, czwartek 4 marca 2021
Więzień na ulicy to zawsze ryzyko
Do pracy poza murami więźniowie zgłaszają się dobrowolnie. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Więzień na ulicy to zawsze ryzyko

TWO
Cieszyński Zakład Karny nie rezygnuje z wypożyczania do pracy osadzonych mimo, że w ostatnich latach zdarzyły się dwie ucieczki.
Od kilku dni ośmiu więźniów z cieszyńskiego Zakładu Karnego, jak co roku na wiosnę, zamiata ulice i czyści rowy melioracyjne w Cieszynie. Osadzeni pracują codziennie w godz. 8.00-13.00 pod nadzorem pracownika Miejskiego Zarządu Dróg i funkcjonariusza Służby Więziennej. Miastu bardzo opłaca się zatrudniać osadzonych, bo pracują za darmo. — Płacimy tylko wynagrodzenie funkcjonariuszowi oraz finansujemy więźniom odzież ochronną, niewielki posiłek i napoje chłodzące — mówi Wiesław Sosin, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie.

Cieszyn korzysta z pomocy więźniów od 2003 roku. Początkowo z osadzonymi nie było żadnych problemów, ale w ostatnich latach zdarzyły się dwie ucieczki. W ub. roku zwiali dwaj więźniowie, którzy pracowali w ekipie remontującej Gimnazjum nr 1. Odnaleziono ich po kilku godzinach w mieszkaniu konkubiny jednego z nich. Nie była to pierwsza próba samodzielnego oddalenia się więźniów cieszyńskiego ZK z miejsca pracy. W czerwcu 2006 roku pięcioosobowa grupka więźniów pilnowana przez jednego funkcjonariusza sprzątała okolice remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieszynie-Mnisztwie. Po jakimś czasie strażnik zauważył, że jedna łopata leży. Podliczył więźniów - jednego brakowało. Natychmiast powiadomił centralę, która zawiadomiła policję. Zbiega, mieszkańca Skoczowa, który odsiadywał wyrok 5 lat i 4 miesięcy za kradzieże, nie odnaleziono.

Dyrekcja więzienia nie obawia się kolejnych takich ucieczek. — Możliwość, że więzień oddali się z miejsca pracy zawsze istnieje i będzie istniała. Wypuszczanie więźniów poza mury to zawsze ryzyko. Staramy się jednak dobierać osoby tak, aby to ryzyko zminimalizować — mówi Dariusz Cader, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Cieszynie.

Do pracy więźniowie zgłaszają się dobrowolnie. Jest ich zawsze sporo, bo w czasach, gdy więzienie jest przeludnione i ciasne, praca poza murami to dla osadzonych swego rodzaju rozrywka. Przy okazji to również dobra forma readaptacji do warunków panujących poza więzieniem. Bilet na wolność dostają jednak tylko nieliczni. Zazwyczaj są to osoby z niskimi wyrokami za kradzieże, włamania, alimenciarze lub więźniowie kończący odbywanie kary. Do pracy wychodzą więc ci, którym, teoretycznie, nie opłaca się uciekać.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jak tu nie wiać, kiedy wszystko się zieleni, cieplejszy wieje wiatr a dusza śpiewa. I coś tam jeszcze rośnie...
Chyba serce?

I zawsze da sie zahandlować i coś do więzienia przemycić :D
ot życie

Siamano spacerniak, kto dzisiaj śmiga na roboty? Jaki oddział? Która cela? Wiadomka, że kto zwija się gadowi ten się zwija, tylko jak który się rozpruje i sprzeda ziombla żeby się przypucowac na wokandzie to przecwelkę ma pewną.

Если тюрьма не учит заключенного жить в обществе, она учит его жить в тюрьме.

Jak sie smiga w konkretnej ekipie to sie ma! Gicior!!!!

Gicior!!! Trzymaj się Ziomal!!!

W Chinach w obozach i więzieniach też skazani pracują za darmo! Prawie jak u nas...........

已将4分KudoZ分数奖给了此答案

ty szamak za cienki jestes. wielki grypser a pod kurczakiem zebrals o zlotowke na piwo. wiec nie podskakuj palancie bo jestes cieniki . a miasto... za darmo pracuja i za niewielki posilek. Zarzad Drug to poprostu bydlaki i wyzyskiwacze,to sie wlasnie nazywa poszanowanie godnosci ludzkiej. Brak slow i powiem tak, ze za darmo to powinni wlasnie sami drogowcy pracowac, bo drogi maja duzo do zyczenia.

to wlasnie wy szamaki !!! sami sie rozprowacie i innym zyc nie dajecie. znam was sporo wiec moge wiele powiedziec na wasz temat. dla mnie i dla innych zawsze pozostaniecie smiecmi a w dzisiejszych czasach mniejszoscia i to ta najmniejsza.wydymac waqs wszystkich i w kosmos z wami.

lexx kup sobie słownik ortograficzny....chyba że twoje "drug" oznacza moze dragi ? :-))))

Poprzedni tekst to nie ja

ten teks to do ciebie !!!

Na anonimy się nie reaguje, a ty pisior to módl się żebyś na puchę nie trafił bo tam to cię mogą jako małej dziewczynki użyć

Lexxx - wiesz co to znaczy w jednym z arabskich jezykow - SPERMA. trafiles sobie na login w dziesiatke !!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama