, środa 24 kwietnia 2024
VI Ogólnopolskie Igrzyska Osób po Transplantologii i Dializowanych za nami
- Dawno nie brałem udziału w tak rodzinnych zawodach. To jest bardzo urokliwe miejsce - mówił Andrzej Lewandowski (pierwszy z lewej) z Jabłonnej kolo Warszawy. fot. Katarzyna Koczwara 



Dodaj do Facebook

VI Ogólnopolskie Igrzyska Osób po Transplantologii i Dializowanych za nami

KATARZYNA KOCZWARA, JAKUB MARCJASZ
- Chcemy popularyzować świadome dawstwo narządów wśród społeczeństwa poprzez żywe świadectwo - mówi Krystyna Murdzek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji. Pięćdziesiąt osób po transplantacji oraz ich najbliżsi spotkało się w miniony weekend w Wiśle. Wspólnie rywalizowali podczas sportowych zmagań oraz udowadniali, że życie człowieka po przeszczepie może być równie aktywne jak innych.
Krystyna Murdzek, nauczycielka wychowania fizycznego i trenerka narciarstwa biegowego. Dzień kiedy musiała poddać się zabiegowi przeszczepu nerek zapamięta do końca życia. 21 listopada 2001 roku narodziła się ponownie. Postanowiła też udowodnić, że mimo poważnego zabiegu może żyć jak dawniej. To ona wspólnie z prof. Andrzejem Chmurą z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie wpadła na pomysł założenia Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji oraz zorganizowania Ogólnopolskich Igrzysk Osób po Transplantologii i Dializowanych. Tegoroczna edycja imprezy odbyła w Wiśle oraz Skoczowie.

W zawodach wystartowało łącznie siedemdziesięciu zawodników po transplantacji nerek, wątroby, serca oraz ich najbliżsi. - Dawno nie brałem udziału w tak rodzinnych zawodach. To jest bardzo urokliwe miejsce - mówił Andrzej Lewandowski z Jabłonnej kolo Warszawy, który pochwalić się może również sukcesami na Światowych Igrzyskach Sportowców po Transplantacji. Wszyscy rywalizowali w dyscyplinach lekko atletycznych, tenisie ziemnym, tenisie stołowym oraz pływaniu. - W zawodach wzięły udział osoby w wieku od 8 do 71 lat. Od początku staramy się zaktywizować ludzi po transplantologi w każdym wieku – mówi Murdzek.

Tymi zmaganiami na arenie sportowej udowadniamy, że najlepszą metodą leczenie są przeszczepy – zauważa Anna Abrańczyk-Dobrzyńska z Kielc, dziewięć lat po przeszczepie.

Jednak nie tylko sportowa rywalizacja była ważna. Celem nadrzędnym jaki przyświecał organizatorom wydarzenia była popularyzacja świadomego dawstwa narządów. Członkowie stowarzyszenia nie tylko rozdawali tak zwane deklaracje dobrej woli, ale i zorganizowali spotkanie z uczniami jednej z miejscowych szkół, w którym między innymi transplantolog oraz mama z szesnastoletnią córką, której ofiarowała jej nerkę. - Chcemy przyzwyczaić ludzi do podejmowania pewnych decyzji, kiedy przyjdzie się im zmierzyć ze śmiercią bliskiej im osoby – podkreśla Murdzek. I dodaje: - Dlatego ważne jest żeby o naszej woli poinformować najbliższych i przez to zrzucić z nich ciężar decyzji.

- Chociaż nie znamy naszych dawców (poza przypadkami przeszczepów rodzinnych - red.) to zawsze o nich pamiętamy. Szczególnie w dniu przeszczepu, który dla nas jest dniem ponownych narodzin, ale dla nich często dniem śmierci - kończy Murdzek.

Zdjęcia z zawodów pływackich. fot. Bartek Kukucz

Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Zdjęcia z zawodów w tenisie ziemnym oraz stołowym. fot. Katarzyna Koczwara

Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Droga Redakcjo ale data 21.11.2011r dopiero będzie!!!!!

pewnie, że nudy ale tylko dla ignorantów!

nuda w GC

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama