, niedziela 17 stycznia 2021
Koniec kasy na budowę szpitala
Po wstrzymaniu prac Starostwo Powiatowe będzie płaciło za zabezpieczenie placu budowy pawilonu 15 tys. zł miesięcznie! fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Koniec kasy na budowę szpitala

TWO
W lutym znowu stanie budowa pawilonu diagnostyczno-zabiegowego Szpitala Śląskiego w Cieszynie. — Kończą się nam pieniądze — mówi Katarzyna Raszka-Sodzawiczny, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego.
Będzie to już kolejny przestój na budowie. Ostatni raz prace przerwano na dwa miesiące latem ubiegłego roku, bo skończyły się pieniądze z kontraktu wojewódzkiego. Ponownie budowa ruszyła we wrześniu, bo starosta Mirosław Kożdoń wywalczył 5 mln zł w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim. Niestety, te pieniądze skończą się na dniach, a o nowych dotacjach powiat na razie może pomarzyć, więc robotnicy znowu zejdą z placu budowy. Tym razem raczej na dłużej. — Zabiegamy o środki finansowe w Warszawie, Katowicach, staramy się o dofinansowanie z innych funduszy, ale na razie nic nie wiadomo, żebyśmy mieli dostać jakieś pieniądze — mówi Katarzyna Raszka-Sodzawiczny.

Aby dokończyć prace budowlane (rozpoczęto je w latach 80. XX wieku!) starostwo potrzebuje jeszcze co najmniej 17 mln zł. Potem pawilon trzeba jeszcze wyposażyć. Według szacunków pochłonie to 40 mln zł.

A tymczasem po sąsiedzku...
Ponad 0,5 mld koron pochłonęła rozbudowa Szpitala w Hawierzowie na Zaolziu. Trwała siedem lat. W hawierzowskim szpitalu oddano do użytku osiem sal operacyjnych, salę porodową, oddział intensywnej terapii, centralną izbę przyjęć, wyremontowano oddziały noworodkowy i położniczy, anestezjologii i reanimacji, wybudowano aptekę szpitalną. — Powstało centrum, które będzie zdolne świadczyć opiekę medyczną najwyższej jakości — mówi „Głosowi Ludu" dyrektor szpitala Věra Kovářová. Szefostwo placówki cieszy się szczególnie z nowej porodówki. W ostatnich latach mieszkanki Hawierzowa najczęściej jeździły rodzić do Karwiny, Ostrawy i Trzyńca. — Szpitale te proponowały im bardziej nowoczesne warunki, których u nas nie było — przekonuje ordynator oddziału pediatrii, Helena Strmeňová.

CO OBIECYWALI POLITYCY:
TADEUSZ KOPEĆ: Nie wyobrażam sobie, żeby budowa pawilonu diagnostyczno-zabiegowego Szpitala Śląskiego w Cieszynie została przerwana po raz drugi
JAN KAWULOK:Teraz jest szansa na definitywne dokończenie pawilonu, choć nie wiem, w jakim okresie
MIROSŁAW KOŻDOŃ: Postaramy się wyciągnąć pieniądze z budżetu państwa
Komentarze: (20)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Poseł Kopeć jak mówi to dotrzymuje słowa i napewno coś zrobi.

A MOŻE BY TAK NA SZPITAL PRZEZNACZYĆ PIENIĄDZE ZE SPRZEDAŻY PAŁACU W KOŃCZYCACH WIELKICH? HRABINA THUN NA PEWNO BY TAK ZROBIŁA, GDYBY ŻYŁA!!!

... śeiwtnie świetie świetnie panie redaktorze, pan jako jedyny ma w dup... wszystkie układy i nie boi pisać się tego co się naprawdę dzieje... wyobraźmy sobie taki artykuł w GZC...

Trochę się dziwię temu wszystkiemu, bo z jednej strony chcielibyśmy (my pacjenci) leczyć się w godnych warunkach, lecz gdy patrzę na ten budynek, to jakoś mam wątpliwości na temat późniejszego jego wykorzystania. Obawiam się, że mimo płaconych składek na NFZ, dobrowolnego haraczu na Fundację Dr Krzanowskiego, to i tak będzie trzeba dać "komu trzeba" aby być leczonym. A może tak do Hawierzowa się iść leczyć, to prawie tyle samo km co do Jastrzębia???

DLACZEGO BUDOWAC SZPITAL JAK ZA CHWILE NIE DOJEDZIEMY DO NIEGO PO POWIATOWYCH DROGACH.

Prawda o naszy cieszyńskim szpitalu jest taka, że: po pierwsze za duży - dwa olbrzymie kompleksy budynków w niedużym mieście!...("elżbietanki" od dawna winny być przeniesione na bielską); po drugie przeładowany personelem, także z powodu numer 1....(ale wspomnij tylko "niedopłaconym" o konieczności zwolnień..); po trzecie - jak przekleństwo wisi nad nim megalomańska inwestycja, "nowy" (ile juz ma lat?..) pawilon, czyli dziesiątki milionów pompowane w błoto przez wiele lat przez kolejne nieudolne ekipy samorządowe i zarządzajace szpitalem. Jednym słowem jedna wielka skandaliczna niegospodarność. Typowa "budżetówka".

...otóż to; i jak zwykle nie ma nikogo, kto za ten stan odpowiada; ale winni oczywiście są - najbardziej winne to pewnie są pieniądze, których nie ma :) oto Polska właśnie :(

a nasz pan (były)starosta, jak zwykle się chwali i jak zwykle nie ma czym! pieniądze na szpital...słynne 5 milionów!....załatwił doktor Węglarzy i czas, by skończyć pisać dyrdymały o staroście...zreszta i tak ma juz dni policzone....a tak przy okazji....czy to prawda, że równie słynna Pani Kasia po zwolnieniu ze starostwa będzie pracowała w urzędzie w Wiśle....podobno prawie już były starosta się oto postarał...

NO to co, ja mam złożyć zawiadomienie do NIK-u o niegospodarności? Skoro tu są sami zasłuzeni-inaczej to jak "najwyższa izba" sie dowi o konieczności zbadania tegoż? Podatnicy, ruszcie dupę sprzed TV i popatrzcie jak Nas dymają.

Zastanawiam sie kto tam będzie pracował ? bo niedługo w szpitalu zostaną tylko sami pacjenci i oczywiście doktorzy pan dyrektora Kawuloka

tylko prywatna służba zdrowia uzdrowi tą chora sytuacje. Zrozumcie że lekarze chcą pracować prywatnie, pacjenci również wybierają prywatne gabinety to tylko politycy nie chcą się odciąć od pieniędzy i skubają nas każdego miesiąca z pensji.

Dlaczego lekarze nie chcą przechodzić gremialnie do prywatnych klinik? Dlaczego tak kurczowo trzymają się szpitali państwowych i jednocześnie dłubią na boku? Konkurs: Kto wie?
Co do całkowitej prywatyzacji służby zdrowia. W USA jest służba zdrowia sprywatyzowana. W najbogatszym państwie swiata ŻADNEGO ubezpieczenia nie posiada ok. 30 mln obywateli (tj. ponad 10 procent populacji) bo ich po prostu na to nie stać. Jak myślisz ile procent naszych obywateli nie posiadałoby żadnego ubezpieczenia zdrowotnego z powodu biedy gdyby wprowadzono u nas amerykański model organizacji służby zdrowia?

Nie chodzi o to aby Polske amerykanizować. Chodzi o to kiedy tu bedzie normalnie, w miarę. Im wyżej tym głupiej. Układy, układziki... a każde ciągnie w swoją stronę. Pod płaszczykiem dobra publicznego. A mmoże rzeczywiście w TO wierzą? Jesteś nikim? Zapisz się do partii. Będziesz od razu "najlepszym kandydatem". Konkursy? Betka, jakie stanowisko taka komisja. Tak już... było, nie pamiętacie? I jeszcze jedno... odpieprzcie się od mojego zdrowia. Składki też na ten Wasz kabaret też szkoda ale... to już jest poza mną, przecież tak postanowili MONDRZY wyborcy. Tylko, czemu się wstydzą przyznać.

a jak myślisz ? ile ludzi pracuje i utrzymuje służbę zdrowia, ilu ludzi pracuje na czarno bo tak lepiej z wielu względów zarówno dla pracodawcy jak i pracownika i sikajom na całom sluzbe lecz leczą się wszyscy . tego wozu sie dalej nie da trzymać i każdy polityk sie na tym wysypie. nie opowiadajmy o modelach bo to nie rewia mody. trza to rozpierpapier żeby było wiadomo co i za ile a nie ciągle mało i mało.

I po co ci wiedza co ile kosztuje? Masz wiedzę po ile są mercedesy i co? Jeździsz nimi?

Popieram WYBORCĘ

nie chce wiedzieć czym jeździsz , możesz nawet komunikacja miejską , a skoro sie denerwujesz to znaczy że moje podejście do tematu Ci nie odpowiada. Masz do tego prawo i szanuję to. Zdania nie zmienię i jedynym rozwiązaniem to prywatyzacja usług zdrowotnych i ubezpieczeń. Mam nadzieję że nasze dzieci się tego doczekają.

Cyt.: "Lepiej pokazywać jak się ludzi robi, niż jak się ich zabija".

A DO DUPY Z TAKIM BUDOWANIEM DOCHTORY I TAK LECZĄ NA STARYM, SPRZĘCIE A PACJENCI LEGAJĄ NA PRYCZACH I SIADAJĄ NA ZBRĄZOWIAŁYCH DESKACH SEDESOWYCH

"JAN KAWULOK:Teraz jest szansa na definitywne dokończenie pawilonu, choć nie wiem, w jakim okresie..." Brawo, oto mamy gospodarza... Definitywnie to Panie Dyrektorze należało przenieść elzbietanki na i posprzątac bałagan na Bielskiej. I miał Pan na to wiele lat.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama