, czwartek 22 kwietnia 2021
Przeterminowane leki wypełniają cieszyńskie apteki
W ub. roku do takich pojemników w aptekach trafiło 742 kg przeterminowanych lekarstw. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Przeterminowane leki wypełniają cieszyńskie apteki

TOMASZ WOLFF/Super-Nowa.pl
Władze Cieszyna od miesięcy namawiają mieszkańców do oddawania przeterminowanych leków do aptek. Ostatnio starych medykamentów chciał się pozbyć radny Eugeniusz Raabe. Bezskutecznie. Dlatego zaapelował do władz miasta, żeby nie robiły ludzi w balona.
Temat przeterminowanych leków ujrzał światło dzienne, bo radny Raabe dokonał remanentu w domowej apteczce. – Zadowolony udałem się 19 grudnia do apteki „Dbam o zdrowie”, ale okazało się, że pojemnik jest pełny i leków przeterminowanych nie mogą przyjąć, bo nie ma ich gdzie trzymać, a w razie kontroli mogłyby być nieprzyjemności. To samo spotkało mnie na ulicy Menniczej oraz na Bielskiej, gdzie personel widząc moje oburzenie odebrał ode mnie leki, które w pojemniku się nie mieściły, narażając się na ewentualne nieprzyjemności – opisuje radny. Zaznacza, że jest niedopuszczalne, aby mieszkańców do czegoś namawiać, a później robić ich w balona.

Tuż po świętach pojemniki na przeterminowane leki zostały opróżnione. Włodzimierz Cybulski, wiceburmistrz Cieszyna, zapewnia, że nie był to efekt interpelacji radnego, ale zaplanowane działanie. – Mamy podpisaną umowę z firmą z Bielska-Białej. Z uwagi na koszty, przyjeżdża po leki, kiedy pojemnik zapełniony jest w kilku aptekach, a nie tylko jednej. Firma przyjeżdża dwa, trzy razy w ciągu roku. Nikt nikogo nie robi w balona – przekonuje wiceburmistrz. Urząd Miejski zapłacił za pojemniki, opłaca także firmę odbierającą odpady. Włodzimierz Cybulski mówi, że wyjściem z sytuacji byłoby, gdyby aptekarze informowali regularnie o napełniających się zbiornikach. – Wtedy firma odbierając odpady mogłaby być częściej i zbierać leki z kilku miejsc. Niestety aptekarze nie informują nas o stanie pojemników. Tak jakby to był tylko nasz problem – dodaje Cybulski.

W aptece Na Starówce twierdzą co innego. Joanna Bury, kierowniczka placówki: — Już w listopadzie dzwoniliśmy, że mamy pełno. Problem sygnalizowaliśmy także w grudniu. Ten problem wymaga jak najszybszego załatwienia. Kiedyś ludzie przynosili pojedyncze lekarstwa, ostatnio przychodzą z całymi workami. To chyba nie tylko efekt przedświątecznych porządków. Ostatnio gdy zapełnił się pojemnik mieszkańcy zostawiali leki obok niego i szybko wychodzili.

W 2007 roku w Cieszynie odpady zostały odebrane czterokrotnie (marzec, maj, wrzesień, grudzień). Łącznie uzbierało się tego 742 kg. – Opróżniane są wszystkie pojemniki za jednym razem, a termin odbioru odpadów jest uzależniony od ilości zgłoszeń z aptek. Przy takim sposobie postępowania może dochodzić okresowo do przepełnienia się pojemników w niektórych aptekach. Na przykład w aptekach w centrum miasta (Rynek, Pl. Londzina, ul. Mennicza) w grudniu odebrano ponad 20 kg odpadów w każdym punkcie, podczas gdy w innych aptekach (np. ul. Moniuszki, Szybińskiego, Gen. Hallera, Bielska, Frysztacka) odebrano do 10 kg odpadów z jednego miejsca – wyjaśnia Aleksander Dorda, naczelnik wydziału ochrony środowiska i rolnictwa Urzędu Miejskiego w Cieszynie.
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Panie Cybuslki, naprościej zwalić winę na aptekarzy, a kto podpisał taką debilną umowę na odbiór przeterminowanych leków, co? Ktoś kontroluje tę firmę? Sprawdza, ile rzeczywiście i kiedy było zgłoszeń z aptek? Może wystarczy raz w miesiącu telefon do aptek i zgłoszenie konieczności przyjazdu będzie składać tej firmie urzędnik magistracki, w ten sposób chociaż kontrolując wywiązywanie się z umowy.

Widać, że w GazecieCodziennej puchy. Powyższy tekst pojawił się w SuperNowej juz trzy dni temu. To dobrze, że takie ważne tematy GC "przedrukowuje", ale dlaczego jako główny i jedyny "news" dnia????? (fakt: jest jeszcze tekst o Stasiaku, ale są to zaledwie dwa zdania)

Gwoli wyjaśnienia... Codzienna współpracuje na bieżąco z Super-Nową.pl przy wymianie materiałw prasowych. Działa to w obie strony. Co do liczby newsów - pojawiają się one na bieżąco przez cały dzień a nie tylko rano. Nie jesteśmy w końcu gazetą papierową przygotowywaną w całości dzień wcześniej.

Przestańcie sie czepiac. Dyskutujcie o meritum a nie gazecie. Jak cos macie do redakcji to piszcie im na mejla, po to go maja. Ja juz do nich kiedys pisalam jak mi sie cos podobalo albo nie.

A kiery bedzie starostom ?

Nie ma się czemu dziwić. Doskonała ilustracja działalności cieszyńskich Organów. Niech się NIkt znajomy ww. Panów nie oddzywa. Kogo Państwo wybrali tak macie. Jeden z grugim nie bardzo wiedzą po co w ratuszu są. Burmistrz kręci co by tu dalej robić a Raabe... ten już sam nie wie co z sobą począć. Skacze od sprawy do sprawy, od festynu do festynu a i tak efektu, żadnego. NIe dziw, ze rada nie wybrała tego Pana do żadnej Komisji. Po co?

Nie rozumiem tego zamieszania, przecież to są tylko leki, a nie odpady promieniotwórcze ( przeterminowany syrop czy aspiryna raczej nie są w stanie wywołać katastrofy ekologicznej, zwłaszcza na wysypisku ).

Jak przyszło do zniesienia granic, to cieszyński burmistrz wykazał się aktywnościa i juz na drugi dzień ustawiał straż miejska na moście na Olzie. Jak ludziom trzeba pomóc, to albo nie jego kompetencja, albo aptekarze winni. Wstyd i skandal. Po prostu.

Odwalcie się od redaktora Wojtka. Gazeta Codzienna i Super-Nowa nie konkurują ze sobą, tylko się wymieniają newsami, z korzyścią dla obu potrali

Eee, pani Kundelkowo, po co się tak rzucać z powodu jednego ( anonimowego ) komentarza, przecież całokształtnie się podoba - jak można zauważyć, trochę dystansu, ciężkie działa lepiej schować na specjalne okazje.

i tak dobrze,ze mozna sie lekow pozbyc w ludzki sposob. W usa nie przyjmuja i kaza w wc splukac...

może w usa mają tak dobre leki że jest wszystko jedno? a może mają tak dobre oczyszczalnie? róznic pomiedzy R.P. a USA jest zbyt dużo. W koncu do z Cieszyna uciekają do usa a nie odwrotnie. Ciekawe czymu!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama