, sobota 17 kwietnia 2021
Nad Olzą handlują nielegalnie
Handlujący na targowisku przy al. Łyska protestują przeciwko likwidacji bazaru. Fot. LC/Super-Nowa.pl Dodaj do Facebook

Nad Olzą handlują nielegalnie

TOMASZ WOLFF/Super-Nowa.pl
Targowisko Juwenia przy al. Łyska w Cieszynie od 1 stycznia działa nielegalnie. – Mamy tego świadomość, ale co nam pozostało innego? Gdzie mamy się wynieść? – pytają handlarze.
Sytuacja prawna targowiska położonego tuż przy Olzie jest tak skomplikowana, że problem ze zrozumieniem wszystkich zależności mają nie tylko sami handlujący, ale nawet prezesi spółek matek i córek. Niezliczona liczba rozpraw sądowych nie wyjaśniła wszystkich niejasności dotyczących placu targowego. Efekt jest taki, że z dnia na dzień kilkaset osób może stracić pracę.

Pod koniec sierpnia ub. roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Cieszynie nakazał rozbiórkę targowiska. Jan Smolarz zwrócił uwagę na kontrolę, która wykazała, że obiekt ten powstał w 1994 roku bez wymaganego przepisami prawa budowlanego pozwolenia na budowę. Podsumowując, targowisko Juwenia to zdaniem inspektora samowola budowlana. – Nas nie interesują rozliczenia między właścicielami spółek zależnych. Chcemy mieć gdzie handlować. Ostatnie problemy wynikają z tego, że szefowie jednej ze spółek cały czas nadają do inspektoratu budowlanego na drugich. To my możemy stracić na tym najwięcej – mówią Stanisław Gąsior i Mieczysław Kępiński, handlujący na targowisku. Ten ostatni pracuje przy Łyska od 15 lat. Pamięta, jak na początku sprzedawał towar z drewnianych palet. Zainwestował w miejsce pracy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Teraz boi się, że wszystko może pójść na marne. – Dlatego nie damy się stąd wykurzyć – zapowiadają handlowcy.

Decyzja inspektora została odłożona w czasie. Kazimierz Chrzan, prezes Juwenii wynegocjował kilkumiesięczne zawieszenie decyzji o zamknięciu targowiska i jego rozbiórce. Jego termin minął 31 grudnia. Od 1 stycznia targowisko działa nielegalnie. – Targowisko przejęli handlujący, włącznie z ochroną. Od stycznia nie płacą dzierżawy na stoiska i stragany – wyjaśnia Kazimierz Chrzan.

Targowisko działa nielegalnie i nikt się z tym nie kryje. Taki stan prawny nie wynika bynajmniej z winy handlujących. Dlatego ludzie codziennie rano otwierają stragany i budki i kuszą klientów cenami. Targowisko daje zatrudnienie blisko 500 osobom. Przed kilkoma dniami ludzie zorganizowali manifestację w Cieszynie. – Protest był po to, żeby ktoś wreszcie dostrzegł nasze problemy i nam pomógł – wyjaśniają sprzedawcy.

Burmistrz Bogdan Ficek zaproponował ludziom, aby przenieśli się na targowisko miejskie na ul. Katowicką. – Tam jest około 100 wolnych miejsc do handlowania – powiedział. Szkopuł w tym, że chociaż targowisko przy Katowickiej może być otwarte cały tydzień, handel tam odbywa się tylko w środy i soboty. To dla handlowców z Juwenii za mało.

Sytuacja może się rozwiązać we wtorek, kiedy do Cieszyna ma przyjechać przedstawiciel bielskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. – Jeżeli potwierdzi decyzję o rozbiórce to nie wiem, jak ją wykonać. Ludzie do tego nie dopuszczą i wcale im się nie dziwię – dodaje Kazimierz Chrzan.
Komentarze: (17)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

skończyć wreszcie z tym badziewnym targowiskiem,które tylko wstyd miastu przynosi.
Te ochydne budki z blachy w miejscu ładnego
ogrodu.Kto wpadł na tak gienialny pomysł.
Bedzie idealnie pasowało do przyszłego mostu.
Jesteśmy w Europie i w Schengen a na al.Łyska
czas się jakby zatrzymał.Pozdrawiam estetów z Ratusza.

Tak, zniszczyć to wstrętne miejsce gdzie normalni ludzie sprzedają normalne produkty normalnym ludziom. Wybudujemy tam Tesco, albo inną Sferę żeby bogaci mogli delektować się pięknie zaprojektowanymi alejkami z ogrzewaniem w zimie i klimatyzacją w lecie, a przeciętny człowiek żeby się jeszcze bardziej mógł zadłużyć po to by kupić za 200zł koszulkę z krótkim rękawem tylko dlatego bo ma metkę "LaCoste", oby tak dalej. Ja zawsze powtarzam, im gorzej tym lepiej, niebawem już kapitaliści sprzedadzą nam sznur, na którym ich powiesimy. www.1917.pl

Jak ludzie chcą tam sprzedawać to niech im wybuduja centrum handlowe z boksami,bo to co jest przypomina dzielnice pekinu tylko bez chińczyków.Jak pamientam podobny problem był w latach 90 z targowiskiem na 3 maja i targowisko znikneło.Szkoda tylko ludzi bo stracom prace..

tak normalne produkty z Chin,które sa szkodliwe dla zdrowia nie tylko dzieci i w normalnej Europie
już dawno zakazane.(w Niemczech ,Austri)

To jako ciekawostkę powiem, że od 1 stycznia Unia Europejska zniosła wszelkie cła na tekstylia z Chin

na tekstylia a nie na to czym tam handlują !!

Uwazam ze to targowisko trzeba zlikwidowac. To taka brzydota jak Stadion Dziesieciolecia w Warszawie.

te targowiska w Cieszynie to syf jakich mało!!

te targowiska w Cieszynie to syf jakich mało!!

To wstyd Panie Burmistrzu, że jest Pan taki slaby że nie moze dac sobie rady z psim targiem.Wstyd dla Miasta Cieszyna !! A na Katowickiej to tez szpetota i to naprzeciw budynkow klasztornych. Wjazd do miasta i wizytowka. Zbudujcie bazar na peryferiach ( moze na Gułdowach)-niech ludzie zarabiają, ale w godziwych warunkach.

A gdyby targowisko było naprzeciw bloku mieszkalnego to co,byłoby o.k.????????????

Cala ta rozruba z targowiskiem nie wyjdzie Cieszynowi na dobre. Tanich zakupów oczekują klienci zza Olzy. Wygoda dla starszych ludzi ,dla których przejście na drugą stronę miasta to wysiłek ,koszt lub znaczne utrudnienie czasowe kiedy trzeba wracać z zakupami. Nie bez znaczenia są miejsca pracy ,których Cieszyn ma coraz mniej. Jak długo nic konkretnego nie powstanie w Cieszynie- w sensie nowych miejsc pracy likwidację targowiska na Juweni wszyscy odczujemy. Mnie się też nie podoba taki handel ,czy utrudnienia w ruchu na Alejach Łyska.Ale wiem ,że wszyscy chcą jakoś żyć. Dziwi mnie tylko kto za tym stoi ,że po tylu latach Państwowy Nadzór Budowlany stwierdził ,że targowisko było samowolką. Pewnie ci co zrobili dobudowę targowiska legalnie ,zmusili do działania urząd donosem .Takie to nasze piekiełko . Cierpią ludzie, a ci mocni na pewno znaleźli wykręt by nie ponosić konsekfencji prawnych samowoli budowlanej- kary są wysokie.

To targowisko to jeden wielki przekręt: budynki kupione za dosłowną złotówkę - bo miała być dalej Juwenia zakłąd produkujący ubrania. A co zostało zrobione grupa cwaniaczków zrobiłą targowisko gdzie za 4 metry budy targowej pobierają do łapy czynsz 1200 zł miesięcznie wszystko bez kas fiskalnych i bez płacenia podatków a ludzie w sklepach na Głębokiej jakie podatki płacą !!!
Koniec z szarą strefą i lewymi interesami w Cieszynie!!!!!!

Prawda w 100 procentach!!!!!

Osiedle domków przy ul. Przepilińskiego Miasto Cieszyn potrafiło WSPOMÓC w budowie. Tu nie potrafi NIC zrobić? Przecież to skandal, nie tylko cieszyński. Odpowiedzialni ludzie tak nie robią. Przynajmniej tak mi się wydaje, nie wiem jak Państwu? Można jeszcze strzelic sobie w łeb ale chyba... tego nie zrobię!

A JA JESTEM ZDANIA,ŻE REWELACJĄ JEST ŻE CIESZYN MA TAKIE WSPANIAŁE TARGOWISKO NA JUWENI PONIEWAŻ TYLKO TAM W MIEŚCIE MOŻNA SIĘ MODNIE UBRAĆ ZA PRZYSTĘPNĄ CENĘ,A NIE JAK U TYCH WYJADACZY NA GŁĘBOKIEJ CO JADĄ NA MARŻY 300%.TARGOWISKO JEST I MAM NADZIEJĘ ,ŻE DŁUGO JESZCZE BĘDZIE.BRZYDSZE SĄ KAMIENICE NA GŁĘBOKIEJ,NIŻ STRAGANY NA JUWENI.

tylko z tego badziewnego targowiska ludzie zyja!!! ten kto tam nie pracował nigdy nie zrozumie!!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama