, sobota 24 sierpnia 2019
Kamień z Birmy na ołtarzu w Beskidach
Jerzy Marcol przywiózł ks. Byrtowi nafryty z Birmy. fot. Paweł Sowa/Gazeta.pl Dodaj do Facebook

Kamień z Birmy na ołtarzu w Beskidach

MAC/Gazeta.pl
Ołtarz Europejski, który stanie na szczycie Kotarza w Szczyrku, będzie miał w sobie także cząstkę innych kontynentów. Jerzy Marcol z Ustronia przekazał na jego budowę kamienie m.in. z Birmy, którą niedawno nawiedził potężny kataklizm.
Na pomysł niecodziennej budowli wpadł Jan Byrt, znany ewangelicki ksiądz ze Szczyrku, który na Przełęczy Salmopolskiej ustawił kiedyś dwie kamienne tablice z wykutym Dekalogiem. Teraz na szczycie góry, która wznosi się pomiędzy Szczyrkiem a Brenną, postanowił wybudować Ołtarz Europejski. — Chcę, żeby stał się symbolem ekumenicznej modlitwy o przyszłość Europy — mówi ks. Byrt.

Ołtarz ma być dziełem wielu budowniczych. Dlatego pomysłodawca zaapelował o przywożenie do Szczyrku kamieni z całej Polski i Europy. Na jego prośbę odpowiedziało już wiele osób. Oprócz kamieni z polskich miejscowości, symboliczny budulec został sprowadzony z Finlandii i Niemiec, wkrótce dołączą obiecane kamienie ze Szwecji, Chorwacji, Węgier i Portugalii.

Ks. Byrt nie spodziewał się jednak daru, który trafił do niego z Ustronia. To piękny, wykorzystywany w jubilerstwie zielony nefryt, któremu w niektórych krajach przypisuje się nawet właściwości lecznicze. Kamień przywiózł Jerzy Marcol z Ustronia, dyrektor Biblijnego Stowarzyszenia Misyjnego, prowadzącego działania w wielu miejscach świata. — Ten nefryt pochodzi z pogranicza Birmy i Tajlandii. Byłem tam kilkanaście dni temu na konferencji biblijnej. Jeszcze przed wyjazdem dowiedziałem się, że ksiądz zbiera kamienie na ten niezwykły ołtarz i szukałem tam czegoś z myślą o nim — mówi Marcol.

Pan Jerzy przekazał też pastorowi skały, które przywiózł ze swoich wypraw do Etiopii i Mali. — Nie spodziewałem się wcześniej kamieni z aż tak odległych miejsc, ale bardzo się cieszę. Zwłaszcza kamień z Birmy będzie symbolem naszej modlitwy w intencji tego kraju. W końcu na całym świecie modlimy się do jednego Boga — mówi ks. Byrt.

Budowa rozpocznie się jesienią. Ołtarz będzie miał 2,5 m szerokości oraz po 1,5 m wysokości i głębokości. Obok stanie tablica z listą miejsc, z których pochodzą kamienie użyte do jego budowy. Raz w roku pastor będzie tutaj odprawiał ekumeniczne nabożeństwo w intencji Europy.
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Mniej modlitwy a więcej porządnej roboty i będzie ok. A pozwolenie na budowę to pastor ma?

A co na to celnicy??

ale jestem przeciwko budowie ołtarzy w górach. przez wszystkie wyznania!!!

po co nam w górach ołtarze - to zawłaszczanie przyrody i krajobrazu - drzewa, łąka, kwiaty są ładniejsze. Może pastor się opamięta i wystarczą mu mury kościoła.

Góry są wspólną własnoscią a nie jakiegoś wyznania.

Szlachetne dusze nie smucą się z uczynionego dobra.

a boga nie ma i poco to a po to żeby Was Polaków trzymać u pysku.

Ludzkość będzie szczęśliwa jak ostatni król zawiśnie na sznurze po ostatnim księdzu

Не каждый, кто потерял веру, так уж сразу стал философом.

tak najpierw ołtarz, potem, drogę, żę by parafianie i ksiąd zmieli czym dojechać, potem może jakiś mały hotelik, a przyrody coraz mniej... NA ołtarzu złożymy przyrodę Kotarza, będę sie modlić by do tego nie doszło, zachęcam

Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama