, poniedziałek 26 sierpnia 2019
Uzdrowisko ma stację dializ
Z usług centrum korzystają 22 stali pacjenci oraz turyści przyjeżdżający do Ustronia ― mówi Aleksandra Tochowicz, ordynator Centrum Dializ. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Uzdrowisko ma stację dializ

DOROTA KOCHMAN
Centrum Dializ ruszyło dziś oficjalnie w Ustroniu. ― Teraz mam bliżej ― cieszy się Adam Strządała, chory na nerki mieszkaniec Skoczowa, który dotąd trzy razy w tygodniu musiał jeździć na dializy do Bielska-Białej.
Na choroby nerek zapada coraz więcej Polaków. Z badań wynika, że schorzenia dotykają średnio 365 na 1 mln Polaków. Najwięcej chorych jest na Śląsku — 475 na 1 mln. Lekarze do końca nie potrafią powiedzieć, dlaczego w tym regionie jest tak źle. Tymczasem miejsc, gdzie chorzy mogą być dializowani brakowało.

Na Śląsku Cieszyńskim jedyny punkt dializ działał dotąd w Szpitalu Śląskim i był obłożony do granic możliwości, więc wielu chorych jeździło na zabiegi do Bielska-Białej. Teraz w obu stacjach zrobi się luźniej.

Ustrońska stacja dializ jest 30. w województwie śląskim. ― To centrum wypełniło lukę, która była w tym regionie ― tłumaczy prof. Andrzej Więcek z Kliniki Nefrologii Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii w Katowicach.

Centrum, które należy do firmy z Sosnowca, uroczyście otwarto w środę, ale formalnie działa już od listopada. Od tego czasu wykonało 1555 dializ - wszystkie bezpłatnie. ― Mamy 10 stanowisk, z których korzystają 22 stali pacjenci oraz np. turyści przyjeżdżający do uzdrowiska ― mówi Gazeciecodziennej.pl dr Aleksandra Tochowicz, ordynator Centrum Dializ w Ustroniu.

Stacja znajduje się w Domu Zdrojowym na Zawodziu. Pacjenci bardzo chwalą nowy punkt. ― To bardzo miłe zaskoczenie, że mogę korzystać z dializy i spokojnie wypoczywać. U nas nie ma takiego pięknego ośrodka i tak miłego personelu ― przekonuje Elżbieta Czarnuch z Gliwic, która do uzdrowiska przyjechała na dwutygodniowy wypoczynek.

— Bywam tutaj trzy razy w tygodniu. Kiedyś dojeżdżałem do Bielska-Białej albo Cieszyna, teraz mam bliżej ― cieszy się Adam Strządała, chory na nerki mieszkaniec Skoczowa.

Zabiegi dializacyjne stosuje się u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia nerki, bądź oczekują na ten zabieg. Dializa umożliwia usunięcie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, takich jak np. mocznik.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ale laski tzn. dziołuszki. Kraj biedny ale kobiety? Jasny gwint!!!

to dobrze otworzyli stację dializ, ale nawyki pielęgniarki przyniosły z zzoz cieszyn.

z moich odczuc wynika ze same pozytywne bo fajne dzioluszki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama