, piątek 29 marca 2024
Sieć kiosków pomoże turystom
Infoboks pod zamkową oranżerią w Cieszynie zacznie działać na dniach — mówi Bogdan Kasperek. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Sieć kiosków pomoże turystom

WOJCIECH TRZCIONKA
Turyści przyjeżdżający w Beskidy i mieszkańcy mogą już korzystać z sieci nowych infoboksów, które pojawiły się w m.in. Cieszynie, Skoczowie, Strumieniu, Istebnej, Zebrzydowicach i Ustroniu.
Sieć złożoną z dziesięciu kiosków buduje Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza" w Cieszynie, które zdobyło na ten cel pieniądze z Unii Europejskiej. — Mają one służyć turystom, którzy do nas przyjeżdżają oraz mieszkańcom, którzy nie mają dostępu do internetu. W ten sposób chcemy promować walory euroregionu Śląsk Cieszyński, a zarazem propagować internet — mówi Bogdan Kasperek, szef „Olzy".

Infoboksy to wolnostojące, żółto-niebieskie stanowiska komputerowe podpięte do internetu. Już stanęły bądź wkrótce się pojawią w Cieszynie, Skoczowie, Strumieniu, Istebnej, Ustroniu, Zebrzydowicach, Godowie, Jastrzębiu-Zdroju, Jasienicy i Czeskim Cieszynie. Na dotykowych ekranach można przeglądać serwisy euroregionu Śląsk Cieszyński, strony gminne, witrynę powiatu. W niektórych kioskach wyświetlać będzie można do 100 różnych stron, a w innych nawet 300. Baza jest obecnie budowana. Gdyby połączenie z internetem z jakichś przyczyn zostało zerwane, na ekranie infoboksu zawsze będzie się wyświetlał podstawowy serwis turystyczny w pięciu językach: polskim, czeskim, niemieckim, angielskim i rosyjskim.

Jeden kiosk kosztuje 15 tys. zł. Komputery są tak zbudowane, aby wandalom trudno było je uszkodzić. — Muszą być solidne. Pierwszy atak mamy już za sobą. Ktoś próbował dobrać się do infoboksu stojącego przy pływalni w Skoczowie. Całe szczęście uszkodzenia były niegroźne — tłumaczy Bogdan Kasperek.

Również gminy chcą mieć własne infoboksy. Wcześniej swoje kioski zainstalowały Cieszyn i Wisła, a ich śladem chcą iść inne gminy turystyczne regionu, w tym m.in. Brenna.
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Podepnijcie też strony tworzone przez ludzi o swoich miejscowościach! strony nieoficjalne itp!

I koniecznie ustawcie przed kioskami przynajmniej po dwa krzesełka, bo oglądanie 100, a nawet 300 różnych stron wymaga czasu i nogi będą boleć!

Świetny pomysł z info boksami szkoda tylko, że z postawionego przy Oranżerii w Cieszynie nie będzie można, ze względu na usytuowanie, nic przeczytać. Słońce opiera się na nim przez cały dzień. Poza tym tego typu urządzenia powinno charakteryzować się estetyką zachęcająca do korzystania, a obecne są brzydki, ale cóż o gustach się nie rozmawia. Zobaczymy jak będą działać.

Ilu przybyszów szuka informacji pod oranżerią, a ilu na rynku ? No cóż, Gołębiowska i Kasperek muszą zaistnieć permanentnie (:) Jeśli żaś walory Śląska Cieszyńskiego promuje Kasperek to być może znowu przeczytamy, że w Górkach mieści się muzeum MALARKI (sic!) Zofii Kossak

Jakoś nie wierzę w popularność tych "kiosków".
Czy nie lepiej byłoby za te pieniądze uruchomić w "oranżerii" bezpłatną kawiarenkę internetową dla turystów ?

nie ma to jak rozwój miasta..

Można było za tę kasę zrobić darmowy miejski bezprzewodowy internet. Hot spot.

konsultacje ale kawał

a może tak najpierw drogi zrobicie ?
codziennie dojeżdżam do pracy Bielską i ch.....j mnie strzela !!!! a co dopiero turystów !!!
a później sobie możecie info-kioski stawiać nawet na tym różowym "czymś"..............

A sex-struny też bydum ?

Niezła piczowina z tych kiosków, jutro ze szwagrem podjeżdżamy traktórem i damy to do stodoły,żeby se krowy pocykały.

Po takich komentarzach lepiej omijać ten Ciemnogród :P

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama