, czwartek 4 marca 2021
Osuch to najlepsza szkoła
Dariusz Gruszka-Probst wywiesił na szkolnym korytarzu komunikat, że Osuch znowu jest wysoko w rankingu. — Niech uczniowie wiedzą, do jakiej szkoły chodzą — mówi. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Osuch to najlepsza szkoła

TWO
— Powiem nieskromnie, że my w Osuchu znamy swoją wartość — mówi Dariusz Gruszka-Probst, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, najlepszej szkoły ponadgimnazjalnej na Śląsku Cieszyńskim.
Dziennik „Rzeczpospolita" i miesięcznik edukacyjny „Perspektywy" opublikowały listę najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w kraju. Pierwsze miejsce zajmuje XIII LO ze Szczecina, na drugim plasuje się wrocławskie XIV LO, a na trzecim V LO z Krakowa. Z powiatu cieszyńskiego w rankingu sklasyfikowano tylko jedną szkołę - Liceum Ogólnokształcące im. A. Osuchowskiego w Cieszynie. Osuch zajął w rankingu 90. miejsce w skali kraju i 11. w województwie śląskim. — To najlepszy wynik naszej szkoły w tym rankingu od 2003 roku, kiedy byliśmy 70. w kraju i 6. na Śląsku. Od tego czasu konkurencja bardzo urosła w siłę — mówi Dariusz Gruszka-Probst. Dziwi się i żałuje, że w rankingu nie ma żadnej innej szkoły z powiatu cieszyńskiego. — Kiedyś bywały — dodaje.

Głównym kryterium przy tworzeniu rankingu była duża liczba olimpijczyków w szkole. Osuch ma ich co roku masę. Dyplomy olimpijczyków zajmują już połowę ściany przy wejściu do gabinetu dyrektora. — Mamy wielu dobrych uczniów i staramy się utrzymywać wysoki poziom nauczania. Zobowiązuje nas do tego m.in. tradycja — przekonuje dyrektor.

Do I LO im. A. Osuchowskiego chodzi 637 uczniów od Istebnej, przez Wisłę, Ustroń, Cieszyn, po Zebrzydowice. Ta najstarsza na Śląsku Cieszyńskim szkoła jest spadkobiercą Gimnazjum Polskiego, które powstało w 1895 roku z inicjatywy Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego. Była to pierwsza polska szkoła na Śląsku. Początkowo władze austriackie nie chciały się zgodzić na polską maturę, ale w końcu w 1903 roku przystały na nią. Egzamin wypadł tak znakomicie, że monarchia zaczęła finansować gimnazjum. Poziom był tu wyższy niż w wielu austriackich szkołach. Dlatego sporo uczniów nie kończyło gimnazjum, a powtarzanie klasy było czymś normalnym. Od tego czasu mury cieszyńskiego liceum opuściło wielu naukowców, dyplomatów, ministrów. Tu maturę zdawali m.in. Stanisław Hadyna, twórca zespołu Śląsk, czy Franciszek Kępka, szybowcowy mistrz świata.
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To juz przed laty byla najlepsza szkola. Wiem, bo konczylam. Wspaniale wspomnienia... Ach.

Też kończyłem. W ubiegłym wieku (:)

A ja myslisz to kiedy ;-)

Nie dziwie sie, ze uczniowie tej szkoly tak sie wywyzszaja :/
ehhh

:) Pozdrawiam,tez absolwentka.

koper is(was) the best ;-)

Też absolwent :)) pozdrawiam ubiegłowiecznych!

A mnie w osuchu wkurza to, że na każdym kroku uczący tłuką Ci do głowy, że "jesteś najlepszy", "elita" itd. to jak później uczniowie po takim praniu mózgu mają być normalni??

może czas skończyć z masówką na profilu humanist.?
pozyskać kilkoro dobrych nauczycieli mat,fiz,chem. i wystartować z klasą (max 20 osób) profil jw

Osuch jest szkołą na co najwyżej średnim cieszyńskim, a to znaczy po prostu niskim poziomie. Zresztą jak większość polskich szkół średnich.

Do 'absolwenta'. Proszę o jakiś dowód na postawioną tezę o niskim poziomie 'Osucha'. Ja też jestem absolwentem tej szkoły i uważam, że jest niezła. Dowód - parę lat temu 'Newsweek' przeprowadził badania z jakich szkół średnich pochodzą studenci, wybranych kierunków, najbardziej znanych uczelni w Polsce. Okazało się, że to właśnie absolwenci 'Osucha' (obok LOTE) znaleźli się w tym zestawieniu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama