, niedziela 12 lipca 2020
Ludzie boją się norek
To w tym miejscu miała powstać hodowla norek — pokazuje Maciej Bieniek, sołtys Ochab. fot. Dorota Kochman  Dodaj do Facebook

Ludzie boją się norek

DOROTA KOCHMAN
Ludzie boją się norek

Norki mogłyby zagrozić objętemu całkowitą ochroną ślepowronowi. fot. Wikipedia.pl

Firma z Bielska-Białej chciała założyć w Ochabach fermę norek. Mieszkańcy kategorycznie się temu sprzeciwili. Sprawa oparła się o Ministerstwo Środowiska.
Mieszkańcy nie chcą w pobliżu domów fermy obawiając się uciążliwego zapachu, którego już doświadczają, z powodu hodowli lisów znajdującej się w pobliskim Drogomyślu. — Lisy śmierdzą z daleka, a te norki będą blisko, więc nawet nie chcę sobie wyobrażać co będziemy musieli znosić ― skarży się Maria Mucha, której dom stoi w najbliższym sąsiedztwie terenu przeznaczonego na fermę.

― Nikt nie ustalał tej hodowli, ani z mieszkańcami, ani z właścicielami stawów. Co więcej, inwestor przedstawiając dokumentację w formie fotografii, zrobił to tak umiejętnie, że w pobliżu terenu, na którym ma powstać ferma w ogóle nie widać domów― mówi Michał Dzierżawski, mieszkaniec Ochab i dodaje: — Będziemy robić wszystko, żeby tej hodowli tutaj nie było.

Sprawa oparła się o Ministerstwo Środowiska. ― Ministerstwo podzieliło nasze zastrzeżenia i dodało, że jest to obszar objęty programem Natura 2000. Jest tutaj jedyne w Polsce siedlisko ślepowrona (duży ptak brodzący z rodziny czaplowatych - przyp. red.), któremu norki mogą zagrażać ― mówi Maria Dzierżawska.

Na razie mieszkańcy Ochab mogą spać spokojnie. — Inwestycja jest wstrzymana ― zapewnia Maciej Bieniek, sołtys Ochab.

Kazimierz Hetnał, który chce postawić fermę, wcale jednak nie ma zamiaru poddawać się. — Każda inwestycja wiąże się z procedurą prawną, którą właśnie przechodzę. Będę dążył do tego, aby ta ferma powstała. Potrzebną dokumentację złożyłem i czekam na decyzje — przekonuje w rozmowie z Gazetącodzienną.pl.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy do wiadomości warunki jakie wyznaczył Wojewoda inwestorowi, by zostały one uwzględnione w dokumentacji. Są one bardzo szczegółowe i wymagają dużego nakładu pracy dokumentacyjnej. Został wyznaczony termin złożenia dokumentacji w celu wydania decyzji środowiskowej. A pozwolenie na budowę to dopiero konsekwencja tego postępowania, oczywiście jeśli zostaną spełnione warunki, które kilka dni temu określił Wojewoda. To taka krótka refleksja w dywagacjach na temat procedur prawnych.

Dziwię się że procedury są tak długie bo comieszkańcy się sprzeciwiają nic nie można robić bo ludzią wszysko przeszkadza niech Państwo Dzierżawscy wykupią cały teren Ochab i Polski będą mieć środowisko i czyste tylko być może za chwilę nie będą mieć emerytur bo kto w Polsce będzie pracował. Ludzie opamiętajcie się nie macie co robić tylko innym brużdzić.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama