, piątek 29 maja 2020
Wyjdą na miasto szukać azbestu
Utylizacja azbestu musi się zakończyć w 2020 roku. fot. WO Dodaj do Facebook

Wyjdą na miasto szukać azbestu

WO
Nie zdziw się, jeżeli w najbliższych tygodniach wokół twojego domu będzie się kręcił ktoś z aparatem fotograficznym i pstrykał zdjęcia.
Nie będzie to paparazzi, a przedstawiciel firmy, która na zlecenie Cieszyna inwentaryzuje budynki, do których budowy użyto azbestu. — Unia Europejska nakazuje zlikwidować azbest do 2020 roku, dlatego chcemy sprawdzić ile go w Cieszynie jest. Rozesłaliśmy ankietę, ale to nic nie dało, więc teraz wynajęliśmy firmę, która zrobi dokładną inwentaryzację budynków — mówi burmistrz Bogdan Ficek. Umowa przewiduje obfotografowanie i sporządzenie dokumentacji 2,5 tys. budynków. Koszt inwentaryzacji to 10 tys. zł (firma bierze 4 zł od budynku).

Azbest zawarty w eternicie jest rakotwórczy, kontakt z azbestem może być przyczyną wielu chorób układu oddechwego i pokarmowego, dlatego jego usuwanie i utylizacja powinny być prowadzone wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy. Gdyby ktoś już teraz chciał pozbyć się azbestu ze swojego budnyku, to musi się liczyć ze sporymi kosztami. Utylizacja tony szkodliwego materiału to wydatek rzędu 340-600 zł. — Być może po inwentaryzacji zrobimy jakiś program usuwania azbestu — dodaje Ficek.

Program taki ma Istebna. W lutym gmina ogłosiła akcję likwidacji azbestu. Górale złożyli 46 podań na likwidację około 80 ton azbestu, a urzędnicy przygotowali wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o pozyskanie środków na jego utylizację. W następnych latach program dofinansowywania likwidacji azbestu w Trójwsi Beskidzkiej ma być kontynuowany.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Od mojej chalupy wara ;-)

a podziwejcie sie tez na ogrodki dzialkowe np. przy Termice , jadąc ul. zamarska ile tam nawet calych altanek z azbestu. To ci dopiero ekologia.!!!!!Tfu

To Wy jeszcze nie wiecie co gdzie macie? To coście do tej pory robili?

Oj górole, górole wyjdzicie se na Cienków to zoboczycie płytki w lesie. Ij górole, górole!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama