, czwartek 22 sierpnia 2019
Szlabany pójdą w górę
Po całkowitym otwarciu granic na przejściach nie będzie już trzeba pokazywać dokumentów. fot. WO Dodaj do Facebook

Szlabany pójdą w górę

ER
Dobra wiadomość dla mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna oraz turystów odwiedzających pogranicze. Zniesienie kontroli na granicy nastąpi najprawdopodobniej jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.
— Być może uda się przyspieszyć datę o tydzień, przed świętami Bożego Narodzenia — powiedział komisarz UE ds. wewnętrznych Franco Frattini. Oznaczałoby to, że do Czech będziemy mogli chodzić bez pokazywania dowodów nie od 31 grudnia, jak pierwotnie zakładano, a już podczas przedświątecznych zakupów.

— To bardzo dobra wiadomość dla naszych mieszkańców oraz osób, które na święta przyjeżdżają w swoje rodzinne strony. Nie będą musieli stać na przejściach w kolejkach i zawracać sobie głowy pokazywaniem dokumentów — przekonuje burmistrz Cieszyna Bogdan Ficek.

Zniesienie kontroli na granicy jest możliwe dzięki przystąpieniu m.in. przez Polskę i Czechy do układu z Schengen. Po całkowitym otwarciu granic odwiedzanie sąsiadów stanie się dużo prostsze. Szlabany będą cały czas podniesione, a kierowcy i piesi przekraczający mosty w Cieszynie nie będą już musieli przystawać przy budkach pograniczników, żeby pokazać dowody albo paszporty.

Cieszyn i Czeski Cieszyn zamierzają wspólnie świętować zniesienie kontroli granicznej podczas imprezy na moście Przyjaźni. Zabawę wstępnie zaplanowano na 31 grudnia. Będą m.in. koncerty i pokazy sztucznych ogni.

***

W najbliższą niedzielę o godz. 11.00 w Klubokawiarni Presso w Oranżerii Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie odbędzie się dyskusja o tym, jak zmienią się przygraniczne Cieszyny po wejściu w życie układu z Schengen. Udział w spotkaniu zapowiedzieli politycy, władze samorządowe, mieszkańcy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna oraz dziennikarze. Dyskusja odbędzie się w ramach imprezy „Skarby z cieszyńskiej trówły".
Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wreszcie! Ale sie ciesze.

dopiero będzie przemyt

Nie mogę się doczekać :)

a dlaczego dobra wiadomość tylko dla cieszyniaków.a co ma zrobić mieszkaniec
Kostkowic na przykład ??

Tez sie cieszcie Kostkowice!

Jak odwiedzę zięcia w Cieszynie, to pójdziemy do Czeskiego bez kontroli !!! Ale fajnie ! he, he !

Będzie normalnie, jak na Zachodzie, cieszę się, że Cieszyn znowu w praktyce będzie jeden

Tatusiu, zabierz tez mamusie!

co z przestępcami przekraczającymi granicę? teraz będzie trudniej ich wyłapać

super!!!! :)

Prawda z tymi przestępcami

Jak to? Przecież znikną z granicy.

I bedzie z granicą jak za FranzJosefa... nareszcie ... granicę zróbmy na Wiśle, podzielmy Kraków, Warszawę na 100 lat i wmówmy im że CI z drugiej strony rzeki są gorsi.

Hurrra,nareszcie bez granic -jak przed wojną, zeby jeszcze waluta byla jednakowa

przez wojnę, a ścisle: od wkroczenia polskich wojsk do spólki z niemieckimi nazistami, też nie było granicy.

Dobrze się czujesz ?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama