, piątek 16 kwietnia 2021
Złapali szefa gangu przemytników
Cezary Zaborski mówi, że funkcjonariusze rozbili założoną i kierowaną przez 36-latka grupę jeszcze w 2006 roku. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Złapali szefa gangu przemytników

INTERIA.PL i ER/Gazetacodzienna.pl
Prokuratura Rejonowa w Cieszynie bada sprawę gangu, który przerzucał przez granicę Ukraińców. Na jej czele stał 36-letniego Polak, którego właśnie zatrzymała w Niemczech tamtejsza policja.
Jak poinformował rzecznik śląskiej Straży Granicznej mjr Cezary Zaborski, funkcjonariusze rozbili założoną i kierowaną przez 36-latka grupę jeszcze w 2006 roku. Jej szef - mieszkaniec jednej z miejscowości w powiecie wadowickim - ukrywał się na terenie Niemiec. Prawdopodobnie przebywając za granicą 36-latek dowiedział się o rozbiciu grupy i z obawy przed zatrzymaniem nie wracał do Polski. Jego ujęcie przez niemiecką policję pozwoliło na wznowienie przez Śląski Oddział Straży Granicznej prowadzonego wcześniej śledztwa. Według jego ustaleń grupa, w której działali mieszkańcy Małopolski oraz obywatel Ukrainy, zajmowała się przerzutem przez granicę Ukraińców, zamierzających nielegalnie wyemigrować do Włoch. Potencjalnych klientów werbowano już na Ukrainie.

Cudzoziemcy do Polski przyjeżdżali legalnie na podstawie polskich wiz, ale ich dalsza droga do Włoch była już nielegalna. Zaraz po przekroczeniu ukraińsko-polskiej granicy byli przejmowani przez członków grupy, którzy organizowali im zakwaterowanie w Polsce, a następnie dowóz i przerzut przez tzw. zieloną granicę, najpierw polsko-czeską, a potem czesko-austriacką. W ten sposób od końca 2005 roku do czerwca 2006 roku przemycono przez granicę kilkadziesiąt osób.

Cudzoziemcy, podróżując nielegalnie, musieli podporządkować się organizatorom przerzutu, dla których przestępcza działalność była źródłem znacznych zysków. Za korzystanie z ich usług Ukraińcy płacili po 3 tys. euro od osoby.

W 2006 roku pogranicznicy zatrzymali 8 członków grupy, nie udało się jednak zatrzymać ich domniemanego szefa. Jedynym sposobem jego zatrzymania i doprowadzenia przed polski wymiar sprawiedliwości było wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Po zatrzymaniu Prokuratura Rejonowa w Cieszynie postawiła 36- latkowi zarzut kierowania założoną wspólnie z obywatelem Ukrainy zorganizowaną grupą przestępczą, mającą na celu organizowanie obywatelom Ukrainy przekroczeń granicy wbrew przepisom w zamian za korzyści majątkowe oraz zarzut wielokrotnego bezprawnego przekraczania granicy w trakcie nadzorowania przerzutu obywateli cudzoziemców. Mężczyzna został aresztowany, grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

O ile mi wiadomo to teraz, od kiedy jesteśmy w strefie Shengen, obywatele Ukrainy mając Polską wizę mogą poruszać się po wszystkich państwach członkowskich. Po co więc wsteczne działanie prawa i ściganie ludzi za popełnione trzy lata temu czyny, które dzisiaj są legalne. Dajcie człowiekowi żyć.

jesli wiza jest do pl to mozna przebywac tylko na terytorium RP

lexxx chyba przesadził w ostatki i do teraz go trzyma...:) albo naprawde myśli, że wizy Schengen na Ukrainie juz trzy lata temu dawali.

Nie będę się sprzeczał, ale moja znajoma jest Rosjanką przebywającą w Czechach, mającą zezwolenie na pobyt stały i to ona powiedziała mi, że teraz może jeździć bez wizy po całej strefie Shengen, nie wiem jak to prawnie wygląda, może masz rację, w takim przypadku wycofuję co powiedziałeś, ale jestem wtedy zbulwersowany fałszywością idei strefy Shengen gdzie ludzie z poza UE mieliby być traktowani jak obywatele drugiej kategorii.

Sam nie mogę w to uwierzyć, ale wczoraj nie piłem

http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=8174&wid=9624499&rfbawp=12021...

Po pierwsze - obywatele Ukrainy kupują sobie wizę albo tylko do Polski (i wtedy mogą przebywac wyłącznie na terytorium RP) albo kupują wizę do UE. Po drugie - ostatki to będą jutro.

Po trzecie to pisior nie mógł się powstrzymać czego można było się zresztą spodziewać i znowu strzelił jakąś bzdurę nie mającą się jakkolwiek do tematu, a po czwarte to chyba dobrze, że środowiska homoseksualne wybierają sobie Polskę na spotkanie, może dzięki temu odzyskamy opinię tolerancyjnego państwa, którą kaczory nadszarpnęły dość mocno.

honorowy delegat z Cieszyna, walczący o tolerancyjne państwo. Po drugie, słowa: "pamiętaj pisior, że w przyszłym tygodniu bity będziesz" wypełniają znamiona przestępstwa groźby karalnej. To uwaga do ADMINA. Głupotę możecie tutaj tolerowac, przestępstwa już nie!!!!

Ja nikomu pod kołdrę nie zaglądam, każdy może to robić z kim chce

No i nic za to nie mogę, że kochanek twojej żonki chce ci przypomnieć razem z kolegami kilka zabaw modnych przed laty w ich firmie. Ja cię nie straszę, ja tylko przekazuję informacje. Groźba zawierałaby jakieś ultimatum, tutaj sprawa chyba przesądzona.

To, że szanowna redakcja kasuje dowcipne wpisy dotyczące smaku kawy pani Mokrysz, a nie kasuje jawnie przestępczych gróźb niejakiego lexaaa świadczy bardzo niedobrze o poziomie redakcji...

Co?????????

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama