, środa 17 kwietnia 2024
Można legalnie podrzucać odpady
Kontenery na szkło, papier, plastik, metal i baterie stanęły między dworcem kolejowym i autobusowym oraz między starostwem i Kauflandem. fot. Edyta Rasmus 



Dodaj do Facebook

Można legalnie podrzucać odpady

ER
Dwa punkty zbiórki surowców wtórnych zorganizował cieszyński Zakład Gospodarki Komunalnej. Stanęły w bardzo uczęszczanych miejscach, aby mieszkańcy mogli w łatwy sposób podrzucać odpady jadąc do pracy czy na zakupy. W ten sposób władze chcą zachęcić kolejnych mieszkańców do segregacji odpadów.
W Cieszynie od lat realizowany jest program selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Mieszkańcy kupują kolorowe worki (1,50 zł za sztukę), w domach wrzucają do nich posegregowane odpady i raz w miesiącu (zgodnie ze specjalnym kalendarzem) wystawiają na ulice, skąd już za darmo zabiera je samochód ZGK.

— Nie możemy jednak stać w miejscu, dlatego postanowiliśmy rozwijać program i tym razem wyjść naprzeciw tym mieszkańcom, którzy mieszkają w kamienicach i blokach. Oni często nie mają gdzie wystawić worków z posegregowanymi odpadami. To właśnie z myślą o nich w dwóch miejscach ustawiliśmy kontenery, do których mogą wrzucać surowce wtórne — tłumaczy wiceburmistrz Włodzimierz Cybulski.

Kontenery na szkło, papier, plastik, metal i baterie stanęły między dworcem kolejowym i autobusowym oraz między starostwem i Kauflandem. — Specjalnie wybraliśmy te miejsca. Codziennie przewija się przez nie mnóstwo ludzi. Jadąc na zakupy albo do pracy można tam łatwo podjechać samochodem i podrzucić odpady. W przyszłości takich punktów z kontenerami będzie więcej — tłumaczy wiceburmistrz.

Cieszyn przed laty „przerabiał" już pomysł z kontenerami. Ustawiano je w mało uczęszczanych miejscach, przez co w pojemnikach często lądowały zwykłe śmieci. Tym razem kontenery będą ustawiane tylko „na widoku". Władze miasta liczą też na rozsądek mieszkańców, którzy - jak podkreślają urzędnicy - są coraz lepiej wyedukowani i coraz chętniej włączają się w ochronę środowiska. — Serdecznie dokładamy do tego programu, ale nie zamierzamy z niego rezygnować — dodaje Włodzimierz Cybulski.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

fajnie, szkoda tylko,że tytuł artykułu jest taki idiotyczny. Jakie śmieci?, przecież to surowce wtórne. Może "ER" chce żeby reklamować wrzucanie śmieci.

I dlaczego "podrzucać", skoro leganie?

To samo - "podrzucić" - nieładne słowo. Poza tym pomysł nienowy, jak rozumiem różnica polega na umieszczeniu kontenerów w "miejscach uczęszczczanych" ( swego czasu zmartwiłem się, że kontenery znikły, teraz ktoś odkrywa Amerykę na nowo, zawsze to coś.. )

Ja już korzystam z nowych pojemników, popieram pomysł.

No nareszcie coś, co się przydaje.

kocham pana panie burmistrzu

towarzystwo z ratusza bawi mnie coiraz bardziej ,zaraz powiem dlaczego...
jakiś czas temu (kilka dobrych lat wstecz) kubły z segregacją postawiono na ul.solnej-jako jedne z pierwszych-zaczeli przyjeżdżac ludzie z innych dzielnic cieszyna-przywozili smieci,ładnie posegregowane.....po dwóch tygodniach przyjechał sobie traktor z przyczepą i zawartość wszystkich kubłów wrzucono na jedną naczepę.....a po jakimś pół roku kubły zlikwidowano.....
mozna by odkrywać amerykę na nowo po raz dziesiąty-tylko pytanie po co ?
czy płatne worki mogą zachęcić mieszkańców do segregowania śmieci-raczej nie.....(niektórzy są tak skąpi że podrzucają śmieci z prywatnych posesji do kubłów na osiedlach lub kubłów zbm-skich,przypuszczam że wydatek rzędu 1,5 jest dla nich nie do udżwignięcia....)-w całym świecie zachęca się mieszkańców do segregacji przez nieodpłatne ułatwianie tejże,zmniejszenie oplat za śmieci lub wręcz sie płaci za posegregowane odpady(przykład popularnych pet-ów (butelek) które w niemczech są skupowane za całkiem spore pieniądze...)
no cóż pomysł dobry-wykonanie ,jak to zwykle w Cieszynie.........ale trzeba przyznać że jest to "kroczek" w dobrą stronę.....

Odpowiadając na post "Prezesa" jako znawca tematu muszę powiedzieć,że rynek surowców wtórnych kompletnie się załamał i nikt dzisiaj nie chce odbierać plastiku nawet za darmo,a za makulaturę płacą 1 grosz za kilogram.O tym co było w Niemcach to już dawno się zmieniło. Np w Wlk.Brytani takie jest nagromadzenie makulatury,że każą płcić gminom za ich składowanie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama