, piątek 3 lipca 2020
Skoczów: Pierwsza w Polsce szkoła otrzymała imię Krystyny Bochenek
Sztandar z imieniem patronki. fot. ARC Dodaj do Facebook

Skoczów: Pierwsza w Polsce szkoła otrzymała imię Krystyny Bochenek

TWO
Skoczów: Pierwsza w Polsce szkoła otrzymała imię Krystyny Bochenek

W uroczystości wzięła udział rodzina Krystyny Bochenek. fot. ARC


Skoczów: Pierwsza w Polsce szkoła otrzymała imię Krystyny Bochenek

Na szkole odsłonięto tablicę pamiątkową. fot. ARC

- Była energiczna, pracowita, ambitna. Zaangażowana w rzeczy duże i małe - tak wspominali w sobotę w Skoczowie Krystynę Bochenek jej przyjaciele. Wicemarszałek Senatu, która zmarła tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, została tego dnia patronką Zespołu Szkół nr 1
Ta placówka to pierwsza szkoła imienia Krystyny Bochenek w Polsce i druga na świecie. Imię tragicznie zmarłej w Smoleńsku wicemarszałek Senatu nosi również polska szkoła w Poliana Micului w Ruminii. - Jestem zaszczycony, że to szkoła imienia Krystyny Bochenek. Widać, że wkładacie w swoją działalność wiele pracy. Taka też była Krystyna. Zawsze pracowita, perfekcjonistka. Wiem, że gdyby żyła byłaby bardzo szczęśliwa - powiedział dr Andrzej Bochenek, mąż Krystyny Bochenek.

- Od dziś nad naszą szkołą, czuwa niezwykła patronka. To dla naszej szkoły wielki zaszczyt. Będziemy się starali, aby działalność Krystyny Bochenek była wzorem do poszerzania działalności naszej szkoły. 13 marca, w dniu imienin pani Krystyny obchodzić będziemy dzień patrona, cyklicznie będzie odbywać się również skoczowskie dyktando - mówiła podczas uroczystości Halina Gatner, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Skoczowie.

Przed wejściem do szkoły zawisła pamiątkowa tablica, na której został wyryty cytat: "Język narodowy jest dobrem narodowym". Z nadania imienia Krystyny Bochenek skoczowskiej szkole cieszyła się Janina Żagan, burmistrz Skoczowa. - To niezwykła patronka, bardzo się cieszę, że skoczowska szkoła ma imię tak wspaniałej kobiety, niezwykłej społeczniczki, miłośniczki ojczystego języka i kultury - stwierdziła Janina Żagan, wręczając na ręce Haliny Gatner zestaw słowników ortograficznych.

Imię Krystyny Bochenek zostało nadane z okazji 25-lecia szkoły.
Komentarze: (19)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Burmistrzowa z PO to i patron też.

To Bochenek była stela?

Była tak cholernie ambitna ,że podpuszczała ciągle
Lecha ,że coś mu grozi i jak mogła tak wykańczała
innych pracowników kancelarii.

zestaw słowników. Dobrze że nie zestaw rysik, tabliczka plus liczydło.

A jak !!!

Krystyna Maria Bochenek - z domu Neuman (ur. 30 czerwca 1953) w Katowicach.

Czyżby następna żydówka.

Komentaże- żenada -na poziomie Kaczora i jego przydupasów

Czy to te słowniki radnych ?

@buba - "młody, wykształcony z dużego miasta"

@buba dyslektyk lub nieuk jedynie aspiruje do "młodych wykształconych"

Ukończyła studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Od 1976 była dziennikarką Polskiego Radia Katowice. Przez wiele lat współpracowała z prasą i telewizją. Zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia. Twórczyni ogólnopolskiego Dyktanda, największej w kraju i organizowanej także za granicą imprezy promującej język polski. Przygotowała blisko tysiąc godzin programów o zdrowiu, w tym radiowy Magazyn Medyczny. Była również współautorką programu telewizyjnego Od A do Zdrowia.

Animatorka wielu zdarzeń medialnych i akcji charytatywnych na Śląsku, w tym w 1992 kwesty Mamo nie płacz na rzecz ratowania Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu. We współpracy ze śląskimi redakcjami prowadziła akcję profilaktyki raka piersi u kobiet pod nazwą Różowa wstążka. Katowice rynek 2000. Współtworzyła pierwszą Wampiriadę (niekonwencjonalną akcję honorowego oddawania krwi) oraz akcję Rzuć palenie. Prowadziła wiele licytacji na cele społeczne wspomagając m.in. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, odbudowę spalonego gmachu Opery Śląskiej, Teatr Śląski i Fundację Rodzin Górniczych.

Skoro szkoła przez 25 lat nie miała nadanego imienia to dziwi pośpiech w podjęciu decyzji o wyborze patrona szkoły w zaledwie miesiąc po tragicznej śmierci pani K.Bochenek. A przecież można było wykazać się odrobiną cierpliwości i mieć za patrona bardziej zasłużonego sympatyka przewodniej partii, bo z samego grona jej wybitnych autorytetów: Kutz (wcześniej Kuc), Wajda, Bartoszewski, Mazowiecki. Może by się udało być pierwszą szkołą z takim znakomitym imieniem nie tylko w Polsce, ale i na świecie!

25 lat zastanawiali się nad patronem szkoły i to dla Ciebie gorliwość??!!... zaraz przeczytamy, że także nawoływanie do zbrodni, akt terrorystyczny i zbrodnia przeciw ludzkości! Lekarza!... Psychiatry!...

25 lat nie mieli imienia, pewnie go nie potrzebowali, teraz ich nagle "naszło"?

"Brata Jarosława Kaczyńskiego" - byłoby ok?

*postawa wykorzystywania każdych warunków dla własnych celów i korzyści

Pamiętam jak Bacza dał jej koleżance z partyi słownik, bo nie rozumiała Kaczmarczyka co mówi na sesyji, to je xero pomysłu. Platfusy wyście furt 10 kroków za pomysłym ! Ale J.Ż. zaś kandyduje - móm nadzeja, że przed tym poczytała trudne słowa.

"Lech Kaczyński nauczy patriotyzmu
Monika Gębala.***

Kto z nas jest bez wad? Proszę się jednak nie spodziewać lekcji pt. „Złe cechy Lecha Kaczyńskiego” – mówi dyrektor szkoły imienia tragicznie zmarłego prezydenta Monice Gębali

Rz: Do niedawna szkoła podstawowa w Chełchach nie miała patrona. Od kilku dni nosi imię Lecha Kaczyńskiego – jako jedyna szkoła w Polsce. Skąd ta nagła potrzeba, by nadać jej czyjeś imię? "...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama