, wtorek 16 kwietnia 2024
Święto Reformacji na Śląsku Cieszyńskim



Dodaj do Facebook

Święto Reformacji na Śląsku Cieszyńskim

INTERIA.PL
Nabożeństwa z okazji Święta Reformacji odbywają się w piątek w kościołach ewangelicko-augsburskich na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszka ponad połowa spośród około 80 tys. polskich luteran.
Nabożeństwa w większości świątyń w diecezji cieszyńskiej odprawione zostaną wieczorem. Duchowni wygłoszą podczas nich kazania, którym często będą towarzyszyły - przygotowane przez młodzież - przedstawienia nawiązujące do wydarzeń z historii Kościoła. W kościołach zabrzmi także hymn Kościoła luterańskiego „Warownym grodem jest nasz Bóg".

Ksiądz Jan Byrt z parafii luterańskiej w Szczyrku, słynący z niekonwencjonalnych pomysłów, w Święto Reformacji ustawił przy drodze do Wisły symbol zegara. — On w pewnym sensie zwiastuje przemijalność człowieka na ziemi i możliwość upamiętnienia. Na zegarze znalazły się słowa "Bóg ma czas dla ciebie! Czy ty masz czas dla Boga" To takie reformacyjne hasło. We współczesnym świecie ludziom trzeba poprzez symbole wskazywać, że tutaj na ziemi nie będą żyli wiecznie — powiedział duchowny.

Przypadające 31 października Święto Reformacji jest jedynym oryginalnym świętem ewangelickim. Nawiązuje bezpośrednio do wywieszenia w 1517 roku przez Marcina Lutra 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Wydarzenie to dało początek dyskusji nad odnową Kościoła i zainicjowało rozłam w Kościele zachodnim.

W Polsce żyje obecnie około 80 tys. luteran, z czego ponad 40 tys. na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pierwsze trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra. Już w 1547 roku książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii - w Puńcowie.
Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Cieszyńska ziemia może być dumna ze swoich luterańskich mieszkańców.

I pozostałych także.

Jako katolik i cieszyniak jestem dumny, że tu mieszkam i żyję a sąsiadów rozróżniam na lepszych i gorszych i nie ma to nic wspólnego z wiarą!

Ktoś kiedyś powiedział, że Śląsk Cieszyński to Mała Europa - różnorodna, tolerancyjna i oświecona. Wara, każdemu kto chce tu siać ziarna zaściankowości!

Хороший христианин должен подавить в себе разум, чтобы укрепиться в вере...

Czy to dotyczy też waznych redaktorów z GŁOSU?

za wyjątkiem ponikierych...

jest luteran aż 80 tys. czyli mniej niż Żydów a
hałasu tyle co 80 milionów.Ilu mieszka w Cieszynie,
i tworzy niezdrową atmosferę niestelowców,
czyli dzieli nas,mieszkańców naszego pięknego miasta.

miał rację nasz szef,że olał tych odszczepieńców od
wiary,oni się nie liczą tylko robią dużo hałasu.

Dlaczego mamy być dumni? To normalni ludzi jedni wybitni inni swinie, wiekszośc przecietni. Nie twórzmy mitów.

Czasem czytając komentarze niektórych Cieszyniaków, aż wstyd mi, że oni też pochodzą z tego miasta... tolerancja, wzajemny szacunek? Gdzie to wszystko sie podziało? Możę zamiast oceniać innych, czas pomyśleć nad samym sobą.

Apropo wiary : wszystko zależy od tego o jaki fundament jest ona wsparta - protestantyzm to powrót do korzeni chrześciaństwa-Bibli. "Patriocie "
odpowiadam : nie znasz podstawowej historii swojego narodu i nie wiesz również, że stojąc na baczność i śpiewając nasz narodowy hymn ... śpiewasz również o Janie ... ewangeliku.

Myślę,że komentarze -dystans,patriota - to ta sama osoba. Cuchnie prowokacją. Budujące,że reszta komentarzy cechuje TOLERANCJA wrośnięta w naszą ziemię.

nie jestem oszołomem,insynuacje to Wasza specjalność.

Czy się to komuś podoba, czy nie - protestanci są solą tej ziemi. Tam gdzie pod Cieszynem trzymała się lutersko wiara, tam była polskość. Taka nasza lokalna specyfika. Katolik, ewangelik - co za różnica. Jak już tutaj niejednokrotnie wspomniano - reszta świata może się uczyć tolerancji na przykładzie ŚC.

DZO REDAKCJI!: Czy ta "Syrenka na kacu" jest u was zatrudniona? Wpieprza się ze swoimi ruskimi komentarzami do każdego artykulu. Nikt juz teraz tego języka nieponimaje!!

jesteśmy w europie,nie udawajmy,że jesteśmy
szczególni ,bądżmy normalni.

już kiedyś spotkałem się z opinią,że grażdanka
została stworzona dla tych dupków ze wschodu,
bo stamtąd to nawet wiatr dobry nie zawieje.
Tak mówił mój dziadek i uważał,że pomnik
powinnyśmy postawić Dzierżyńskiemu bo więcej
rusów żaden Polak nie wyrżnął,

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama