, piątek 10 lipca 2020
"Koniaków" laureatem 42. Festiwalu Folkloru Górali Polskich
Zespół Regionalny "Koniaków" z Koniakowa założyli w 1952 roku koronczarka Maria Gwarek oraz Michał Juroszek. fot. koniakow.fr.pl Dodaj do Facebook

"Koniaków" laureatem 42. Festiwalu Folkloru Górali Polskich

PAP, INTERIA.PL
Zespół Regionalny \"Koniaków\" z Koniakowa został laureatem 42. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbył się w Żywcu pod auspicjami 48. Tygodnia Kultury Beskidzkiej - ogłosiło w czwartek jury festiwalu.
W nagrodę zespół otrzymał "Złote Żywieckie Serce" i 10 tysięcy złotych. Zespół Regionalny "Koniaków" z Koniakowa założyli w 1952 roku koronczarka Maria Gwarek oraz Michał Juroszek. Prezentuje muzykę, taniec i śpiew górali Beskidu Śląskiego. Odtwarza zwyczaje i obrzędy związane między innymi z weselem góralskim, oczepinami, mikołajami. Wykonuje tradycyjne tańce, charakterystyczne dla tego rejonu gór: łowiynziok, kołomajki, piłki, rejny, czy zbójnickie.

Beskidzkie zespoły całkowicie zdominowały tegoroczny festiwal; także pozostałe nagrody również przypadły zespołom z tych gór. "Srebrne Żywieckie Serce" i 8 tysięcy złotych jurorzy przyznali "Żywczanom" z Żywca (Beskid Żywiecki), zaś "Brązowe Żywieckie Serce" i 6 tysięcy złotych "Wierchom" z Milówki w Beskidzie Żywieckim.

Zdobywcy Złotych i Srebrnych Serc, a także zespół im. Ludwika Łojasa z Łopusznej w Gorcach, otrzymali od jurorów zaproszenie do udziału w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

W Festiwalu Folkloru Górali Polskich wystąpiło 21 zespołów. Reprezentowały niemal wszystkie grupy etnograficzne Karpat Polskich, z wyjątkiem Zagórzan, Górali Sądeckich - białych oraz Górali Orawskich.

Jurorzy podsumowując tegoroczny festiwal podkreślili bardzo wysoki poziom artystyczny. Zasugerowali, że powinno to zaowocować podwyższeniem puli nagród dla zespołów uczestniczących w najstarszym folklorystycznym Festiwalu podtrzymującym najbardziej archaiczne wartości kultury ludowej Karpat Polskich i regionów podgórskich.

Występy zespołów trwają nadal, nie tylko w Żywcu, ale i innych scenach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W Wiśle, w ramach Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, wystąpią między innymi zespoły z Czarnogóry, Rumunii i Meksyku, a także "Szczecinianie" ze Szczecina. W Szczyrku publiczność będzie oklaskiwała między innymi zespoły z Węgier i Czech oraz Zakopanego i Tarnowa, a w Makowie Podhalańskim z Turcji oraz Lipowej i Juszczyny. W Oświęcimiu wystąpią Bułgarzy, a także zespół z Łopusznej, który został wyróżniony podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich nominacją do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

W piątek w Jabłonkowie na Zaolziu (Czechy) rozpocznie się 64 Gorolski Święto. To największa w roku impreza, którą organizują Polacy z Zaolzia. Potrwa do niedzieli.

48. Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa do 7 sierpnia. Nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 roku w Wiśle. Był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta - Żywiec, Szczyrk, Maków Podhalański i Oświęcim.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gdzie te roztomiłe czasy jak Górale z Brennej zdobywali laury i wygywali na fetiwalach?

gratulacje!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama