, sobota 6 marca 2021
Śladami zbójnika Ondraszka
Ondraszek zachodził podobno również na Czantorię w Ustroniu. fot. Edyta Rasmus Dodaj do Facebook

Śladami zbójnika Ondraszka

MARCIN CZYŻEWSKI/Gazeta.pl
O Ondraszku - obrońcy biednych i pogromcy bogatych - słyszeli chyba wszyscy. Teraz legendarny zbójnik będzie zachęcał turystów do odwiedzenia Beskidów po obu stronach granicy.
Sławny śląski zbójnik Ondraszek to postać podobna do Janosika - obaj brali w obronę biednych i zabierali bogatym. Ondraszek, czyli Andrzej Szebesta, urodził się w Janowicach na obecnym pograniczu polsko-czeskim. Żył w latach 1680-1715. Po jego śmierci powstało mnóstwo legend i podań poświęconych jego postaci. Czerpało z nich wielu pisarzy, poetów, muzyków i rzeźbiarzy.

Niedawno na Scenie Polskiej w Czeskim Cieszynie wystawiono spektakl inspirowany legendami o zbójniku. „Ondraszek - pan Łysej Góry" przez rok cieszył się ogromną popularnością wśród widzów. Żeby przedstawienie udostępnić szerszej publiczności, nagrano go nawet na płycie DVD. — Ondraszek to postać powszechnie znana po polskiej i czeskiej stronie granicy. Dlatego opracowaliśmy projekt turystyczny, aby zachęcić ludzi do zobaczenia miejsc związanych ze zbójnikiem — tłumaczy Renata Putzlacher, Polka mieszkająca w Brnie, poetka, tłumaczka, autorka scenariusza i części piosenek do widowiska o Ondraszku.

Projekt „Ondraszkowo - zbójnickie ścieżki" otrzymał unijne wsparcie dzięki Regionalnej Radzie Rozwoju i Współpracy w czeskim Trzyńcu. Teraz trwa jego realizacja. Autorzy wybrali 10 najciekawszych miejsc (pięć po każdej stronie granicy) w różny sposób związanych z Ondraszkiem. To m.in. muzeum w Cieszynie, gdzie znajdują się poświęcone mu obrazy, skoczowskie Muzeum Gustawa Morcinka, który poświęcił zbójnikowi wiele swoich dzieł czy Koniaków, gdzie na górze Ochodzitej ukryto ponoć Ondraszkowe skarby. Po czeskiej stronie są to m.in. mityczne góry Godula i Girowa z ukrytymi kosztownościami zbójnika czy Karpętna - miejsce urodzin Stanisława Hadyny, twórcy zespołu Śląsk, który również w swojej twórczości zajął się Ondraszkiem. Na trasie są też restauracje i pensjonaty nazwane imieniem zbójnika.

W każdym z dziesięciu punktów są stawiane specjalne dwujęzyczne tablice z opisem konkretnego miejsca, historią Ondraszka, mapą zbójnickich ścieżek, okolicznymi ciekawostkami i „zbójnickim zadaniem" dla turysty, np. ustaleniem jak nazywają się widoczne na horyzoncie wierzchołki gór. Powstała też specjalna, polsko-czeska strona internetowa, która jest jednocześnie przewodnikiem po szlaku (www.ondraszkowo.eu i www.ondrasovo.eu). Wydrukowano też ulotki dostępne w punktach informacji turystycznej.

Projekt ma być rozwijany. — Chcemy rozszerzyć szlak o kolejne miejsca oraz wydać zbiór podań, legend i tekstów o Ondraszku — mówi Putzlacher.
Komentarze: (17)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

by pójść w ślady albo powołać nowego Ondraszka-zbójnika...?

A ja słyszałem, że onraszkowe złoto jest zakopane ną Czantoryji. Czy tam planuje się już wykopki??

Apel do Pani Putzlacher: Proszę rozszerzyć "Projekt zbójnickie ścieżki "o osobę trochę już zapominanego zbójnika Baksika, b.naszego radnego. Nie można dopuścić do tego, by lud prosty zapomniał o Łaskawcy swym. Tyleż On dobra uczynił dla maluczkich. I nie za swoje-zupełnie jak Ondraszek! A Unia nie takie poronienia finansowała, więc szansa duża. Powodzenia...

Panie autorze, w Cieszynie Marklowicach w lesie Kopce jest legendarna "dziura ondraszkowa".Proszę popytać rdzennych mieszkańców. Warto o tym pamiętać!

Pomysł trafiony. Brawo!!!!!!!!!!

Koma - przedni pomysł. Pamiętam onego czasu niektórzy cieszyniacy jeździli z naklejką "J love Art B". Pierwszej miłości się nie zapomina.

Wiadomka, do dzisiaj pamiętam plakat "Art B or not to be" i imprezę na rynku jak pan prezes z helikoptera wysiadał. Cała Polska była wtedy pod wrażeniem serialu "Dynastia", a on dał Cieszyniakom "Dynastię" na żywo.

Unia chyba nie dopłaci. No chyba, że przykleimy mu gębę geja ostatecznie sodomity.

Na ulotce promocyjnej której autorem jest znana poetka
z Zaolzia Renata Puzlacher i Tomasz Kocko brak na załaczonej mapce najważniejszej miejscowości - Janowice
koło Frydku -Mistku gdzie Ondraszek się urodził jako syn Wójta Szebesty. To wielka blamaga !

Jak i kilka innych, wcześniejszych przedsięwzięć pani Putzlacher

Mało kiedy zamieszczam komentarze w "codziennej" , ale mam Was już dość. Coby siE nie działo to zawsze, lub prawie zawszw marudzicie. Dziwię się, że jeszcze nikt nie opieprzył burmistrza. Nie cobym był za nim, lub przeciwko niemu, ale zawsze dostaje sie mu "po dupie". Hmm. Ciekaw jestek komentarzy. Isto Ondraszek to też jego sprawka. A tak w ogóle to pomysł szlaku popieram.

Dziwuja sie, co Czesi chcóm z poloczkacmi geszefty robić :
V Polsku není skoro nic, co by stálo za řeč. Polská města jsou chaotická a skládají se hlavně z bleších trhů. Pivo se tam vaří mizerný a Poláci ho čepujou metodou tzv. bryndání a pijou ho s malinovou šťávou. Polská kuchyně je bez barvy, bez chuti a bez zápachu, nezná knedlíky ani pečený vepřový.
....
Polsko obývají téměř výhradně Poláci. Převládá spíše víra v ateistické vyznání s prvky uctívání modly - papeže Jana Pavla II. Typický Polák nosí knírek, na památku pozitivní historické zkušenosti s několika oknírkovanými pány. Na hlavách nosí hranatý čepice. Protože jejich pivo nestojí za nic, pijí hlavně polskou vodku, která smrdí po terpentýnu. Polský holky jsou buď šeredný jak noc (99%), nebo krásný jako letní ráno (0,5%). Ty první jsou nepoužitelný i s ručníkem přes hubu, ty druhý jsou pro normální lidi s výjimkou francouzskejch šlechticů, naprosto nedostupný. Polský chlapi jsou strašně líný.
...
Polské hospodářství je založeno na kopaničářském zemědělství převzatém z Afghánistánu. Průmysl, s výjimkou jedné japonské továrny na tamagoči a jedné finské loděnice vyrábějící pro jistotu jen katamarány, neexistuje. Většina výroby je pouze řemeslná, provozuje v malých dílnách. Obchod se provozuje na tržištích a blešácích, na kterých, přes bídné hospodářství, lze koupit téměř cokoliv, protože Poláci jsou mistři v pašování. To udrželi na vysoké úrovni i po vstupu země do Evropské Unie, která je zbavila tří čtvrtin hranic, přes které se dalo něco pašovat
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Polsko

Oj nie trza szlaku zbójnickiego, nie trza. Trza Nam onego zbójnika naprowde. Wszyscy ciulajom wokół na potynge. Przyjdz Ondrachu, nie bier jako wtedy, dej tylko pora klapsów bez gołom dupe i tyla. Choby i rzondowo, ona dupa była

At´ autoři stanovišt´ nezapomenou na tuto díru Ondraška:
Panie autorze, w Cieszynie Marklowicach w lesie Kopce jest legendarna "dziura ondraszkowa".Proszę popytać rdzennych mieszkańców. Warto o tym pamiętać!

http://mic.rkka.cz/povesti.html#Obsah
Pověst o studánce Stříbrňočce.
Také na zámek v Darkově chodil Ondráš se svou družinou, cestou se stavili v lese u dolu Barbora, u studánky, které se od té doby říká Stříbrňočka.
Zdá se mi, že na toto místo organizátoři celé akce zapoměli, jde o starou pověst.

Tradycyjnie wszyscy się tu wymądrzają, pouczają (Janowice, też mi odkrycie, tyle że tam już mają swoją Ondraszkową trasę), a mało kto czytał dokładnie, o co tu chodzi. Ważne, że znów "zamamrani cieszyniocy" czepiają się burmistrza i zaraz pewnie ktoś jeszcze coś bardzo dennego wymyśli na temat Zamku, wystaw itp.

A ja czytając przemądrzałe komentarze anonima "lexxx" na tym FCF (Forum Cieszyńskich Frustratów) chciałbym zapytać o jego "dokonania". Pewnie cieniutko przędzie, bo ludzie zapracowani nie mają czasu na prymitywne pyskówki w sieci. Bez wyrazów szacunku - Jan Guziur.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama