, środa 24 kwietnia 2024
Odsłonięto tablicę Kiedroniów
Elżbieta Rogers, wnuczka Zofii Kirkor-Kiedroniowej przyjechała na odsłonięcie tablicy z Nowego Jorku. fot. Daria Guba 



Dodaj do Facebook

Odsłonięto tablicę Kiedroniów

DG
Elżbieta Rogers, wnuczka Zofii Kirkor-Kiedroniowej odsłoniła w piątek tablicę, upamiętniającą małżeństwo Kiedroniów, zasłużonych działaczy Śląska Cieszyńskiego. Jest to pierwsza tablica poświęcona patronowi jednej z cieszyńskich ulic.
Elżbieta Rogers jest wnuczką Zofii Kirkor-Kiedroniowej z pierwszego małżeństwa z Dymitrem Kirorem, który zmarł w 1900 roku. Jej ojciec urodził się w Krakowie, a gdy miał trzy lata Zofia Kirkor poślubiła Józefa Kiedronia.

- Nigdy nie spotkałam mojej babci, ale pisałyśmy do siebie listy - wspominała Elżbieta Rogers, która rok po urodzeniu wyjechała wraz z rodzicami do Nowego Jorku, gdzie mieszka do dziś. - Babcię poznałam lepiej między innymi dzięki pani Magierze, jednej z pomysłodawczyń tablicy. Zaczęłam czytać pamiętniki babci i wyobrażać sobie jak wygląda Cieszyn. Czuję się z nią powiązana, tak jak ona lubię jeździć konno i rysować. Różni nas poczucie tożsamości, świadomość pochodzenia. Ja częściowo czuję się Angielką, częściowo Amerykanką, częściowo Polką. Języka polskiego nauczyłam się od rodziców - dodaje wnuczka znanej cieszynianki.

Na tablicy znajdują się nazwiska obojga patronów, wraz z krótkim opisem sylwetek. W odsłonięciu tablicy wzięła udział także siostrzenica Józefa Kiedronia Helena Wawrzyczkowa, która mieszka w Zebrzydowicach.

CZYTAJ: Kim byli Kiedroniowie

- Tablica w założeniu miała być większa i umieszczona na budynku Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Niestety, z powodów finansowych ograniczyliśmy się do bardziej skromnej wersji - tłumaczy Władysława Magiera. - Inicjatywa ma zapoczątkować pomysł umieszczenia pod nazwami cieszyńskich ulic informacji o ich patronach - dodała autorka publikacji poświęconej zasłużonym dla Cieszyna kobietom.

Małżeństwo Kiedroniów po śmierci zostało rozdzielone. - Zofia pochowała męża w Cieszynie, tutaj spoczął też syn państwa Kiedroniów. Niestety ona zmarła 20 lat po mężu i została pochowana przez rodzinę w Warszawie na Powązkach. Ta tablica połączy ich na nowo - tłumaczy Władysława Magiera.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

tylko tablica na ścianie

Typowo po polsku.Jaki wstyd.Co to za esteta zezwolił na umieszczenie tej tablicy na zasyfiałym murze!!

ani ludzi, którzy ją tam umieścili. To wina właściciela budynku, że jest taki a nie inny. Każdy budynek jak nie dba się o niego systematycznie będzie tak lub podobnie wyglądał. A nawiasem, kto jest właścicielem lub zarządcą tego obiektu?

patrz na tablicę, jełopie, nie na mur.

Moher ma rację

ani Gortat nie zobaczy (jeśli wiecie barany kto to taki)

mam wrażenie że ta tablica została powieszona po to żeby zakryć dziurę w tynku

nie zakryje żadna tablica, no, chyba że z ołowiu będzie:-)

Tablica tablicą ale dlaczego na spotkaniu poświęconym pp.Kiedroniom nie było znaczącego mieszkańca ul.Kiedronia-p.Ficka?Wstyd!

zdjęcie prześwietlone, ciemne, nieczytelne...lepiej takiego nie zamieszczać, albo zrobić 21 zdjęć i jedno jak TOTO-LOTKU będzie dobre...!
W dobie cyfrówek zastanawiam się co trzeba zrobić, aby zepsuć zdjęcie...?

wisiała w takim miejscu! niech stanie kolumna w miejscu Floriana, na niej będzie nasza Tablica umieszczona! A kto jest przeciw, to wiemy, po której stronie tablicy stoi! Allah jest wielki!

a drabina również jest?

tak!... POZŁACANA!...

w którym miejscu, na jakiej kamienicy jest ta tablica - wlot rynku, ul. Głęboka?

ma być na środku rynku, dupą do ratusza, na kolumnie i drabina!!! pozłacana!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama