, środa 24 kwietnia 2024
Świętujemy niepodległość
Organizatorzy uroczystości zapraszają do udziału w obchodach święta całe rodziny. fot. Edyta Rasmus 



Dodaj do Facebook

Świętujemy niepodległość

ER
W niedzielę Święto Niepodległości. W całym powiecie odbywały się będą z tej okazji uroczystości patriotyczne.
W Cieszynie święto rozpocznie się o godz. 10.00 w Kościele Jezusowym nabożeństwem ekumenicznym w intencji niepodległości ojczyzny. Godzinę później pod pomnikiem niepodległości przy pl. Wolności zaplanowano manifestację patriotyczną. Następnie delegacje przejdą na Rynek, aby o godz. 11.30 złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego.

W Skoczowie obchody  rozpoczną się  o godz. 9.15 złożeniem raportu przez Kompanię Honorową na Rynku oraz przejściem orszaku pod pomnik Poległym za Polskość Śląska, gdzie złożone zostaną wieńce oraz kwiaty. Uroczystość zakończy o godz. 10.00 w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy nabożeństwo ekumeniczne.

W Ustroniu uroczystości patriotyczne z okazji Święta Niepodległości połączone będą z obchodami 63. rocznicy rozstrzelania 34 mieszkańców 9 listopada 1944 roku. W Istebnej władze gminy złożą kwiaty pod pomnikiem pomordowanych podczas II wojny światowej, na grobie Adama Pilcha oraz na zbiorowej mogile żołnierzy zabitych podczas walk w Jabłonkowie.

Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie było niemożliwe. W 1945 roku władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono dopiero 21 lutego 1989 roku w trakcie obrad Okrągłego Stołu.
Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

powinien być również ten dzień,w którym Polska uwolniła się od PiSu

Cześć dla wszystkich, którzy niepodległość w 1918 wywalczyli ! Bez względu na to czy byli zwolennikami prawicy, lewicy, katolikami, ewangelikami, bez wyznania. Wszyscy byli patriotami

NIe świentuje. NIe ide na nic. Po kiego oglądać capów co i tak Nas mojom w d... Spieprzaj dziadu!

Trzeba jezcze tylko wyjaśnic rolę i udział JP w utracie Zaolzia !

Jestem za 3 maja!
Dlaczego Polacy są tak mało praktyczni. Amerykanie takie święto mają w lipcu.Inna pogoda i lepszy czas na edukację społeczeństwa, a tak widzę, że za PO znów wymuszane są tzw."spędy" dziatwy, ciała pedagogicznego, kombatantów itd...a wszystko w minorowym nastroju, w strugach deszczu i mażnącej marzawki...Potem szybko do baru, na ciepłe mleko, pfe, coś mocniejszego i tak elity rozpijają naród w imię tradycji źle pojętej choćby przez kalendarz...Bieżmy przykład od Amerykanów!

NIe będzie Przyjacielu nic wyjaśniane. Nie widzisz że tutaj żadnej otwartej dyskusji nad dylematami naszej państwowości, niepodległości i tzw. obszaru wspólnego dla Tu zamieszkałych, nigdy nie będzie. Nauczyliśmy się wyłącznie narzucania innym swoich myśli i to myśli najczęściej zapyziałych. Tym bardziej tutaj na śląsku gdzie każdy kamień ma conajmniej dwie barwy a za kominem, tak na wszelki wypadek, leży inna flaga. Dlatego otwarcie granicy będzie kolejną fasadą polskich fobii i próbą pokazania czechom (czy tylko?) naszych zasług na rzecz wspólnoty. Zasługi innych? Przecież to żart? Prawdziwymi patriotami są tylko Polacy. A rzekomi piłsudczycy to już mają światowy na patriotyzm patetnt. Bądźmy zatem dzisiaj skromni i godni, bez zbędnego patosu i krzykliwości. Ot, przyjacielscy dla... innych

wiarusku...czy chcesz adres ''szpitala '' w Rybniku aby tam się leczyć

w GW prof.Pipes (Cieszyniak) bardzo trafnie podpowiedział naszym elitom jaką mamy uprawiać politykę międzynarodową, szczególnie wzgl.sąsiada od wschodu...
Sprawy wewn.zawsze będą u nas egzotyczne

przeczytajcie również ciekawy art. prof. Pipesa w ostatnim "Wrost"

A może Cieszyn (na 1200-lecie) stanie się jak DAVOS z prof.R.Pipes'em i konferencją naukową na UŚ...?

Proszę władze miejskie by pomniki przenieść we właściwe miejsca by można było w sposób godny składać kwiaty i oddawać cześć tym ,ktorzy ponieśli ofiarę krwi dla odzyskania niepodleglości . Składanie kwiatow na płocie ,a z drugiej strony na stole ,który zaraz jest usuwany z chodnika gdyż tamuje ruch pieszych to kpina ze święta i tych ,ktorzy uczestniczą w tej ceremonii. Od lat jest to samo.

Uroczystości Święta Niepodległości 2007 roku w Cieszynie? Niesmacznie. Kolejny rok, zostały one, słowami przemawiającego, nieco zdeprecjonowane. Niektórzy mówią też, że mieliśmy do czynienia ze skandalem. Mają, z pewnością, niebanalne ku temu argumenty. Nie stanął Burmistrz Miasta Cieszyna, co z najwyższą przykrością stwierdzam, na wysokości zadnia. O powadze Święta i godności urzędu, zapomnijmy. Można powiedzieć iż nie jest to przypadek odosobniony w historii, w historii Polski szczególnie. Jednak jest to przypadek naganny właśnie z powodu znaczenia Święta, jakości Któremu próbujemy (mam takie przekonanie) wspólnie nadać znaczenia, cokolwiek by to „wspólnie” dla wielu znaczyło.
Początki Państwowości na „cieszyńskim” tworzyli min.: katolik, ewangelik i socjalista. Proszę podać przykład z teraźniejszości który by łączył tak „odmienne” osobowości. Tak, mamy przykład okrągłego stołu. Przykład który skutecznie próbujemy dezawuować a przynajmniej nie protestujemy należycie gdy Ktoś próbuje to robić w imię własnych, niekiedy pokrętnych interesów. Ale są też przykłady budowania i odsłaniania wyłącznie wspierające własnego ego. Tu podobieństwo PRL-u i czasów współczesnych widoczne, podobnie jak rozumienie służby publicznej - wyłącznie w kategoriach igrzysk. Na Święto też przychodzimy (częściej nie przychodzimy) aby określić sobie tę cząstkę dobra wspólnego, dobra, które tak trudno jest w skomercjalizowanych i globalnym społeczeństwie, odnaleźć.
Wspomniał Pan Burmistrz, i słusznie, że droga ku wolności była poprzedzona 123 latami zaborów, poprzedzonych trzema rozbiorami. Mnie przypomina się również Sejm zwany Wielkim który, choć wielkim sukcesem był, to był także jednym z wielu wydarzeń poprzedzających owe nieszczęścia. Niestety, nie można podpisać się pod stwierdzeniami BMC o „zapuszczeniu” całego terytorium Polski po okresie zaborów, a w każdym razie nie dotyczyło to całego obszaru Rzplitej z okresu… no właśnie, z jakiego okresu? To jeden z Naszych narodowych dylematów, niekiedy odgrzewanych. W jakim celu? Proszę nie oczekiwać odpowiedzi – wybitni (lub za takowych uchodzący) nie potrafili sprostać zadaniu. Spójrzmy jednak na świąteczne słowa BMC w aspekcie właściwości wywodów o ostatnich wyborach, o ostatnich dwóch latach, o IV Rzeczypospolitej itd.itp.. Spojrzałem na zdziwione twarzyczki najmłodszych (mówił, było nie było, nauczyciel) uczestników uroczystości i oddaliłem się, smagany „pomrukiem” społeczeństwa które, jakże nielicznie, przyszło świętować. Co sobie te dzieci pomyślą? Przecież Nikt mi nie powie, że przyszły na uroczystości z własnej nieprzymuszonej woli. Coś mi się wydaje, że dopóki przemówienia właściwe Burmistrzowi Miasta będzie wygłaszał Pan Bogdan nie ma co wystawiać swego organizmu na powiewy jesiennego wiatru. Znacznie właściwiej jest zapalić lampkę na grobach nastoletnich młodzieńców którzy padali na europejskich polach pożogi I-ej wojny światowej. Padali z widokiem „cieszyńskiego domu ojczystego” w mundurze żołnierskim, który, z pewnością, nie zawsze w pełni akceptowali. Bohaterowie czasów, jakich miliony padły nie tylko przez 123 lata zaborów, również przedtem, również znacznie później.
Pytam: jakie prawo przyznaje możliwość wplatania Tych śmierci w bieżące wywody polityczne, doraźnym celom służące? Historia polityczna pełna jest: zbrodniarzy, zboczeńców, dewiantów, bluźnierców, bałwochwalców i temu podobnych osobników. Czy to jest jednak podstawa do „licytowania” śmierci i bieżących, niekiedy nikczemnych, celów politycznych? Po co w ogóle wskazywać, że jedna śmierć jest bardziej właściwa od drugiej?
Wiadomo, że rzadkim jest przypadek polityka, który z wdziękiem „przekracza” własne granice. Który nie tylko wygłasza obietnice, ale „uczciwie” ponosi konsekwencje własnych poczynań. Który potrafi dochowywać składanej przysięgi, nierzadko w imię Boże składanej. Nie był również ideałem Józef P. i Jego kumple. To dość oczywiste a przynajmniej dla ludzi o minimalnej choćby wiedzy historycznej. Można powiedzieć, że Jego heroizm zakończył się w momencie wydania pierwszego rozkazu salwy przeciw współbraciom. Trzeba jednak przyznać, ze nie była to ani pierwsza, ani też ostatnia (!) salwa tej kategorii, w dziejach ludzkości. Potem się Ziukowi zdarzyły „salwy” przeciwko Ukraińcom, Litwinom, Czechom, pomimo nominalnej i deklaratywnej linii budowy „Wspólnotowego Międzymorza”.
My, teraz, tutaj, każdy piszemy swój etos na miarę swoich sił, pomyślunku i możliwości. Bowiem przyszło Nam żyć w ciekawych czasach, takich co to i zbłądzić łatwo i łatwo się jest odszukać. Nietrudno jednak dostrzec, że niektórzy będą „bardziej” z tego zapisu rozliczani. Czy będzie wtedy mowa o deprecjacji czy też o skandalach? Czy jak w starym(?) szmatławcu: obecni byli… o Święcie, o tzw. społeczeństwie, ani słowa. A może już najbliższe Wiadomości Ratuszowe wygłoszą swój zachwyt nad mową pryncypała? Kto zgadnie?
A Któż to dzisiaj może wiedzieć? Nasz Burmistrz twierdzi, że można, ot tak sobie, wykreślić dwa lata bo, jest nadzieja na lepsze dni. Szanowny Panie Burmistrzu! Podobnie jak lata tzw. komuny nie były jednym wielkim „obozem pracy” tak też ostatnie dwa lata nie były takie złe jak je Szanowny Pan spuentował. Wiadomo, nie każdy może dostać gwiazdkę z nieba. Podobnie jak nie każdy odważy się ukraść księżyc. Drogi Nasz Burmistrzu! Ma Pan, tak przyznaję, publiczny mandat zmieniać „grajdołek cieszyński” na swoją modłę oraz grupki osób. Zdaję sobie sprawę, że można być w „mniejszości” w odbiorze „świentalnej” mowy. Rzeczywistość nakazuje cokolwiek inną interpretację. Bo to, że żyjemy jakby w dwóch „różnych” Rzeczach Pospolitych wydaje się być prawdą. Kłaniam się i pozdrawiam.

Sprawozdawca L.K. Mądzrze piszesz ale pisz krócej. Pozdrawiam.

..Podobnie jak lata tzw. komuny nie były jednym wielkim „obozem pracy” tak też ostatnie dwa lata nie były takie złe jak je Szanowny Pan spuentował.... Czyli Pan Burmnistrz raczy już bredzić na POprawnie politycznie modłę? Dziękuję za informację. Już wiem na kogo NIE głosować w następnych wyborach samorządowych. Żałosne ludziki wybieramy w naszym cieszyńskim gradołku. Jedyną bowiem ich troską jest klepać, to co w danej chwili trzeba klepać. Jeśliby władzę w Polsce przejęli muzułmanie wszyscy oni w ciągu doby przejdą na islam chwaląc się głośno, że od zawsze byli uczniami Proroka, tylko się kamuflowali. Zastanawiałem się jak w cieszyńskiej gwarze brzmi słowo honor? Chyba nie występuje...

Ubek, towarzysz czy psychol? Toż to jakiś obłęd, albo strach o własną ubecką d.... Od 1989 roku i od nocy czerwcowej 1992 nie było takiej euforii z powodu zmiany jakiegoś rządu. Czy Polską ciągle rządzą eks ubecy i eks towarzysze.....

Dla Ślązaków dzień 11 listopada nie jest dniem
niepodległość,lecz dniem zmiany okupanta. Dlatego
na terenach historycznego Śląska dzień ten nie jest
świętem.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama