, wtorek 14 maja 2019
Wodna otchłań wciąga
Rafał Raszka od roku prowadzi centrum nurkowe w Skoczowie. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Wodna otchłań wciąga

DOROTA KOCHMAN
Wodna otchłań wciąga

Najciekawsze jest schodzenie do raf koralowych u wybrzeży Egiptu, czy zatopionych wraków statków. fot. Rafał Raszka


Wodna otchłań wciąga

Dwa razy w roku skoczowskie centrum nurkowe organizuje wypady do Egiptu. fot. Rafał Raszka

Nurkowanie przestało być sportem elitarnym. Kursy, sprzęt i wyjazdy tanieją, więc na głęboką wodę coraz częściej schodzą całe rodziny, nawet dzieci.
Od roku w Skoczowie działa Centrum Nurkowe Raf-Fish, które cieszy się rosnącą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na naukę nurkowania, bo to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i wcale nie taki drogi, jak mogłoby się wydawać.

Rafał Raszka, który prowadzi centrum przyznaje, że z wodą był związany od zawsze, a nurkowanie to świetny sposób na życie. ⎯ Urodziłem się w Brennej, mieszkałem nad rzeką i od najmłodszych lat pasjonowała mnie woda. W szkole średniej będąc na Mazurach zrobiłem kurs płetwonurka i od tego czasu zaczęła się moja podwodna przygoda. Należałem do sekcji Nautilius w Jastrzębiu-Zdroju, potem dostałem pracę na basenie, a teraz pracuję w sekcji płetwonurków straży pożarnej. Całe moje życie jest związane z wodą ⎯ mówi Raszka.

Na brak uczniów nie narzeka. — Najpierw zazwyczaj przychodzą mężczyźni. Nurkowanie bardzo wciąga i mężów zaczyna brakować w domu, więc do centrum przychodzą też żony. No a potem kolej na dzieci. Tak powstają całe rodziny płetwonurków, które przyjaźnią się ze sobą i tak tworzy się cały nasz team — dodaje Raszka.

Sylwester Pasterny jest płetwonurkiem od roku. — Jesteśmy zgraną ekipą płetwonurków i przyjaciół. Pierwsze moje nurkowanie zakończyło się ratowaniem dwóch kobiet. Powiedziałem wtedy, że więcej do wody nie wejdę, ale jak widać przełamałem strach. To bardzo fajne hobby — mówi kursant Rafała Raszki.

Nurkowanie jest najbardziej pasjonujące na otwartych akwenach. Najciekawsze jest schodzenie do raf koralowych u wybrzeży Egiptu, czy zatopionych wraków statków. — Zwiedzanie wraków to niesamowita przygoda, podobnie jak oglądanie rafy koralowej. Dwa razy w roku nasze centrum organizuje wypady do Egiptu, gdzie można zwiedzić podwodny świat. Przy okazji można też poznać innych pasjonatów nurkowania. W Egipcie w sezonie jest większe zagęszczenie ludzi pod wodą niż np. u nas w lesie — stwierdza z uśmiechem instruktor.

Podstawowy kurs z uprawnieniami do nurkowania na głębokości 18 metrów to 5 nurkowań basenowych po 2 godz. każde, 4 nurkowania na wodach otwartych i przygotowanie teoretyczne. Kurs Open Water Diver PADI, który można przejść w Skoczowie jest najpopularniejszym kursem na świecie. Po jego ukończeniu, płetwonurek otrzymuje certyfikat i może bez obaw zwiedzać podwodny świat.

— Żeby zobaczyć rafę koralową w Egipcie w zupełności wystarczy podstawowy kurs płetwonurka — kwituje Raszka. Kurs kosztuje 950 zł. Na podstawowy sprzęt, z którym bezpiecznie możemy się zanurzyć wydamy 500-600 zł.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

o pani Dorotka z urlofu wróciłą jakie foty pod wodą zrobiła. Ciekawe kiedy odwiedzi mnie...

O nie! A już była nadzieja, że nie wróci :( i od razu taki kwiatek: "na głęboką wodę coraz częściej schodzą całe rodziny"

Jak już iść na dno to razem, zawsze raźniej ; )

ale jesteście okropni. mnie sie podobaja artykuly pani Doroty

To, że tobie się podobają, nie jest równoznaczne z tym, że my jesteśmy okropni :))

"Na podstawowy sprzęt, z którym bezpiecznie możemy się zanurzyć wydamy 500-600 zł." A ile trzeba wydać, aby nie tylko się zanurzyć ale i ponurkować.

zeby nie tylko się zanurzyć, ponurkować, ale i wypłynąć?...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama