą najlepiej co im utrudnia, a co ułatwia poruszanie się w przestrzeni publicznej? Inne potrzeby ma poruszający się przy pomocy laski czy kul, a jeszcze inne osoba jeżdżąca na wózku inwalidzkim. Nie inaczej ma się sprawa z osobami z dysfunkcją wzroku, niedowidzącym przed przeszkodą wystarczy kolorowy pas kostki który ich przed nią ostrzeże, lecz osobie, która nic nie widzi w niczym to rozwiązanie nie pomoże.

Czasami wystarczy drobna zmiana, która dla ludzi zdrowych nie ma znaczenia, lecz niepełnosprawnym może przynieść duże ułatwienia.

Czy były przeprowadzane konsultacje ze środowiskami osób niepełnosprawnych i kto brał w nich udział?

 • Czy poza obowiązującymi regulacjami prawnymi będą na bieżąco zapraszane do konsultacji osoby z niepełnosprawnościami?
 • Na ile przystosowana będzie przestrzeń dla potrzeb osób poruszających się na wózkach i o kulach?
 • Czy w miejscach w których nie da się uniknąć schodów będą również dostępne podjazdy?
 • Czy przed wprowadzeniem w życie zmian mieszkańcy będą mieli jeszcze okazję ponownego zapoznania się z planowanymi zmianami i czy będą oni mieli szansę zgłoszenia swoich sugestii i zastrzeżeń?
 • Czy obecna wersja planów jest ostateczna czy będzie ona ulegać zmianom?

  Na te pytania udzielił odpowiedzi Stanisław Kawecki Sekretarz Urzędu Miejskiego w Cieszynie:

  „Komisja ds. opiniowania projektów realizowanych przez Gminę Cieszyn zadań inwestycyjnych i remontowych pod kątem ich dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych nie opiniowała jeszcze projektu”. Analiza całości dokumentacji zostanie przeprowadzona jednak w najbliższym czasie, przed ogłoszeniem przetargu na wykonanie prac zaplanowanych w ramach przebudowy ul. Głębokiej. Jednak już na etapie opracowywania projektu architektonicznego, uwzględniając możliwości techniczne ul. Głębokiej (a także Rynku i części ul. Zamkowej), przyjęto rozwiązania uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych i innych ze szczególnymi potrzebami – np. opiekunów przemieszczających się z dziećmi w wózkach.
  Poprzez poszerzenie chodników, poprawę ich nawierzchni, odpowiednią lokalizację elementów małej architektury, a przede wszystkim wyrównaniu poziomów nawierzchni jezdni i chodników na zdecydowanej większości obszarów objętych rewitalizacją, udało się zlikwidować wiele barier architektonicznych. W wielu miejscach newralgicznych przewiduje się zastosowanie tzw. integracyjnej kostki brukowej, stanowiącej ważny element komunikacji dla osób niewidomych i słabowidzących.”

  Po raz kolejny centrum naszego miasta zostanie rozkopane i chociaż nie jeden z mieszkańców obawia się związanych z tym utrudnień, to perspektywa likwidacji barier architektonicznych sprawia, że zwłaszcza osoby z niepełnosprawnościami są gotowe bez narzekania cierpliwie je znosić.

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama