, czwartek 18 kwietnia 2024
Ksiądz apeluje: Podziel się nartami
Chcemy pomóc dzieciakom z niezamożnych rodzin — mówi ks. Byrt. fot. Krzysztof Kaczorowski 



Dodaj do Facebook

Ksiądz apeluje: Podziel się nartami

KRZYSZTOF KACZOROWSKI
W Szczyrku ruszyła akcja „Podziel się nartami\"”. Jej inicjatorem i pomysłodawcą jest ks. Jan Byrt, proboszcz parafii ewangelickiej na Salmopolu. Jedne z pierwszych nart otrzymali członkowie cieszyńskiego klubu anonimowych alkoholików.
Akcja ma celu wspieranie i aktywizowanie poprzez sport ludzi ubogich, których nie stać na drogie wyciągi, a tym bardziej na zakup sprzętu narciarskiego. — Jeśli ktoś sprzedaje swój już nieużywany sprzęt, bo kupił nowy, to bardzo dobrze. Polacy lubią chomikować i zagracać domy niepotrzebnymi rzeczami, a sprzedaż jest jakimś rozwiązaniem. Ale ja jestem też bardzo wdzięczny wszystkim darczyńcom, którzy oczyszczając swoje strychy i piwnice coś nam porzucą. Chcemy przede wszystkim pomóc dzieciakom z niezamożnych rodzin, które muszą spędzać ferie przed telewizorem — mówi ks. Byrt.

Podobne akcje od lat są organizowane w Austrii czy Szwajcarii. Nieużywany sprzęt jest wystawiany przed domy i mniej zamożni miłośnicy białego szaleństwa mogą go sobie zabrać. — My już po raz siódmy organizujemy taką zbiórkę. Podczas wcześniejszych sezonów każdorazowo udało nam się znaleźć właścicieli dla ok. 400 par nart. Od razu chciałbym zaznaczyć, że nie są to carvingi tylko proste narty, ale do nauki każde są dobre — dodaje pastor.

Używane narty, kijki i buty można zostawić na parkingu obok kościoła ewangelickiego. Ksiądz przywiązuje dużą wagę do tego, żeby sprzęt trafiał rzeczywiście do potrzebujących. W ostatni weekend dzięki akcji proboszcza nowych właścicieli znalazło już ponad 20 par nart. W ich posiadanie weszli m.in. członkowie cieszyńskiej grupy anonimowych alkoholików, którzy poprzez sport starają się zwalczyć nałóg.
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

niech faroz sie pieniedzmi podzieli z biednymi ludzmi!!!banda zlodziejii!!

każda taka inicjatywa jest cenna

Wyznawców tej zasady- podziel się nartami- najwięcej w okolicach bufetów na stoku i wokół schronisk.

Adam Małysz w Insbrucku uzyskał 120,5 m i był sklasyfikowany na 13. pozycji. Pierwsza dycha już blisko.

Spoko akcja - spoko ksiądz :-D

Znam kilku anonimowych alkoholików. Biedy nie klepią ale po darmochę jak sadzę chętnie łapy wyciągną. To taki typ człowieka co od jakiegoś czasu nie pije i sie mu wydaje że jest wielki a reszta to żyje po ciemnej stronie czy jakoś tak.

Ksiądz ewangelicki jest dla mnie wzorem-zawsze sie podzieli

Wujek Adama. pan Szturc chce Małysza widzieć w domu?
Takiej klapy jeszcze nie było. Czy Adam wie co ma zrobić?

To się robi nudne!

Przedni pomysł z nartami dla alkoholików. Weźmie taki narty, stwierdzi-sprzęt gratis, można to uczcić. I w odmiennym stanie świadomości na stok. Jeżeli uda mu się szczęśliwie doszusować , nie czyniąc krzywdy sobie i przede wszystkim innym narciarzom - to dzięki Bogu i proboszczowi. Ale na dole i tak czekał będzie patrol Policji Narciarskiej z alkomatem. I co w tedy ? Problemy, Sąd Grodzki, konfiskata nart...I kolejny stres dla alkoholika. A konstrukcja psychiczna ludzi uzależnionych jest dość wątła, więc najprawdopodobniej scenariusz będzie następujący : na te żale, na te smutki wypijmy se...Ciąg dalszy jest znany. Lekarze twierdzą, że alkoholizm jest rodzajem choroby psychicznej, więc jak można osobie niezrównoważonej dawać w używanie sprzęt niebezpieczny. No chyba, że dotyczy to wyłącznie nart biegowych.A na biegówkach można pobiec prosto - i na METĘ .

Super pomysł z tymi nartami. Tak trzymać.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama