, sobota 6 marca 2021
Wielki Piątek powinien być wolny
Wielki Piątek to dzień ważny dla wszystkich chrześcijan — uważa burmistrz Wisły Andrzej Molin. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Wielki Piątek powinien być wolny

EWA FURTAK/Gazeta.pl, TWO/Gazetacodzienna.pl
Wielki Piątek to ważne protestanckie święto. Dlatego wielu mieszkańców Śląska Cieszyńskiego bierze wtedy urlopy. Marzy im się, by ten dzień był ustawowo wolny od pracy
Śląsk Cieszyński to miejsce szczególne - mieszka tutaj prawie połowa wszystkich wyznawców Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, jest też wielu przedstawicieli innych kościołów (np. adwentyści, zielonoświątkowcy). Najważniejszym świętem Kościoła ewangelicko-augsburskiego i innych wspólnot protestanckich jest Wielki Piątek. Żeby móc świętować, protestanci biorą na ten dzień urlopy. Bo choć zgodnie z umową między państwem a Kościołem ewangelicko-augsburskim pracownikowi należy się dzień wolnego, to szef może od niego zażądać, by odpracował ten dzień. — Zgodnie z prawem w takiej sytuacji nie wolno pracownikowi odmówić wolnego. Dlatego bierzemy urlopy — mówi Andrzej Molin, burmistrz Wisły.

W Wiśle większość mieszkańców to ewangelicy, nic więc dziwnego, że urlopy w Wielki Piątek biorą setki osób. Wiślański magistrat będzie co prawda czynny w Wielki Piątek, ale do pracy przyjdzie tylko garstka urzędników. Reszta poprosiła o wolne. Burmistrz też planuje dzień urlopu. — Mam nadzieję, że nie wydarzy się wtedy coś ważnego. Wtedy oczywiście przyjadę do pracy — zapewnia burmistrz.

Urząd Gminy w Brennej w Wielki Piątek będzie nieczynny. — Wszyscy wzięliśmy urlopy — mówi Iwona Szarek, wójt Brennej. Podobnie było w zeszłym roku, ale mieszkańcom to nie przeszkadza. W Wielki Piątek i tak nie załatwiają spraw w urzędzie. Sami biorą urlopy. Zamknięte są niektóre sklepy, restauracje, nie pracuje wiele firm. Nikogo to nie dziwi. Urząd Miejski w Cieszynie dla odmiany będzie w Wielki Piątek czynny i to do godz. 17.00. — Tak było zawsze i nie zamierzamy nic zmieniać. Urzędnicy, którzy będą chcieli wziąć wolne, dostaną urlopy. Na pewno w każdym biurze obsada będzie zapewniona — mówi wiceburmistrz Cieszyna Włodzimierz Cybulski.

Ksiądz Jan Byrt, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Szczyrku, opowiada, że jego parafianie w Wielki Piątek nie oglądają telewizji, nie słuchają radia, nie surfują w internecie. To dla nich dzień zadumy, refleksji, jedyny taki w roku. — W Wielki Piątek nie bierze się nawet miotły do ręki. Trudno przeżywanie tego dnia połączyć z pracą — wyjaśnia ks. Byrt.

Część parlamentarzystów (m.in. z PiS-u i PSL-u) postuluje, by Wielki Piątek stał się kolejnym świętem ustawowo wolnym od pracy (tak jest np. w Niemczech i Szwecji). Na Śląsku Cieszyńskim i w innych regionach, w których mieszka wielu luteran, ten pomysł został przyjęty entuzjastycznie. — Jestem za. Dla mnie wolny Wielki Piątek jest o wiele ważniejszą sprawą niż np. wolna Wigilia — mówi Szarek.

Za zagłosowałby także burmistrz Wisły: — Wielki Piątek to dzień ważny dla wszystkich chrześcijan. Myślę, że dla katolików to także bardzo ważna sprawa.

***
Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki złożył w Sejmie obywatelski projekt ustawy przywracającej 6 stycznia - Święto Trzech Króli - jako dzień wolny od pracy. Inicjatorzy akcji będą mieli teraz trzy miesiące na zebranie wymaganych stu tysięcy podpisów, by projekt trafił pod obrady parlamentu. Święto Trzech Króli było w Polsce dniem wolnym od pracy do 1960 roku. Zostało zniesione przez władze komunistyczne w czasach walki państwa z Kościołem katolickim.
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

W zamian można znieść dzień wolny 1 maja, który kojarzy się z obowiązkowym składaniem hołdu czerwonym wybrańcom narodu i sztucznym entuzjazmem. Niech żyje, niech żyje, niech żyje.

Kościelny,a mnie 1 maja kojarzy się ze świętem ludzi pracy,tych którzy ciężko tyrają na nygusów kapitalistów.W święta kościelne też składasz hołd,tylko nie czerwonym a czarnym,którzy i tak zawłaszczyli sobie święta pogańskie i w tym czasie zastąpili je swoimi.

Wydawało mi się przez chwilę, że 1 maja to jedyne laickie święto w kalendarzu. Ale nawet ten dzień czarni zawłaszczyli dla Św. Józefa Robotnika! Ciężkie czasy dla nas postkomunistów...Ale zawsze mamy jakiś Szewski Poniedziałek, więc urlop na telefon i jest Święto na Życzenie jakie tylko sobie wymyślimy!!!

za nasze grzechy...
mamy więc problem, moralny, etyczny, duchowy itd...

Hej, a JA proponuję aby co drugi dzień było święto, a między tym jeszcze niedziela! Wtedy to będzie się działo, oj działo!!!

Cięzko tyrający na nygusów kapitalistów nie znaleźli w Kościele należytego oparcia - fakt. No to dostali w sferę opieki czerwonych - fakt. Czemu wtedy Kościół nie ryczał o świetach - podejrzenie?

A ja chcę aby cały wielki tydzień był wolny i ten następny też.Jak się bawić to na całego !!

żeby wszyscy byli tak moralni wobec drugich jak udają że są strasznie wierzący

Кто идёт напролом против Бога, заблудился в себе самом.

Ządam wolne w Wieki Czwartek, Wielki Piatek, Wielka Sobotę, Wielka Niedzielę. I wzywam : przynieście Renty , Emerytury,na tace a potem puknijcie sie w glacę.

Jaki piątek? Biblii nie znacie. Prawdziwą okazją do "świętowania" jest absolutnie czwartek. To wtedy zdradziliśmy Naszego Pana. Potem to tylko ówczesne prawo i zwyczaje zadziałały. Dziś troche głupio się do tego przyznać, choć Kościół oczywiście podkreśla wagę czwartku. Może czuje się winny? Marna to pociecha. No ale jesteśmy nowocześni, lubimy gdy nam się upiecze a naród, wierni bez świąt to jak uschły badyl. No to świętujmy i zapominajmy.

czemu kosciol katolicki nie nalega aby Wielki Piatek
byl dniem wolnym od pracy?Bo jemu wazniejsze jest
kult Marii czy rocznica pontyfikatu Najwiekszego Polaka
A ze Pan Jezus za nas zmarl na krzyzu to sprawa
drugorzedna Taka to katolicka poboznosc

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama