, środa 8 lipca 2020
WYBORY: Idą po władzę
W niedzielę zdecydujemy o kształcie przyszłego parlamentu. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

WYBORY: Idą po władzę

TWO
Już w niedzielę wybory. W okręgu nr 27 obejmującym zasięgiem powiat cieszyński o dziewięć mandatów do Sejmu ubiega się łącznie 125 kandydatów. O dwa fotele senackie walczy siedmiu kandydatów.
W wyborach startują parlamentarzyści kończącej się kadencji oraz wielu samorządowców. O mandat poselski ubiegają się między innymi: poseł PiS Stanisław Szwed (PiS), lider śląskiej PO, poseł Tomasz Tomczykiewicz, a także były wicewojewoda bielski, obecnie członek zarządu województwa śląskiego Marian Ormaniec (PSL). Na czele listy PiS w okręgu bielskim - prócz otwierającego ją Stanisława Szweda - jest jeszcze czterech innych posłów mijającej kadencji: Jacek Falfus, Kazimierz Matuszny i Stanisław Pięta, a także Stanisław Zadora, który poprzednio uzyskał mandat startując z listy LPR.

Tuż za Tomaszem Tomczykiewiczem, który jest „jedynką" listy PO, znalazła się senator tej partii Mirosława Nykiel. Trzeci jest były wicestarosta cieszyński i poseł PO Tadeusz Kopeć. Na liście PSL znalazł się Jan Poloczek, były burmistrz Wisły. Czwarty jest bielski przedsiębiorca Ryszard Wójcik, który jako jedyny kandydat złożył oświadczenie, że pełnił służbę w organach bezpieczeństwa państwa.

Listę kandydatów Polskiej Partii Pracy otwiera ekonomistka z Katowic Iwona Małysz, natomiast „jedynką" listy LPR jest Władysław Motyka, członek Prawicy Rzeczypospolitej. Drugi na liście LPR jest Zbigniew Wawak, były poseł AWS.

Listę koalicji LiD otwiera bielska nauczycielka i samorządowiec Bożena Kotkowska. Numer dwa przypadł Przemysławowi Koperskiemu, szefowi Wojewódzkiego Biura Pracy w Katowicach. Czwarty jest członek PD, Roman Nehrebecki, syn nieżyjącego reżysera bielskiego Studnia Filmów Rysunkowych - Władysława Nehrebeckiego, pierwowzór postaci Lolka z popularnego filmu animowanego o przygodach Bolka i Lolka.

Listę Samoobrony otwiera na Podbeskidziu mieszkający we Wrocławiu Dariusz Kozak. Ma mały związek ze Śląskiem Cieszyńskim. W Brennej mieszka jego babcia. Związek z powiatem cieszyńskim, choć nieco nietypowy, ma też inny kandydat na posła z ramienia Samoobrony Łukasz M. Był poszukiwany listem gończym za popełnione przestępstwa i od kilku dni siedzi w cieszyńskim areszcie.

Żaden z kandydatów do Sejmu ze Śląska Cieszyńskiego nie zdobył na partyjnej liście lepszego miejsca niż trzecie. Alfred Brudny z Simoradza, radny wojewódzki, kandyduje do Sejmu z trzeciego miejsca na liście LiD. Poeta Kazimierz Węgrzyn z Istebnej jest trzeci na liście LPR, Tadeusz Kopeć - trzeci na liście PO, Jan Poloczek z Wisły - trzeci na liście PSL, a Jacek Stańko z Istebnej - trzeci na liście Samoobrony. „Równowagę" zakłóca tylko szóste miejsce Janusza Króla, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Cieszyńskiego, którego do walki wystawia PiS.
Komentarze: (33)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Głosujemy tylko na trójki!!!! :) Ostatecznie na jedną szóstkę.

a z Kasi Raszki to niezłe ziółko...wpis z innego z lokalnego portalu o niej.

"Dziś dowiedziałem się że pani Kasia Raszka znalazła się podstępem na liście PO i nie ma poparcia członków PO...i to ma być uczciwa kandydatka ?"

i na takich ludzi mamy głosować ??? Nie będe się wypowiadała, jaką wielką (jak widać) ma kampanię i ile kasy na to kasy. Chyba nieźle zarabia w starostwie.

Prowda !! trza głosować na swoich !! Yno mądrych !! Ta dziołcha Raszka je jakosik dziwno.. szpatnie jej z oczu patrzy. Może i pekno dziołcha ale na pewno nic dlo nas nie załatwi. A to ni ma kónkurs piynkności. Może Alfred Brudny ?? Swój chłop z Simoradza ... Tado Kopeć tyż ni ma zły ... No tusz do niedziele trza bedzie sie eszcze zastanowic !! Tusz miejcie sie wszyscy !!

Niech cieszyńskie głosuje tylko na swoich !!!

Głosujemy na Alfreda Brudnego!

Głosujemy na Alfreda!

Pracuś na Wiejskiej

Tadeusz Kopeć z Platformy Obywatelskiej był najaktywniejszym posłem poprzedniej kadencji na Podbeskidziu. Pytanie, czy ilość przełożyła się na jakość? Dziś prezentujemy kolejnego kandydata do Sejmu z czołówki na listach wyborczych.

Mało aktywni parlamentarzyści przeglądając statystyki Tadeusza Kopcia, które można znaleźć na oficjalnej stronie Sejmu, mogą wpaść w kompleksy. Przez dwa lata urzędowania wygłosił 105 wypowiedzi, zgłosił 47 interpelacji, na koncie ma także po 21 zapytań i oświadczeń. We wszystkich kategoriach jest rekordzistą. Jan Szwarc z SLD z pięcioma wypowiedziami, czy Stanisław Zadora, obecnie PiS, z dwoma interpelacjami mogą się schować.

Spółdzielczy konik

Skąd wzięła się tak duża aktywność u posła, który debiutował w ławach na Wiejskiej? On sam twierdzi, że to między innymi efekt prawidłowego działania jego biura poselskiego w Cieszynie. A może po części z faktu, że lubi dużo mówić. Osoby, które umawiają się na spotkanie z posłem, powinny być przygotowane na dłuższą pogawędkę. Cieszyniakowi trudno przerwać. Kiedy mówi, szczególnie o spółdzielczości, w jego oczach widać błysk.
– To mój największy konik. Można powiedzieć, że na tym temacie zjadłem zęby. Już na drugim posiedzeniu Sejmu w listopadzie 2005 roku domagałem się uchwalenia ustawowej definicji budownictwa społecznego. Uważałem, że jest to jedno z kluczowych zagadnień, mogących prowadzić do rozwiązania problemu mieszkaniowego naszego społeczeństwa, w odróżnieniu od hasła „3 milionów mieszkań”, które okazało się trickiem wyborczym – wyjaśnia Tadeusz Kopeć.
Od lat forsuje budownictwo społeczne, jako najlepszą drogę do kupienia własnego M. Zabiega o pakiet ustaw, które ułatwią lokalnym samorządom oraz developerom budowanie mieszkań pod wynajem. Rodziny mieszkałyby w nich tak długo, dopóki nie dorobiły się na własne cztery kąty albo do czasu zyskania zdolności kredytowej. Podobieństwo do TBS oczywiste. Różnica miałaby polegać na dużo niższych cenach za wynajem. Podobny model, zdaniem posła, sprawdza się we Francji, Niemczech oraz krajach Skandynawii. Społecznikowskie zacięcie

Po skończeniu studiów górniczych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Tadeusz Kopeć wrócił na Śląsk Cieszyński. Najpierw pracował pod ziemią w kopalniach w okręgu jastrzębskim, w 1993 roku został prezesem Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Cieszynie. Widać stawianie domów – za jego kadencji w niebo strzeliły budynki na osiedlu Bobrek – nie było szczytem jego marzeń. Ciągnęło go do samorządu, gdzie chciał forsować spółdzielcze pomysły. Równocześnie udzielał się społecznie.
– Kiedyś w hinduskiej książce przeczytałem takie zdanie: „W naszych rękach niesiemy tylko to, co daliśmy innym”. To jedno zdanie pchnęło mnie do działania – wyjaśnia poseł.
W połowie lat 90 poprzedniego stulecia zakładał organizację Civitas International. Przez pewien czas był także wicegubernatorem na całą Polskę. Dlatego po tragedii w kopalni Halemba, współorganizował w Ustroniu pobyt sierot po górnikach. W działalności charytatywnej realizuje się także Maria Kopeć, żona posła, z zawodu pedagog i terapeutka. Pracuje w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Cieszynie. Kopciowie mają trójkę dzieci. Najstarszy syn Piotr studiuje na drugim roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, Anna jest uczennicą drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, a Łukasz uczy się w drugiej klasie Katolickiego Gimnazjum w Cieszynie.

Wicestarosta został posłem

1 stycznia 1999 roku rozpoczął nową przygodę, która zawiodła go aż do Sejmu. Fotel prezesa spółdzielni zamienił na stołek w Starostwie Powiatowym w Cieszynie, najpierw członka zarządu, a później wicestarosty cieszyńskiego. Przed rokiem pałeczkę po starostach Witoldzie Dzierżawskim i właśnie Kopciu przejął Mirosław Kożdoń. Dziś starosta cieszyński chwali posła za aktywność.
– To młody, wykształcony człowiek, który nie pokazał jeszcze wszystkich swoich możliwości. Był zbyt krótko w Sejmie. Jeszcze wszystko przed nim – ocenia Mirosław Kożdoń.
W Cieszynie ciężko znaleźć osoby, które mogłyby coś wytknąć posłowi Platformy Obywatelskiej.
– Ja nie dostrzegam jego dużej aktywności, o której się tyle mówi. Nie patrzmy na liczby, ale to, co się za nimi kryje – mówi jeden z samorządowców z PiS.
– Jego aktywność znam bardziej z lokalnej prasy, niż własnych obserwacji – stwierdza Alfred Brudny, kandydat na posła z ramienia LiD. – Nie wykorzystał swoich możliwości jako poseł. Z drugiej strony, załatwienie czegokolwiek przez opozycję w ostatnich dwóch latach było bardzo trudne. W życiu publicznym go nie widać. Na sesjach, spotkaniach nie dostrzegałem go zbyt często – ocenia członek LiD.
Sam poseł do porażek się nie przyznaje. Wprawdzie w przesłanym nam sprawozdaniu za ostatnie dwa lata, jeden z nagłówków nosi tytuł właśnie „Porażki”, to Kopeć zwraca w tej części uwagę na ograniczone możliwości posła będącego w opozycji.
„W licznych swoich wystąpieniach sejmowych, odnoszących się do projektów ustaw, wskazując na merytoryczne ułomności proponowanych, niektórych rozwiązań legislacyjnych, spotykałem się w najlepszym przypadku z murem milczenia większości parlamentarnej, gdyż jak wskazałem wyżej, rację mogli mieć tylko wywodzący się z tej większości. Tylko w kilku przypadkach moje uwagi zostały uwzględnione, gdyż nie można już było przepuścić ewidentnych pomyłek projektodawców ustaw, dotyczących chociażby zapisów odnoszących się do członków rodzin żołnierzy zawodowych w projekcie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, czy zignorować standardów unijnych w procedowanej ustawie o żegludze śródlądowej” – napisał poseł.

Trzeci wyborczy start

Tadeusz Kopeć w wyborach startuje po raz trzeci. Pierwszy raz walczył o miejsce na Wiejskiej w Warszawie w 1997 roku. Startował z listy… Unii Pracy. Niektórzy do dziś wypominają mu, że startował z partii wywodzącej się z zupełnie innych korzeni niż Platforma Obywatelska. Sam poseł stara się bagatelizować fakt, że kiedyś walczył o mandat poselski z ramienia partii socjalnej, a teraz jest liberałem.
– Nie identyfikowałem się z tamtą partią. Startowałem z odległego miejsca. Już wtedy chciałem powalczyć o prawa spółdzielców – wspomina stare dzieje.
Dziś poseł ze swoim majątkiem mieści się w średniej parlamentarnej. W oświadczeniu majątkowym z wiosny tego roku wykazał blisko 40 tysięcy złotych oraz 214 funtów oszczędności, spółdzielcze mieszkanie lokatorskie o powierzchni 72 metrów kwadratowych oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (4000 złotych, 25 tysięcy dolarów, 15 tysięcy euro). Jeździ 9-letnim peugeotem 306.
Dlaczego ponownie ubiega się o mandat poselski? Tadeusz Kopeć ma choćby takie wytłumaczenie: „Na złożenie czeka kilkadziesiąt interpelacji”. Ma przygotowanych także kilka „oświadczeń lokalnych”. Miał mówić o Tygodniu Kultury Beskidzkiej oraz pierwszym władcy Cieszyna – Mieszku Cieszyńskim, ale nastąpiło samorozwiązanie Sejmu.
– Będzie okazja przedstawić je, a także inne, promujące nasz region, podczas obrad plenarnych Sejmu szóstej kadencji i wierzę, że wygłoszę je osobiście – pisze w sprawozdaniu poseł Tadeusz Kopeć.

źródło: www.super-nowa.pl

NIE WIDZĘ MĄDREGO KANDYDATA NA POSŁAI ROZSĄDNEGO . IDĘ GŁOSOWAĆ I DO TEGO ZACHĘCAM WSZYSTKICH , ALE NIE WIEM NA KOGO-DLATEGO ŻE ONI JUŻ WSZYSCY BYLI I CO ZROBILI WIDAĆ. OBIECAC TO PODOBNO NIE GRZECH!!! WIDAĆ TO W SKLEPACH - CENY IDĄ W GÓRĘ BŁYSKAWICZNIE. KIEDYŚ JAK PODROŻAŁO TO BYŁY ZARAZ STRAJKI , PROTESTY A TERAZ NIC CISZA - ZGODA ZWIĄZKÓW RĘKA REKĘ MYJE.

Pan Kopeć jak przegra to już ma podobno ciepłą posadę dyrektora zaklepaną w CPR Cieszyn - czy to prawda Panie Kopeć????

ja tez tak słyszałm, że podstępem wbrew członkom lokalnym PO dostała się na listę, dzięki poparciu jednej bliskiej jej osoby.

Po 1 czemu ma przegrać ? a po 2 to nie prawda że ma być dyr. CPR, ma to być Brachaczek.....

wszyscy sóm móndrzi, wszyscy wiedzom jak trza robić. Kasa państwowo to ni ma tak, że jak tam kiery wlezie to do każdymu to co chce. W chałpie, mi tez nie styko na wszystko i muszym sie zastanowić na co wydac. Sztartowani do sejmu to też ni ma nic prostego. Jo je zwolennikiym "Jednomandatowych" okrygów - wtedy głosowało by sie na konkretnego człowieka, a nie jakisi miejsca itd..

Kompletne bzdury, że Tadeusz Kopeć ma być derektorem. On ma być posłem, (czego mu życzę)a nawet jakby nim nie został, to dyrektorem będzie Brachaczek.

NO i tak mamy w cieszyńskim takie samo barachło jak na wiejskiej w warszwce. O czy tu gadać? BMW nadal obowiązuje a partyjne poparcie jest warte dużo, dużo, bardzo dużo więcej od "kompetencji". Pisze w cydzysłowie bo to co mam na mysli to jest na pewno nie to o czym se myślą takie różne Wójty, Burmistrze czy Starosty oraz zastępy Ich klakierów i podpowiadaczy. Głusujcie se ludziska na KOGO Tam chceta ale... MYŚLCIE przy tym, to naprawdę NIC NIE BOLI!!!

"w 1993 roku został prezesem Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Cieszynie.... za jego kadencji w niebo strzeliły budynki na osiedlu Bobrek" - a cóż to za piramidalna bzdura! W 1993 r. Tadek już mieszkał na osiedlu Bobrek Zachód , bo ono istniało! Mieszkam, to wiem. To niezły chłop, czemu robicie mu krzywdę wypisując takie głupstwa?!

Jeśli to prawda o Kasi Raszce to jestem bardzo zaskoczony takim postępowaniem. Czy ktoś może to potwierdzić lub zdementować ??

a wiecie że raszka jest wilkołakiem

obojętnie kto ,byleby nie od jego moherencji
z Torunia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

TADEUSZ KOPEĆ !!!

Tadeszu trzymaj się. Jesteśmy za TOBĄ!!!!

Kasia Raszka chyba myśli że na kłamstwie i oszustwie weźmie mandat. Lepiej niech idzie do dziecka i męża i pokaże że jest prawdziwą matką i żoną. Tak to tylko o tym mówi a robi zupełnie coś innego.......

a z Kasi Raszki to niezłe ziółko...wpis z innego z lokalnego portalu o niej. "Dziś dowiedziałem się że pani Kasia Raszka znalazła się podstępem na liście PO i nie ma poparcia członków PO...i to ma być uczciwa kandydatka ?" i na takich ludzi mamy głosować ??? Nie będe się wypowiadała, jaką wielką (jak widać) ma kampanię i ile kasy na to kasy. Chyba nieźle zarabia w starostwie.

Oj ten ROMAN to przedruki z innej gazety robi , a do wyborow i tak TRZEBA iść bo potem jak bedzie inaczej niz ja chcę to nie ma sie prawa narzekać!!!
Kochani wiecej obywatelskiego zaangażowania ,wiecej publicznej aktywnosci ! Ja wiem to duzo czasu i czasami środkow zajmuje a niektorym poprostu sie nie chce , NO WIEC NIECH POTEM NIE NARZEKAJA !!!
POzdrawiam wszystkich mądrych i roztropnych mieszkańcówŚląska Cieszyńskiego ! :)

Oj ten ROMAN to przedruki z innej gazety robi , a do wyborow i tak TRZEBA iść bo potem jak bedzie inaczej niz ja chcę to nie ma sie prawa narzekać!!!
Kochani wiecej obywatelskiego zaangażowania ,wiecej publicznej aktywnosci ! Ja wiem to duzo czasu i czasami środkow zajmuje a niektorym poprostu sie nie chce , NO WIEC NIECH POTEM NIE NARZEKAJA !!!
POzdrawiam wszystkich mądrych i roztropnych mieszkańcówŚląska Cieszyńskiego ! :)

czemu sie powtarzasz ?czyżbys wrócił z
Baden-Baden?

A gdzie piszą i na jakim portalu o tym że pani Raszka dostała się podstępem na listę? Chętnie bym sobie poczytał. A swoją drogą, to do czego służy samochód służbowy ze starostwa? Chyba nie do rozwożenia ulotek pani Kasi

ja zaglosuje na Pana Tadeusza Kopcia

A ja na Pana Alfreda Brudnego :)

romanie słuchaj dobrze: prawdziwego męzczyznę poznaje sie wtedy że nie jak zaczyna lecz jak KOŃCZY. A Pan WB już zaczynał lecz nie skończył wszyscy wiemy jak było- teraz będzie miało znowu pełne ręce roboty starostwo.Tylko że CPR stoi na nogach a nie na głowie, ale ten człowiek doprowadzi że znów stanie CPR na głowie.
Dlatego nie życzę źle Kopciowi ale może by przegrał dla dobra CPR. Biedni pracownicy CPR nie mają szczęścia do Dyrektorów.Pierwszy dyrektor był byrzyciel, drugi marzyciel, trzeci budowniczy, a ten czwarty znowu burzyciel, oj szkoda wielka szkoda.....

ja jak zwykle na lewicę nie wiem kto tam jest ale mają jeden głoś odemnie. podajcie mi kto tam jest z LiD.

Alfred Brudny pozycja nr 3 na liście LiD

...swój

mam rozdarte serce,bo naprawde nie wiem komu postawić krzyżyk.....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama