, środa 5 sierpnia 2020
Niepełnosprawni też potrafią być weseli!
Autorzy prac malarstwa na drewnie i decoupagu ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Cieszynie. fot. Daria Guba Dodaj do Facebook

Niepełnosprawni też potrafią być weseli!

DARIA GUBA
Niepełnosprawni też potrafią być weseli!

Jurek Bojarski śpiewał podczas obchodów Dnia Godności na Rynku w Cieszynie. Na zdjęciu z wychowawczynią Anną Kamińską. fot. Daria Guba


Niepełnosprawni też potrafią być weseli!

Podczas imprezy wystąpiła grupa teatralna z Chrześcijańskiej Szkoły Specjalnej w Czeskim Cieszynie. fot. Daria Guba

Już po raz dziesiąty odbyły się w Cieszynie przypadające na 5 maja obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji cieszyńskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym przygotowało szereg imprez, które włączono w obchody 1200-lecia legendarnego założenia miasta Cieszyna.
Akcja rozpoczęła się w środę od integracyjnego malowania długiego obrazu na płótnie przez osoby niepełnosprawne, do której zapraszali byli mieszkańcy, którzy zjawiali się w tym czasie na rynku. W piątek w Parku Pokoju można było podziwiać występy wokalno-teatralne podopiecznych z m.in. Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego oraz Chrześcijańskiej Szkoły Specjalnej w Czeskim Cieszynie. Odbył się także pokaz karate tradycyjnego w wykonaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną.

— Akcja ma na celu promowanie osób niepełnosprawnych intelektualnie jako wesołych, twórczych, potrafiących dać nam bardzo wiele od siebie. Stereotyp jest taki, że osoba niepełnosprawna intelektualnie jest osobą smutną, która nic nie potrafi i potrzebuje opieki, natomiast nasi podopieczni potrafią dzielić się radością. Takie wydarzenia jak Dzień Godności jak najbardziej spełniają swoją rolę — powiedziała jedna z organizatorek akcji Anna Stabrawa. — Podchodzą do nas osoby, które nawet nie wiedziały że istnieje taki ośrodek, witają się z naszymi podopiecznymi, wchodzą w dialog, podziwiają i kupują obrazy nie dlatego, że żal im niepełnosprawnych, ale dlatego, że im się podobają. Grafiki naszych podopiecznych kupowały osoby, które na co dzień profesjonalnie zajmują się grafiką. Niepełnosprawność intelektualna nie powinna być żadnym ograniczeniem dla osób, które są radosne, twórcze i chętne do tego, żeby żyć normalnie w społeczeństwie.

Podczas imprezy można było kupić prace rękodzielnicze osób niepełnosprawnych, obejrzeć wystawy malarstwa, grafiki i fotografii, które były wcześniej wystawiane w różnych galeriach w Cieszynie. Część prac została wykonana przez dzieci ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy w ramach przedmiotu dekoratorstwo, a część w ramach zajęć internatowych, na artyterapii. Autorami prac są dzieci upośledzone w stopniu lekkim i umiarkowanym od szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum, do osób dwudziestoletnich. — Prowadzący zajęcia podsuwa pomysły na prace, ale dzieci też nas zaskakują. Podopieczni chętnie biorą udział w zajęciach manualnych, bo staramy się o atrakcyjne pomoce i materiały — powiedziała Katarzyna Siemko, wychowawca i nauczyciel w Szkole Przysposabiającej do Pracy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Cieszynie.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Byłem na obchodach , nie zauważyłem radnych z Cieszyna. Zdziwiło mnie to ! Ich obecność na tym święcie powinna być obowiązkowa, to przecież ich święto!!!

no wiesz egg, jesteś pewnie zgniłym, jąkający się jajem i sam sobą chciałbyś rzucić /się/ w /na/ radnych,gdyby przybyli... ni ma cie gańba a ponadto straciłbyś życie...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama