, sobota 6 marca 2021
Kontrowersyjny pomysł upadł
Tak miał wyglądać parking w amfiteatrze. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Kontrowersyjny pomysł upadł

TWO
Władze Cieszyna rezygnują z kontrowersyjnego pomysłu budowy w miejscu dzisiejszego amfiteatru wielopoziomowego parkingu z platformą widokową i sceną na dachu.
O tej koncepcji Gazetacodzienna.pl informowała jako pierwsza w listopadzie ub. roku. Na dziennikowym forum rozpętała się burza. Jedni popierali zamysł władz miasta, inni ostro go krytykowali.

Władze Cieszyna od lat nie wiedzą co począć ze zdewastowanym amfiteatrem przy ul. 3 Maja, który powstał w latach PRL. Budowali go mieszkańcy Cieszyna w czynie społecznym. Odbywały się tu imprezy jubileuszowe, koncerty zespołów ludowych, partyjne posiedzenia. Do nowej rzeczywistości amfiteatr nie miał szczęścia. W latach 90. powstało tu jedno z miejskich targowisk i obiekt poparł w ruinę. Potem różne organizacje próbowały tchnąć w niego nowe życie, ale poza kilkoma imprezami niewiele się tu działo. Gdy jeszcze w Cieszynie odbywał się Festiwal Filmowy „Era Nowe Horyzonty", był pomysł wybudowania tu wielkiej sali widowiskowej. Jednak gdy Roman Gutek zabrał swój przegląd do Wrocławia, pomysł z halą upadł i władze miasta ogłosiły przetarg na nową koncepcję zagospodarowania terenu. Wygrała go firma Koma System, która w Czechach buduje parkingi przypominających biurowce.

Koncepcja zakładała budowę w miejscu amfiteatru czteropoziomowego parkingu na 300 miejsc, który na dachu miałby zieleniec ze sceną i miejscami dla publiczności oraz wysuniętą nad Młynówkę platformę widokową. Samochód zostawiałoby się na automatycznej platformie, która podnosiłaby wóz i odstawiała go, jak książkę na półkę, na wolne miejsce na jednej z czterech kondygnacji. — To dość nietypowe rozwiązanie, ale pomysł wydaje się ciekawy. Mówię o nim jednak ostrożnie, bo już raz mieliśmy w Cieszynie inwestora, który chciał budować parking pod Rynkiem, ale gdy obliczył, że inwestycja zwróci mu się dopiero po 25 latach, to zrezygnował — mówił w listopadzie burmistrz Bogdan Ficek.

Jak się teraz dowiedzieliśmy, parkingu ze sceną na dachu też nie będzie. Na takie zagospodarowanie amfiteatru nie zgodzili się radni. — Pomysł wzbudzał zbyt wiele kontrowersji - parking w tym miejscu po prostu nie pasowałby do zabytkowego charakteru miasta. Wracamy do koncepcji odbudowy amfiteatru — tłumaczy wiceburmistrz Włodzimierz Cybulski.

Miasto zamierza tchnąć życie w stary amfiteatr najpóźniej do 2011 roku. Na razie jednak nie ma gotowej koncepcji zagospodarowania terenu.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:
Tak miał wyglądać amfiteatr
Komentarze: (48)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

bravo Samorząd miasta 1200 - letniego

Panie Burmistrzu Włodzimierzu

Na razie to od naszych władz miejskich tchnie dyletanctwo w gospodarowaniu zasobami komunalnymi. Proszę z pensji burmistrza Ficka potrącić środki publiczne wydane na opracowanie koncepcji wielo poziomowego parkingu-bo przecież na to On wnioskował za jej opracowaniem . Kolejne pieniądze zdefraudowane. Teraz już wiecie dlaczego należalo podnieść opłaty za przedszkola.

tylko kogo wybrać...?

Wiocha!!!!

A nie mówiłem ,że wszystko się skończy na opracowaniu koncepcji ,premi dla burmistrzów i komentarzach internautów. Byle by trwał szum medialny i udawanie ,że coś się dzieje.

Dużo kopulacji ,malo populacji

Cieszyn to nie metropolia, której potrzeba takich parkingów, mieszkańcy kamienic przy amfiteatrze też pewnie są zadowoleni. Bardzo dobrze.

Jko targowisko amfitatr zarobił na swój remont i odnowe tylko pieniądze miasto przepuściło niewiadomo gdzie.BRAWO DLA WŁADZ MIASTA...

A pan radny Czeslaw Banot -w swoim poście zakończył cytuję ;" trochę wiary w Cieszyniaków - bedą parkingi bez zbędnego przepychu" trzeba przyznać ,że to polityk - jego dwuznaczna wypowiedź do niczego go nie zobowiązała , bo może jakieś parkingi będą tylko panie Czesiu niewiadomo kiedy i gdzie???, "wiary w Cieszyniaków" ;wiary w tych z koalicji, czy w tych z opozycji, przy ustalaniu parkingow skromniejszych- na papierze czy w rzeczywistości??? Tak Czesiu Panu Bogu świeczkę a temu ogarek ,czy diabłu??? czy burmistrzowi???

Oczywiście chodzi post pana radnego z listopada

łubudu, łubudu, niech nam żyje prezes klubu (oczywiście TĘCZA) i buduje nam parkingi......

Nie tyle kontrowersyjny, co utopijny, od początku było jasne, że to bujdy na resorach

Co się wariaci drodzy czepiacie. Trzeba przecież dołożyć pieniążków do mosta-potwora. Nie wiecie o tym? A tak to jest całkiem fajnie, może niezbyt mondrze ale za to jest z czego się pośmiać. A będzie ciekawiej. To pewne

A moze zamiast potrzebnego jak dziura w bucie nowego mostu i "kontrowersyjnego" parkingu z zielencem na dachu wybudowac tam "normalny" wielokondygnacyjny parking? A moze to za tanio i za normalnie?

Ciekawe czy w końcu ruszy wspólna komunikacja miejska między Cieszynem i Cz. Cieszynem ? Da się w Zgorzelcu, da się w Gorycji,
u nas to za trudne. Lepiej wymyślać bajkowe parkingi, gdzie auta są na automatycznych platformach

Komunikacja już ruszyła................piesza

Jeszcze Cieszyn nie upadł, gdy takich radnych mamy, ktorzy kontrowersyjne pomysły są w stanie ostudzić. Wystarczy nam już wiele tego rodzaju pomników (choćby nasz ukochany ZAMEK), w które potem trzeba dokładać miejskie pieniążki, bowiem taka inwestycja z góry była skazana na subwencje jak myślę z miejskiej kasy. Toż już lepiej postawić parking nawet wielopoziomowy na ul. Michejdy (wolny placyk poniżej szkoły) również z wjazdem/wyjazdem z ul. Bóżniczej. A jeżeli piszemy o "kładkach" na Olzie, to o wiele lepiej byłoby zrobić dodatkowy zwykły most w rejonie naszej Małej Łąki, aby ułatwić dojazd do tej "strefy przemysłowej" większym pojazdom, bowiem obecny dojazd jest bardzo uciążliwy. A tak swoją drogą, to co z mostem "będącym już symbolem do nikąd" z ul. Frysztackiej mającym ułatwić dojazd z tej strony na Małą łąkę? Panowie RADNI, co wy na to, czy nie lepiej dokończyć ten dojazd na Małą Łąkę zamiast budować kolejnego potworka ???

Do => Wiślok!
Komunikację się da uruchomić, tylko trzeba poczekać na ekologiczny tramwajek, świetny pomysł naszych luminarzy.....

banki już chyba nie chcą dawać więcej kredytów.....buahahahahahahaha.....

najlepiej wybudować ze trzy albo cztery szkaradne targowiska, kolejne małe rondo które "korkuje" miasto (vide Katowicka) podwyższyć podatki i opłaty i potem się dziwić że w Cieszynie nic się nie dzieje itp. Żałosne, oczywiście władze naszego miasta.

Wiecie co bracia po piórze? Czytam te teksty i brzuch mnie boli.Rozumiem kontrowersje bo one zawsze będą wokół takich inwestycji ale spróbujumy choć raz rzucić własne pomysły a nuż któryś z nich zakiełkuje w głowach władzy.
Mój pierwszy! Połączyć funkcje - odremontować amfiteatr w taki sposób żeby jak na stadionie warszawskim na samym dole zrobić jeden lub dwa poziomy parkingu otoczonego dookoła ale jako element parkingu na jego skraju dookoła i to pod dachem, skromnymi ale gustownymi miejscami do handlowania część może być stała koniecznie z choć jednym "kinopleksem" a część obowiazkowo jako okresowe stoiska targowe do wynajęcia. Na górze przy płd. skarpie zadaszenie części sceny amfiteatru a na reszcie płyty małych boisk z nawierzchnią umożliwiajacą wykorzystanie także jako scena przy wiekszych imprezach. Przy odrobinie fantazji mozna by tam stworzyć taka mini "sferę cieszyńską" jeszcze z fitnes , bilardem i przytulnymi knajpkami. Moim zdaniem tego potrzeba Cieszynowi i ja bym spróbował te funkcje jakoś połączyć bo nie stać nas na wydawanie kasy tylko na sam anfiteatr (choć jest tez potrzebny ale od czasu do czasu) i jego utrzymanie.Takie pomieszanie funkcji pozwoli nie tylko na odzyskanie zaiwestowanej kasy ale da forsę na utrzymanie obiektu i pewnie na organizacje imprez kulturalnych zostanie. Radnym nikt nie zabronił używania głowy do myślenia o tym jak pozyskać dochody dla gminy. Tylko mi nie piszcie o spalinach bo znane są niedrogie nowoczesne systemy odprowadzania spalin i ich oczyszczania - to zreszta warunek podstawowy. Taki sobie pomysł - za darmo. Nie rzucajcie sie na mnie prosze, rzuccie raczej jakiś inny pomysł. Burmistrz na pewno to czyta!!!!!

COŚ SIĘ AUTOROWI ARTYKULU POPLĄTALO:posiedzenia partyjne w amfiteatrze? jestem starym cieszyniokiem i nigdy o czymś takim nie slyszalem

Do => Coli. Nie rzucam się, ale popieram! Może za dużo chcesz tam zmieścić, ale idea jest dobra. Aby tylko dotarła do ratusza.....

http://www.cdsnachod.cz/jr/000158.pdf
http://www.cdsnachod.cz/jr/000554.pdf

....Oba miasta są oddzielone od niepamiętnych czasów granicą. Udało się. Dlaczego w Cieszynie nie da się ? Czy winna jest legendarna już dup...ość władz miejskich ?

Coli ty dokladnie jesteś taki sam fantasta jak ci w ratuszu ,akurat w tym wypadku. Oni myślą jak zebrać podatki od tego co inni wymyślą i wykonają. A ty radnym proponujesz żeby coś zrobili. Nie zrobią nic . Co najwyzej wymyślą podobne bzdety jak Ty i wpędzą nas w następne kłopoty.Masz jak większość z socjalizowany umysł. Pomysłów każdy ma furę. A jakby mu powiedzieć - dobrze to ty to sam zrób i zobaczymy. Stanie dupowaty i roztawi usta- bo to najlepszy sposób na takich fantastów. Nie mają grosza ,ale pomysłów od metra. Podobnie zachowują się ci w ratuszu. Pomysly ma "trójca"- nawet każą opracować koncepcję ,ale jak już trzeba wydać pieniądze konkretne to ich nie mają, co najwyzej rozmyślają o pożyczce. Tyle ,że już ich tak nabrali ,że nie ma komu splacać i z czego spłacać ,bo pensyjki nadal chcą brać.

Brawo. Brawo Burmistrzu Nasz Kochany. Brawo. Brawo Miejska Rado Samochwałów i Klakierów. Mała uwaga tylko, na przyszłość się dobrze nad czymś zastanówcie a potem bebłać. Wiem, Burmistrz trzyma radę "krótko na smyczy" ale nawet dziecko od czasu do czasu podskakuje.

Для политика важно не только сохранить лицо, но и уметь быстро выбрать, какое именно.

Niestety , Kot ma rację. Wydawanie publicznych pieniędzy na rzeczy komercyjne to nieporozumienie.Z podatnikiem się nie konkuruje tylko się go wspiera. Lepiej aby oglaszano konkursy vna sposób zagospodarowania określonych obszarów miasta z podaniem preferencji i oczekiwań mieszkańcow , a każdy biznesmen sobie przeprowadzi wlasną kalkulację ,czy to przedsięwzięcia umożliwi mu osiąganie zysków w przyzwoitym czasie od zainwestowania czy nie. Cudzymi pieniędzmi- pożyczkami latwo się dysponuje zwłaszcz jak się ich samemu nie spłaca.

Popieram Warsa i Kota. W Cieszynie niepotrzebne są radosne wizje urzędników. Potrzebne są realne działania. Niech przejadą się do wspomnianej Kudowy, niech zrobią wspólną komunikację miejską z Czechami, skoro tam udało się.

Janek ,jak ktoś po przełamaniu przepisów o transporcie międzynarodowym wyliczy ,że komunikacja taka to super interes ,to się nie martw ,nikogo z cieszyńskich wladz nie będzie się pytał- otworzy interes komunikacyjny.Teraz jak wiesz to taksówki muszą przysłaniac napisy ,taxi przy przekraczaniu z jednego do drugiego obszaru administracji państwowej.

Cóż przyznaję, że rozumiem w części Wasze slowa i troske o publiczna kasę. Mnie chodziło raczej o wywołanie róznych pomysłów na zagospodarowanie terenu amfiteatru a nie roztrzyganie kto to bedzie finansowal.Szkoda że na razie nic, ale jestem cierpliwy. Znam troche swiata i zajmuje sie inwestycjami od lat. Takich obiektów jak amfiteatr czy boiska prywatny inwestor nie wybuduje nawet jesli będzie mógł czerpać zyski z wynajmu parkingów (dla miasta i jego mieszkańców wiecej zysków bedzie z parkingu BEZPŁATNEGO my chcemy zyc z turystów ale jeszcze sie nie bardzo zatrzymaja a już wyciagamy rękę po drobne) czy sklepów i innych lokali ulokowanych w obiekcie. W świecie wymyślono sposób na finansowanie takich budowli. Nazywa sie to partnerstwo publiczno-prawne. Te elementy niekomercyjne którymi zainteresowane jest miasto (amfiteatr, boiska,parking) finansowane sa z budżetu a resztę wykłada prywatny biznes i zarzadza obiektem. Umowy są trudne i wielotomowe ale takie rzeczy sie udają. U nas przepisy juz na to pozwalają ale powszechna nieufność, zawiść i krytykanctwo wszystkiego powoduje że władze się bija wchodzić a takie "uklady" choc same kasy nie mają na swoja część.Można te lokale i stoiska sprzedać wczesniej przed podjeciem budowy w otwartym przetargu - efekt ten sam elementy komercyjne inwestycji finansują prywatni przedsiebiorcy i nie ma zjawiska konkurowania z podatnikiem. Jestem ostatni za tego rodzaju działaniami żeby miasto wchodziło w sfery które mogą z powodzeniem zagospodarować prywatne pieniądze. Miasto jednak na swoim majatku swiety obowiazek zarabiać jesli to mozliwe. Podoba Wam sie ten teren amfiteatru w takim stanie w jakim istnieje od kilku lat? Nie to proponujmy co z nim zrobić!!!

Przepraszam chodzi o partnerstwo publiczno-prywatne!!!

Coli nie podoba mi się amfiteatr, stan dróg, stan budynków miejskich, stan techniczny autobusow, sieci kanalizacyjnej, poziom oświaty, stan chodników, - to wszystko jest bardzo marne, Mamy w Cieszynie dwa szpitale, muzeum, Śląski Zamek Sztuki, Dom kultury, wiele budynków szkolnych, Baseny 3 w tym dwa kryte, hale sportowe 2 ,lodowisko kryte w budowie, biblioteke ,teatr kino, marny bo marny amfiteatr- slowem umeblowane miasto. Czego nie mamy a przez jakiś czas mieliśmy- zakładów produkcyjnych posiadających siedziby w Cieszynie mogacych zatrudniać więcej niż 1000 pracowników i uzyskiwania przez nich zarobków ponad przeciętnych sprzedających uslugi poza miasto by środki finansowe mogły w oczywisty sposób zasilać kasę miejską - tego nam brakuje. Za to w ich miejsce tworzy się namiastkę zakladow pracy - tj zaklady budżetowe ,ktore żyją na zasobach komunalnych. Tj. ZBM, ZGK, MZK ZDM, utrzymujących się z oplat ,czyli rynku wtórnego usług komunalnych. Brak pracy sensownej ,skutkuje przerostami pracy pozorowanej wlaśnie w tych zakładach budzetowych. To co prowadzili niegdyś kierownicy w MPGKiM dzisiaj prowadzą dyrektorzy ich zastępcy i główne księgowe wraz z podwójnymi sekretariatami iiiii TOOOO nas ZŻERA. Lepiej to już bylo.Chyba ,że ktoś rozumny się znajdzie i wywali 60 % tych pozornych etatów na bruk i może potem podatki bedą mialy wlaściwy wymiar i bedzie jakiś postęp. Tak jak jest - to będzie tylko gorzej Rozumiesz COLI.

Taksówkarze nie muszą zasłaniać tabliczek. Wystarczy, że wykupią eurolicencję i mogą legalnie zarabiać w Czeskim Cieszynie. Ale im bardziej pasuje kasować na czarno, bez podatków i taksometru.
W sprawie komunikacji miejskiej podejrzewam brak chęci współpracy jak jedyny powód jej braku. Polski Cieszyn musiałby wpuścić firmę z Czeskiego lub odwrotnie. A u nas lepiej żeby nic nie było, niż żeby sąsiad zarobił

Janek ,bo nie ta liczba kursów. Idx i wykup to się dowiesz.

Uważacie, że komunikacja Cieszyn - Czeski Cieszyn jest potrzebna? Sorry, a po co?

Gdyby ludzie wiedzieli, że taxi jeździ legalnie po obu stronach Olzy, kasuje zgodnie z taksometrem, a nie złodziejskie stawki,
to by taksiarze mieli więcej klientów. Ale u taksiarzy góruje prymitywne cwaniactwo: znajdą jelenia, co zapłaci za kurs na dworzec w Cz. Cieszynie 5 razy drożej, to go okradną. To, iż tracą 10 innych klientów, którzy wiedzą o tych praktykach, ich nie obchodzi. Byle tylko oszukać

Głupie pytanie.
Po to żeby ułatwić ludziom życie i aby szybciej klienci dojechali do sklepu, turyści do zamku, dzieci na basen, miłośnicy piwa do knajpy itd.
i żeby przy okazji nie zakorkować miasta i nie zatruć go do końca spalinami.
Równie dobrze można zadać pytanie po co jest komunikacja miejska jako taka ? Po co są autobusy ?

Ничто так не сближает людей как общественный транспорт.

W wiekszości poruszonych mankamentów naszego miasta sie z Toba zgadzam. Ja jestem marzycielem ale po części tez realistą. Oświata w Cieszynie raczej ma dobre warunki i uczniowie na tle innych rejonów kraju dobrze sobie radzą w szkołach średnich i na studiach. Czytałem takie dokumenty z wynikami uczniów szkół. Problem złego stanu kanalizacji i jej rozbudowy to ogromny choc trochę skrywany problem miasta ale jesli jest prawdą że miasto dostało się do takiej gigantycznej kasy na jej remont i rozbudowę o jakiej pisały gazety to oddajmy władzy sprawiedliwość - jest szansa na zrobienie wielkiej rzeczy. Co do dróg i chodników to nawet jestem w stanie zrozumieć że wszystkiego nie mozna naraz rozwiązać ale dlaczego nie ma jakiegoś planu na kilkanaście lat pokazujacego które drogi czy chodniki będą realizowane i jak finansowane. Znam trochę "dróg" na peryferiach Cieszyna - zgroza - na wioskach trudno takie znaleść. To wielkie zaniedbanie i dziwie się tym mieszkańcom, że to znoszą. Budynki komunalne trzeba sprzedać mieszkańcom te najbardziej zniszczone nawet rozdać (ludzie wezmą i za kilka lat będziemy oczy przecierać ze zdumienia). Tej kasy ze sprzedaży nie przejeść tylko wspierać systemowo tych właścicieli, którzy zainwestują w ich remonty (elewacje). Na autobusy nie mam pomysłu. A co do miejsc pracy. To problem. Czy naprawdę Cieszyn musi byc miastem wielkiego przemysłu? Czy to jedyny sposób na zarabianie kasy? Niestety mimo sentymentu powiem że nie. Nie darmo już dawno sie mówiło że lepsze deko handlu niz kilo roboty.A tu na handel bylo , jest i bedzie miejsce, bo tak jest we wszystkich rejonach świata przy granicach lub dawnych granicach. Trzeba go tylko ucywilizować stworzyc kilkadziesiąt mniejszych hal targowych i miejsc do handlu. Trzeba to "rozśrodkować" wtedy i prawdziwi turysci coś dziubną a mieszkacy nie będą tak odczuwać uciążliwości tych miejsc. No i jednak parkingi, potrzebny jest system informacji przy wjazdach do miasta o wolnych miejscach bo to niesamowite jakie zagęszczenie ruchu powodują szukający miejsca dla auta.

Współpraca miedzy Cieszynem i Cz.Cieszynem jest udawana, tylko dla mediów. Tak naprawdę, to obi strony jej nie chcą.
Np. wspomniana komunikacja miejska. Nie bądźmy naiwni: jej wprowadzenie to upadek pasożytniczego lobby taksówkowego żyjącego z obsługi Czechów w środy i soboty oraz zmniejszenie wpływów sklepów na Głębokiej. Władze miejskie pilnie słuchają kupców i taksówkarzy. W tym mieście nic się nie zmieni.

Jak czytam te wszystkie komentarze to nasuwa mi sie jedna refleksja: jest naprawdę spora grupa ludzi, którzy kochają to miasto i mają nawet całkiem rozsądne i mądre wizje rozwoju, potem przychodzą wybory i znowu Ficek, Cybulski... Ten ostatni to chyba emerytury doczeka w tym ratuszu. Do urn cieszyniacy i wybierzmy w końcu kogoś właściwego! Tylko czy ktoś taki zechce kandydować???

Nie o wielki chodzi przemysł ale o przemysł. Struktura zatrudnienia uznana za prawidłowa tj. 30% usługi ,30% handel,30% przemysł- więc chodzi o to ,żeby był. To jest jak z ludzkim organizmem ,%białko %tluszcze %węglowodany. Bez właściwych proporcji trudno oczekiwać zdrowego organizmu czytaj gospodarki.

Zgoda gramy w tej samej orkiestrze i jeszcze chyba stroimy!

Piramida ze szkła w Luwrze, też z poczatku się nie podobała. Wcześniej raziła wieża Eiffla paryżan, a durnym cieszyniokom się podoba ruina. Małe, nudne miasteczko. Ale tak nie musi być.

Jakiś organista tu uderza w fałszywe tony. jak się ta jego wypowiedź ma to pozostałych i tematu artykułu. Moze się jeszcze nie zestroił ,albo mo kościelne zwyki ,organista swoi ,a śpiewający wierni swoi.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama