, poniedziałek 1 marca 2021
W proteście przywiążemy się do bramy!
Zbigniew Rumiński i Stanisław Serwan protestują przeciwko targowisku, które rozrasta się pod ich oknami. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

W proteście przywiążemy się do bramy!

DOKA, TWO
Prywatne targowisko przy al. Łyska w Cieszynie coraz bardziej się rozrasta. Mieszkańcy mają go już dość i zapowiadają protest. ― Przeżywamy tu gehennę ― skarży się Stanisław Serwan.
Targowisko na terenie byłych zakładów odzieżowych Juwenia jest chętnie odwiedzane przez Czechów, bo działa codziennie i znajduje się tuż nad Olzą, między mostami Przyjaźni i Wolności. Można tu łatwo i szybko trafić, nawet piechotą. Nic więc dziwnego, że prywatny bazar coraz bardziej się rozrasta. Cieszyniacy mieszkający przy pobliskiej ul. Schodowej mają już tego jednak dość.

Tylko hałas i brud
― Ruch zaczyna się już nocą. Handlarze nie zwracają uwagi na ciszę nocną, hałasują, głośno słuchają muzyki ― opowiada Zbigniew Rumiński. Mieszkańcy narzekają też na brud i bałagan, który zostawiają kupcy. ― Ciągle unoszą się w powietrzu folie i opakowania, ludzie załatwiają swoje potrzeby pod naszymi oknami lub w klatkach schodowych. Nie każdy wie, gdzie znajdują sie toalety ― dodaje pan Zbigniew.

Ponure nastroje mieszkańców spotęgowała informacja o zagospodarowaniu terenu przyległego do budynków mieszkalnych. ― Niedawno otrzymaliśmy pismo, że na placu, gdzie stoją puste magazyny firmy Centrostal, tuż koło obecnego targowiska, ma powstać 140 kolejnych straganów. Strach pomyśleć, co wtedy będzie się działo ― mówi Serwan.

Budy zamiast turystów
Mieszkańcy nie mogą pogodzić się z tym, że tak piękna okolica zwana Cieszyńską Wenecją jest wykorzystana do celów handlowych. — Tutaj miała być dzielnica spokoju, po której przechadzają się turyści, a jest brudne targowisko — mówią.

Tuż za bazarem jest urokliwie położony kwartał z domkami zawieszonymi tuż przy lustrze wody oraz od mostkami i kładkami przecinającymi wąski kanał. Kiedyś sztucznym kanałem wypływającym z Puńcówki i wpadającym do Bobrówki spławiano z Olzy drewno do cieszyńskiego tartaku. Wartki nurt Młynówki napędzał także koła wielkiego młyna, od którego jedna z furt w murach miejskich a później uliczka nazywała się Młyńska Brama. Malownicze domki stanęły nad kanałem w XVII wieku. Budowali je rzemieślnicy — tkacze, sukiennicy, białoskórnicy oraz kowale wykorzystujący wodę do pracy. Dziś miejsce to jest niestety zaniedbane.


Miasto nic nie może
Mieszkańcy napisali pismo do burmistrza Cieszyna, w którym poinformowali, że nie zgadzają się na zorganizowanie kolejnego placu targowego w okolicy ich domów. Władze miasta z pismem jeszcze się nie zapoznały.

Włodzimierz Cybulski, wiceburmistrz Cieszyna, mówi jednak, że niezależnie od tego, co w piśmie jest, urząd i tak ma związane ręce, bo teren jest prywatny i jego właściciel może robić co chce. — Nie możemy nic nakazać — tłumaczy Włodzimierz Cybulski. Jego zdaniem targowisko to prędzej czy później i tak przestanie istnieć. — Do miasta przyjeżdża coraz więcej deweloperów poszukujących ciekawych terenów do zagospodarowania. A to miejsce jest ciekawe i być może kiedyś powstanie tam coś w rodzaju eleganckiej galerii handlowej — dodaje wiceburmistrz.

Potrzeba odrobiny cywilizacji
― Proszę popatrzeć na czeską stronę, tam widzimy park, huśtawki dla dzieci, a tu krzywe budy, folię i śmieci ― pokazuje Stanisław Serwan. W tej okolicy mieszka od dzieciństwa. Zapewnia, że jeśli będzie trzeba, mieszkańcy zaprotestują - przywiążą się do bramy i nie wpuszczą handlarzy na teren bazaru.

― Nie jesteśmy przeciwni inwestycjom. Jeśli koniecznie musi być w tej pięknej okolicy prowadzona działalność handlowa, a nie rekreacyjna, to niech to będzie schludny sklep lub coś murowanego, cywilizowanego ― dodaje Zbigniew Rumiński.
Komentarze: (46)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To co wyprawiacie na Łyska jest skandalem. Ci mieszkańcy maja prawo do spokoju i ciszy.
Czy nie można poszukać stosownego placu, wyburzyć jakąś rederę w centrum i zrobić targowisko, jakie było w latach 60-tych na Starym Targu...? Tam z moja kochana babcią sprzedawaliśmy masło.

skoro ta władza nic nie może...?
Co to za syndrom niemozności i cieszyńskiego absurdsu...?

Proponuję, aby wszyscy mieszkańcy ul. Schodowej, Al. Łyska i części Przykopy przylegającej do targowiska, przykuli, przywiązali się gdzie i za co tylko można. Ale czy zapewnią tym ok. trzystu osobom pracującym na bazarze zatrudnienie lub środki potrzebne do życia ?

Jestem za protestem mieszkańców.Miasto powinno rozwiązać ten problem bo targowisko to wyglądem odstrasza turystów i nie przynosi nic dobrego cieszynowi.Powinna powstać jedna duża zadaszona hala gdzie handel mógłby sie odbywać cały tydzień,ale widocznie władze cieszyna problemu nie widzą i mają to gdzieś.

schludnie, jednakowo, tak aby była to wizytówka Cieszyna p.Cybulski

Teren jest prywatny!!! i dlatego udają bezradność??? Ci z magistratu to weszli na mój teren prywatny przed 15 laty nie pytając mnie o zgode i zrobili na nim droge publiczną ,za ktora do tej pory nie zapłacili ,malo za ktora przez długie lata płaciłem podatek. Niech ktoś z państwa tu czytających te posty sprubuje na swoim terenie coś postawić bez ich zgody.Powiedzą ,ze po pierwsze musi petent udowodnić ,że nieruchomość jest jego na co wymogą mapki wyciągi z KW itd, a potem ustalają warunki zabudowy wg. wlasnego widzi mi się bo planu zagospodarowania od lat nie umieją zatwierdzić. Takie to BEZPRAWIE w Cieszynie. Obywateli miasta skarżacych się na uciążliwości targowiska spławią wnet i udają bezradność.Skuteczni są jedynie gdy chodzi o ich kiesy i obsadzanie Rad Nadzorczych -Tam udają ,że walczą o interes miasta licząc sobie za zasiadanie w nich wysokie honoraria. Dodatkowo są z natury bojaźliwi i przed wlaścicielami terenów -bosów o niejasnych interesach boją się dochodzić racji mieszkańców ,ktorym powinni służyć. Dlatego jest możliwe to co wszyscy tam doświadczamy. Mieszkancy dopóki się nie zorganizujecie ,w podobny sposób jak ci straganiarze Ficek i pozostali z trójcy was się nie ulękną. Weźcie dobrego prawnika ,zawiążcie społeczny komitet samoobrony - wtedy będą się z wami liczyli. Macie prawo do tego aby w tym mieście godnie żyć, a jesli wam to uniemożliwiają niech ci BOSOWIE płacą Wam odszkodowanie. Wówczas kalkulacja za stoisko- stragan bedzie miała własciwa cenę i pójdą z torbami. Miejsca pracy- jakie? przecież połowa tych straganiarzy figuruje w urzędzie zatrudnienia jako bezrobotni. Tam gospodarka to czysta patologia pracy i poniewierka cieszyniokami. Bosowie nie stela robią tam interesy, a wladza lokalna milczy i udaje bezradną.

lepiej bym tego nie powiedział....a każdy problem jest tłumaczony "niemocą" władz,co my możemy zrobić itp.,itd.,to ja wam panowie powiem co możecie zrobić-UCHWALIĆ PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO...którego nie ma od ponad 10 lat........i w Cieszynie każdy robi co chce i gdzie chce....

Nie potrafisz - nie pchaj się na afisz!

Wars masz 100% racji, popieram, podpisuję się obiema rękami i nogami!

A co tak udělat z budov po celnících dva albo více marketov, pokud si chcete udržet zahraniční nakupující, a wiaty zrušit.

Jeżeli towar znajduje nabywców, trzeba brać też interes tych co handlują! To ich chleb, jednak Magistrat wciąż na nowo zasłaniają się jak Sądy, niską szkodliwością społeczną tematu...
Tak jak z parkingu, miasto może brać pieniądze od handlujących jednak wcześniej trzeba takie stoisko przygotować, a już na pewno nie ludziom pod oknami.
Gdyby jednak miał tam pozostać targ, trzeba tym, którzy mają dzisiaj zastrzeżenia, wypłacać stosowny ekwiwalent. Jestem przekonany, że ci właściciele zadbaliby też o porządek i czystość tych stanowisk gdzie się dziś handluje ...

W zasadzie to miasto ZARABIA na targowisku, więc trudno żeby było przeciwko.
Skandalem jest to, że zamiast solidnego hipermarketu i cywilizowanej hali targowej Cieszyn nadal oferuje obskurne targowiska

utytułowanych, mądrych i zasobnych w wiedzę ludzi a co im się trafiło...?
Mundurki, jak za Gietrycha, ulubiona zastępcza etykieta!

aby do nowych wyborów i tylko swoi z rodowodem cieszyński, zadni przyszywani czy tzw.ścigani...

Skoro teren prywatny, a sa skargi na uzytkownikow, to wlasciciel terenu powinien poniesc odpowiedzialnosc. Wlepic im kary za: naruszanie ciszy nocnej, porzadku, zanieczyszczanie itd, ale kary porzadne i nie tylko na papierze,ale wymagac zaplacenia tej kary. Ech, czlowiek by sie tylko denerwowal z bezradnosci...

Proponuję zainteresować się i wykorzystać puste pomieszczenia byłej Celmy. Są tam budynki, które z powodzeniem po adaptacji mógłby być wykorzystane na targowisko i może coś więcej !?. Kiedyś budynki te były budowane z pąństwowych ( naszych) funduszów..... ! Czy nie żal tego.!

Wars, wykazales sie wiedza i elokwencja jakiej nie ma Cywiński, ale on za to tylko bieże nasze pieniądze z kasy i pierdzi w stolek - nic nie robiąc tylko rozklada ręce!!! Nasuwaja mi sie tylko dwa pytania: 1.Po co nam taki zastepca?! 2. Ile wziął w łapę, skoro mówi, że nic nie może?

jeżeli już to Cybulski!!! nie cywiński

a ja tu widzę następnych kandydatów którzy powinni startować w następnych wyborach z taką wiedzą i doświadczenime i dobymi mądrymi pomysłamami, tworzy się nowa lista radnych: klodd, wars, cymbał, edgar, wiślok , celmiak, łysy itd. Takich ludzi z dobrymi pomysłami na rozwiązywanie problemów nam trzeba. Przygotowujcie się już do wyborów.
PS. bo ja wierzę że Cybulski czy Ficek jeżeli mieliby możliwość i przepisy by zezwałały to napewno pomogliby tym bierdnym ludziom z Przykopy , bo mnie osobiście oni pmogli i nie zgadzom się z waszymi wypowiedziami !!

A ja proponuję protestującym mieszkańcom na uciążliwości targowiska ,nagrac gwar handlujących, warkot śilników zapalanych o kazdej porze pod oknami , pozbierac fruwające reklamowki , i inne śmiecie, ,nabrac do wiaderek cuychnacy mocz i codziennie,w godzinach kiedy burmistrz ma naradę lub przyjmuje stron ,wysypywać ,wylewać i oddtwarzać nagranie oddając mu tym samym atmosferę ulicznego targowiska - wszak ludzie ludziom zgotowali ten los- moze to pomoże na bezradność wladz miejskich.

Rozumiem ,że Sprawiedliwemu pomogli ludzie z Przykopy, i nie zgadza się Sprawiedliwy z wypowiedziami Cybulskiego i Ficka -albo ma kłopoty trójca z określeniem kto się chwali.

i logiką wypowiedzi.

My się kłócomy, a za kilka lat wrócą Niemce i zabiorą wszystko, tak będzie jeśli POmatołki przepchną trkatat zdrady narodowej z Lizbony

PO chce wynarodowić

naród POlski !
Do czego to doszło .PO nie chce aby ludzie w POLSCE mieli dzieci godnie zarabiając ,chce zwalniać kobiety w ciąży i zatrudniać UKRAIńCÓW,a później zwolnij caly NARÓD z pracy i niech pracują wszyscy na UMOWY ZLECENIA - niech nie chorują ,nie biorą rent i emerytur, nie zachodzą w ciąże bo do zwolnienia i niech jak najszybciej wszyscy umrą aby nie dożyli wieku emerytalnego-- to są cele PO. Przecież POlska powinna być najbogatszym krajem w Europie skoro PREZESI w Spółkach Skarbu Państwa i Ministrowie, Profesorowie -mając płace kominowe tutaj tak dobrze rządzą , że aż tyle zarabiają - a Ci im chca dać jeszcze POdatek Liniowy.

Te dwa post poniżej piszą ludzie o wypranych mózgach. Na pisie i Po świat się nie kończy. Mamy tu własne cieszyńskie problemy i zostańcie ze swoimi strachami -tadzio i glos patrioty .

Мы боремся не за человеческие права народа, но за божественные права человека.

NIE KPIJ SOBIE Z LUDZI MIESZKAJĄCYCH NA PYZYKOPIE , WSTYDDZIŁBYś SIĘ!!! WIELKI TYDZIEŃ MAMY. jeżeli ci to coś mówi.

Faktycznie, az sie przestraszylam,ze z forum Onetu sie tu przeniesli. Mam nadzieje,ze nie na stale..

Wielki Tydzień nie upoważnia cię do pisania banałów sprawiedliwy.

To smutne co sie tu wypisuje. Nie jest prawdą że władze nic nie mogą, brak planu też tu nie ma nic do rzeczy. To nieprawda że w tym kraju jak ktoś ma działke to może robić co sie mu podoba! Przecież jesli nie ma planu ani pozwolenia to te budki stoją nielegalnie. Zgłoście to do nadzoru budowlanego-niech ruszą te tyłeczki, popatrza w przepisy i publicznie odpowiedzą co w tej sprawie zrobią. Jest co najmniej kilka przepisów z których mozna skorzystać i usunąć to szkaradztwo. Łatwe to nie jest,nie z dnia na dzień bo to tryb administracyjny ale nie mówmy że to niemożliwe. Inna sprawa której ja nigdy nie zrozumiem to polityka targowiskowa w naszym mieście. Żeby przez tyle lat prosperity nie ucywilizowć tego handlu to woła o pomstę do nieba i wystawia złe swiadectwo wszystkim kolejnym władzom miasta.
Obiektów do zaadaptowania na taki cel jest kilka hale Celmy to swietny przykład, pod dachem ,jednolite stoiska itd. Wiem, że to nie miasta jest majatek ale co to za różnica- stoja puste, więc na pewno można spróbować. A te hale do zabawy w socjalizm z bezrobotnymi - jakie piekne miejsce, może to jeszcze mozna jakoś połączyć w jedną całość. Ale tu pewnie potrzeba nie tylko hal targowych ale takich otwartych targowisk z ładnymi archotektonicznie budkami czy zadaszeniami. Uchwalmy takie prawo miejscowe, róbmy coś a nie mówmy że nic nie możemy, bo to tak jak z tym kandydatem na prezydenta w jednym duzym mieście który mówił że jak go wybiorą to "nic nie bedzie".

Wystarczy nasłać kontrole różnego rodzaju a to ppoz,budowalną.

Może nie nasłać ale poprosić o kontrolę w zakresie przetrzegania prawa.

Kiedy Niemce przyjdą zabierać Cieszyniakom domy, wyrzucać ich na bruk,
bo Herr von Tusk podpisze Kartę Praw Podstawowych, będzie za późno
Nie kłóćmy się o targowisku, tu trzeba bronić domów przed wrogiem

Sprawdzać czy nie węszą za kamienicami, czy nie szuają papierów, nie ufać tym, co POtulnie Niemcom służą

Szczerze mówiąc zawsze mi partyjniactwo nie odpowiadalo. A jak czytałeś mój post ,jako reakcję na straszenie obywateli wolnej i jednoczącej się Europy przez Ciebie to przyznaję rację ,że wielu w PISie ludzi mądrych nie ma i ty też do nich nie należysz jak takie brednie tu wypisujesz . Nie bedę Ciebie tez obrażał bo sam wydajesz sobie świadectwo tymi postami.

w Unii Europejskiej :
Rewizjonizm historyczny.
Bezwzględna walka gospodarcza niszczenie innych mniejszych państw członkowskich.
Eskalacja zboczeń (promocja), zamiast jej likwidacja i leczenie.
Likwidacja Rodziny.
Promocja nowoczesnego Niewolnictwa Wyzysk (zamiast) pracy w rodzimym państwie to jazda na saksy (Niemcy, Anglia, Irlandia,Francja ,Norwegia itd....)

polityczne kreatury w poszukiwaniu nagrody od
UE zdradzają własny kraj , który zostanie w przyszłosci folwarkiem
brukselskim wydanym na łaskę i niełaskę nowych panów
z Berlina

Unia jest zmodernizową RWPG , tylko tam dojono kraje stowarzyszone
na innym poziomie rozwoju cywilzacyjnego. W tamtych czasach
gwarantowano przynajmniej dostawy energii. Unia będzie trzymała
Polskę na poziomie krajów trzeciego swiata ,jako kraj dostarczający
parobków do roboty i niemieckiego mięsa armatniego.

Czytelniku nie wiesz a mówisz. Te trzysta ludzi jak piszesz, wogóle nie dbaja o swój interes. Gdyby tak było to by dbali nie tyle o swoich klientów, ale również o współlotaktorów. Przyjemnie Ci widzę kupować gdy Cię otacza brud i smód. Miłych zakupów. Jeśli nie wierzysz to rusz dupę i się tam przejdz.

Самыми опасными дураками следует считать дураков с высоким интеллектом; они думают, что они самые умные.

Niech Panowie z magistratu powiedzą co powstało na terenie miejskim przy ulicy Schodowej w miejscu gdzie istniał teren obsadzony drzewami i kwiatami,czy wtedy mogli przeznaczyć to na co innego niż widoczne obiekty na zdjęciu

Jestem ciekaw gdzie będą parkować kupcy(osoby obsługujące) blaszane budy bo to miejsce Centrostal wykorzystywał jako płatny parking i nieźle na tym zarabiał. Było by dobrze żeby Pan Ficek i Pan Cybulski wydzierżawili im miejsce na Rynku w Cieszynie a mieszkańcom miasto zafundowało podziemny parking.Mam jeszcze propozycje aby wydzierżawili rzekę Młynówkę i Olzę Wietnamczykom i czulibyśmy się jak w Wietnamie na targowisku.

uważam, że problem jest powazny.Powinniście się spotkać /mieszkancy i handlujący/ i porozmawiać .

Zadnej,rzeczowej dyskusji poprowadzic niemozna,bez wysluchania niedorzecznych (by nie mowic glupich)komentarzy PiSowskich szczekaczy...Coz ma Niemiec z chlewikami przy ul.Lyska do czynienia?tylko by uwage od wlasnego smietnika odwrocic,PiS (typowe !)zaraz na wschod lub na zachod szabelka wywijac zaczyna! Toz tu o czysty i piekny Cieszyn chodzi.Patriotyzm pokazcie za miotly chwytajac,nie szable!

Po przeczytaniu wszystkich komentarzy widze, że dyskusja jest wielowątkowa i bardzo ciekawa.Jestem na Juweni od początku istnienia targowiska i jeżeli chodzi o mieszkańców kamienic przylegających do terenów gdzie odbywa sie handel to nie znam tam nikogo, komu przeszkadzałby handel jaki prowadzą kupcy.Handlujący tam to przede wszystkim biznesmeni z Cieszyna a zatem z tela-jak wyraził sie jeden z komentujących. Poza tym nie jest prawdą, że handel zaczyna sie od bardzo wczesnych godzin porannych.Jeżeli ktos traktuje godzinę 6.30 za świt to powinien wcześniej kłaść sie spać..!Prawdą natomiast jest to, że odbywa sie to wszystko w mało cywilizowanych warunkach za które nie są winni ci bezradni kupcy...Bezradni, nie dlatego, że głupcy...ale bezradni bo odpowiednie władze mają w nosie bezradnego obywatela!!!Władze powiedzą, że teren jest prywatny, ale swoimi działaniami podyktowanymi zainteresowaniem losem swoich wyborców mogą wpływać na decyzje jakie są podejmowane w sprawach dotyczących tak dużej ilości mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej nawet na prywatnych terenach!

te targowisko to jeden wielki syf! jak codziennie rano patrze oprzez okno i widzę targ na styl a la wietnam to humor mi się pierd...! tak być nie może! i do tego żeby ten syf rozwlekać ?! to jakieś nieporozumienie! i nie wierzę,że miasto nic nie może! może ale nie chce pomoc-ot Polska cała!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama