, piątek 19 kwietnia 2024
Windą na Wieżę Piastowską
Aby dostać się na 30-metrową wieżę, trzeba jednak pokonać 120 stromych schodków. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Windą na Wieżę Piastowską

MAC/Gazeta.pl
Władze Cieszyna chcą, aby wspaniałe widoki z Wieży Piastowskiej na Wzgórzu Zamkowym mogli podziwiać także niepełnosprawni. Dlatego planują zamontowanie tutaj windy. Konserwatorzy zabytków przyznają, że to pomysł możliwy do zrealizowania.
Stojąca na Wzgórzu Zamkowym XIV-wieczna Wieża Piastowska to pozostałość po średniowiecznym zamku książąt cieszyńskich. Budowla góruje nad miastem i jest jego największą atrakcją turystyczną. Każdego roku odwiedzają ją tysiące osób. Z tarasu na jej szczycie można bowiem podziwiać nie tylko wspaniałą panoramę Cieszyna i okolic, ale także tereny po czeskiej stronie Olzy.

Aby dostać się na 30-metrową wieżę, trzeba jednak pokonać 120 stromych schodków. To przeszkoda nie do pokonania dla osób sędziwych i niepełnosprawnych. Przejście jest na tyle wąskie, że nawet wniesienie kogoś na rękach jest praktycznie niemożliwe. — Chcielibyśmy to zmienić, aby wszyscy chętni mogli korzystać z wieży. Dlatego myślimy o wybudowaniu windy, która wywiezie turystów na szczyt. Na świecie podobne rozwiązania są stosowane przy różnych zabytkach — tłumaczy Włodzimierz Cybulski, zastępca burmistrza Cieszyna. Dodaje, że w planach jest także nowe zagospodarowanie piwnic i otoczenia wieży. Miasto chciałoby tam urządzić nowe kasy, poczekalnię dla osób wybierających się na wieżę i salę audiowizualną opowiadającą o historii miejsca. To wszystko ma uatrakcyjnić pobyt na wzgórzu i przyciągać nowych gości.

Przygotowania już się rozpoczęły. Teren wokół wieży badają archeolodzy, aby podczas przyszłych prac budowlanych nie zniszczyć żadnych pamiątek z przeszłości. — Na podstawie wyników badań opracujemy koncepcję tej inwestycji i wystąpimy o dotacje ministerialne i unijne. Starania o pierwsze pieniądze na dokumentację rozpoczniemy już w styczniu — dodaje Cybulski.

Co na to specjaliści? — Budowa windy jest możliwa, trzeba to tylko zrobić z głową i przeprowadzić niezbędne badania. Winda oczywiście musi powstać wewnątrz budowli, żeby nie zmienić wyglądu wieży — tłumaczy Irena Kwaśny, konserwatorka zabytków zajmująca się cieszyńskimi budowlami historycznymi. Dodaje, że wnętrze Wieży Piastowskiej było przebudowywane w XIX i XX wieku, dlatego nowa ingerencja niczego nie zepsuje. — A wieży i tak należy się gruntowna renowacja, bo nawet schody prowadzące do środka są krzywe — dodaje Kwaśny.
Komentarze: (25)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Świetny pomysł, w końcu coś dla niepełnosprawnych w tym mieście.

Pomysł niezły, można go śmiało zrealizować natychmiast po odremontowaniu nawierzchni ulicy Bielskiej.

Wszystkich tzrech Burmistrzów!

Jest to na pewno najważniejsza sprawa dla polepszenia życia niepełnosprawnym w mieście. Dziwię się, że do tej pory władze Cieszyna tego nie spostrzegły rażącego braku tej windy. Po zamontowaniu windy Cieszyn stanie się już miastem całkowicie przyjaznym dla niepełnosprawnych. Chwała tak zapobiegliwym rajcom.

Jak już pisałem - współczuję niepełnosprawnym, że nie są na tyle sprawni, żeby rozkoszować się widokami z wieży, ale pomysł z windą to jest przegięcie politycznej poprawności w sposób absurdalny. Czy do dzwonu Zygmunta można dojechać wózkiem ? Albo na Giewont ?
Dla mnie cały urok wnetrza wieży opierał się na tych starych wąskich krzywych schodach, drewnianych i wyślizganych przez lata używania, na szybie i ciężarkach, urządzeniu zegarowym...
Tego już niepełnosprawni nie poczują, bo
jak rozumiem to wszystko ma zostać rozbebeszone, a środkiem będzie lecieć "piękny" nowoczesny szyb ze szkła i aluminium. Bardzo fajnie.

wnętrza. Tylko czekam co bedzie dalej i zaraz zawiadomić Prokuratora!

Ludzie oni zawsze tak mówią... prace się rozpoczną za rok... i tak juz od 18 lat. Cieszyniaką gratulujmy nabicia w butle.

100% zgody z exe, to jakaś absurdalna sytuacja, jest tyle rzeczywistych problemów, a władze zajmują się delikatnie mówiąc pierdołami

z tyłu zamku. pod browarem, z tego co wiem - kompletny niewypał?...

Ta inga to wypał, sprawdza sie.

Ingą na Wieżę Piastowską ? ; )

Proponuję wieżę obudować szklaną kopułą, zainstalować 4 windy w kształcie różowych jeleni, na górze kopuły zrobić wystawę dizajnu ( temat : porcelanowe meble )

na ul.Bielskiej zróbcie windę,taką poziomą,bo autem to juz się tamtędy nie da jeździć....

Jak się nie ma pomysłu jak przyciągnąć do miasta nowe fabryki, to się wymyśla supernowoczesną windę w XIV wiecznej wieży

Во время сна разума приходят глупые сновидения.

A po co w Cieszynie fabryki??? Żeby zatruwać powietrze??? Lepiej stawiać na turystykę, a fabryki niech powstają wokół Cieszyna - i tak siła robocza będzie z miasta. Tak jak w Nošovicach.
Jasne, że otwartą kwestią jest odpowiednie ustawienie priorytetów, ale jeżeli za tą windą pójdą dalsze ułatwienia dla niepełnosprawnych turystów, to to może być niezły atut reklamowy.
I oczywiście remonty głównych ulic...

Piszący o wieży górującej nad miastem musiał dostać wytyczne, a jakże. No bo nie ma pojęcia jakie widoki mamy z Banotówki, z ZOR-u, czy wieżowców na Moniuszki lub Węgielnej. To kolejna idea fix czyli obsesja- z tą windą-zrodzona na ratuszowych komnatach. Jest tyle do zrobienia w tym naszym Cieszynie, lecz Ratusz o tym nie ma, albo woli nie mieć pojęcia.

Przepraszam że nie na temat ale czy ktoś nie wie gdziesą powiatowe dozynki w gminie Dębowiec, bo jakies ulomki zrobiły plakat ale nie napisaly gdzie będą wystepy .

Widok z Banotówki jest niepowtarzalny, widać cały Cieszyn, połowę Czeskiego, kopalnie w Karwinie itd., dlatego też są tam ze cztery knajpy, dziwne że tylko dwie mają ogródki ( tak mi się wydaje ).
Moim zdaniem powinien być to obowiązkowy punkt dla każdej wycieczki. A z drogiej strony - góry.

Kajmak, Cieszyn to nie skansen agroturystyczny, im więcej firm tym więcej pieniędzy np. na remonty dróg

Ile to wsztystko będzie kosztować?Porozmawiajmy o pieniądzach?Piękny widok jest też z wyższay pięter Elektrometalu(i maja windę),ktoś wspomniał Banotówkę,możeby tak zapytać niepełnosprawnych,co jest dla nich priorytetem w Cieszynie,zamiast uszczęśliwiać ludzi na siłę?!
Na wieżę kościoła Mariackiego nie ma windy i jakoś każdy daje sobie radę ze zwiedzaniem miasta. Chyba równe chodniki i podjazdy dla wózków w mieście lepiej slużyłyby niepełnosprawnym i matkom z małymi dziećmi?

Rozwijanie w Cieszynie turystyki nie da pracy 36 000 ludzi. fabryka w Noszowicach nie będzie truła środowiska, a będzie dawała spore zyski miejscowości. Cieszyn ma dobre warunki do rozwoju przemysłu. Zyski z podatków od nieruchomości mogą być przeznaczone na potrzeby miasta. Byłem latem w dwóch sąsiadujących ze sobą miastach: Świeciu i Chełmnie. Świecie jest zadbane, zamożne, w Chełmnie ulice straszą odrapanymi elewacjami. Świecie ma przemysł i historię, Chełmno tylko historię

Cieszyn nie przyciągnie turystów na dłuższy niż kilkugodzinny pobyt. Nie ma czym. Turysta obejrzy Górę Zamkową, starówkę , wypije piwo po drugiej stronie Olzy,czasem zajrzy do Muzeum.
Co go zatrzyma na dłużej ? Festiwal Gutka ewakuowany, Nowa Muzyka ewakuowana, Aquaparku nie ma, itd. Wróci do Ustronia lub Wisły albo pojedzie do domu

Ta winda to spoko pomysł. Wreszcie inni też będą mieli okazję ją zwiedzić. I dobrze że nasze miasto stawia na turystykę, ponieważ ma bardzo wiele do zaoferowania turystom. A ty Wiślok myślisz że Wisła i Ustroń to jakieś cuda natury i tylko tam opłaca się spędzać czas?! Czym się możecie poszczycić? Chyba tylko tym że "Gołębia" macie, który i tak nie jest dla wszystkich dostępny... Uważam że warto stawiać na promocję naszego miasta!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama