, sobota 17 kwietnia 2021
Turyści niewiele o nas wiedzą
Rocznie województwo śląskie odwiedza 2,8 mln turystów. Na zdjęciu turyści na deptaku w Wiśle. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Turyści niewiele o nas wiedzą

INTERIA.PL
Choć odwiedzający Śląsk doceniają jego piękne krajobrazy i uważają taką wizytę za wartą polecenia, to region jest wciąż postrzegany przez pryzmat negatywnych stereotypów i kojarzony z zanieczyszczeniem, ciężkim przemysłem i szkodami górniczymi.
To wnioski płynące z badania, przeprowadzonego przez MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej i samorządu województwa. 77 proc. badanych Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że województwo śląskie to piękne krajobrazy, góry i przyroda; 75 proc. uważa, że warto je polecić innym. Jednocześnie 70 proc. badanych podpisuje się pod stwierdzeniem, że to bardzo zanieczyszczony region. Tymczasem wśród turystów, którzy odwiedzili Śląsk, ten odsetek wynosi tylko 35 proc. 60 proc. badanych turystów było zaskoczonych, że w województwie śląskim może być tak ładnie.

Badania wykazały też małą świadomość na temat obszaru i specyfiki województwa - wiele osób nie wiedziało, że zarówno Beskidy, Jura Krakowsko-Częstochowska i Częstochowa leżą w województwie śląskim. — Ta różnorodność to siła województwa śląskiego - w ciągu godziny możemy przemieścić się z centrum regionu do sanktuarium na Jasnej Górze, na jurajskie skałki lub na narty na Podbeskidziu — podkreślał członek zarządu województwa Marian Ormaniec podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach.

Jednocześnie badanie potwierdziło istniejące w regionie antagonizmy - np. mieszkańcy regionów częstochowskiego i bielskiego - niegdyś samodzielnych województw - czują się marginalizowani przez przemysłowe centrum województwa.

Rocznie województwo śląskie odwiedza 2,8 mln turystów. Przeważają krótkie podróże - 2 do 4 dni - głównie w celach zawodowych i biznesowych. Większość turystów - 70 proc. - w województwie śląskim to mieszkańcy tego regionu, pozostałe 30 proc. przyjeżdża z województw mazowieckiego, małopolskiego, łódzkiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Co druga osoba odwiedza województwo ze względu na walory turystyczno-krajoznawcze, co piąta - by spotkać się z mieszkającą tu rodziną i znajomymi oraz uprawiać aktywną turystykę - np. wspinaczkę skałkową. Co 10. odwiedzający region turysta to pielgrzym. 90 proc. turystów samodzielnie organizuje swój pobyt.
Jak podkreślał dyrektor Wydziału Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Tomasz Stemplewski, wyniki badań pokrywają się z założeniami wojewódzkiego samorządu, który stoi na stanowisku, że województwo trzeba promować przede wszystkim wśród jego mieszkańców, by zwiększyć ich identyfikację z regionem.

— Wyniki tych badań pozwolą na ocenę skuteczności planowanych na rok 2008 kampanii promocyjnych województwa śląskiego. Już po roku będziemy mogli powiedzieć, jakie efekty przyniosła kampania: o ile wzrósł ruch turystyczny i jakie przyniósł efekty ekonomiczne. Chodzi bowiem o to, by pieniądze wydawane na ten cel były w sposób przemyślany i racjonalny, a promocja skuteczna, przynosząca realne korzyści — mówił Stemplewski.

Kampania promująca województwo ma ruszyć w kwietniu. Ogólnopolska rozpocznie się prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku.

O RUCHU TURYSTYCZNYM W BESKIDACH CZYTAJ:
Krótko odpoczywają, mało wydają
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jak mają walić do Nas turyści jak w takim Szczyrku jakiś dyrektorski palant wykupił tereny i blokuje jazdę narciarzom.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama