, czwartek 22 kwietnia 2021
GOPR potrzebuje silnych i młodych
Ratownicy muszą bardzo dobrze jeździć na nartach, bo zimowe wypadki stanową większość w statystykach. fot. Tomasz Wolff/Super-Nowa.pl Dodaj do Facebook

GOPR potrzebuje silnych i młodych

WOT/Super-Nowa.pl
Co czwarty ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR to emeryt. Dlatego szefowie grupy liczą, że sobotni egzamin na kandydatów na ratowników przebrną wszyscy, a więc 23 mężczyzn i 1 kobieta.
Grupa Beskidzka liczy aż 440 ratowników. Na niektórych nie można już jednak liczyć ze względu na zaawansowany wiek i zły stan zdrowia. Na szczęście chętnych do służenia w organizacji nie brakuje, gorzej z wiedzą i umiejętnościami. – Potrzebujemy młodych i silnych ludzi do służby. Oczywiście najlepiej by było, gdyby sobotni egzamin zdały wszystkie osoby. Dotychczas było tak, że radziła sobie połowa – mówi Jerzy Siodłak, naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.

Sobotni egzamin w Szczyrku będzie się składał z trzech części: jazdy na nartach, znajomości topografii, a także podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Najgorzej jest z wiedzą na temat gór i ich znajomością. Z jazdą na deskach jest dużo lepiej, choć wielu egzaminowanych mówi, że się douczy. – Nie możemy przyjmować takiego tłumaczenia. Niektórzy zdają dwa, trzy razy. Później przyznają, że kiedy pierwszy raz przystępowali do egzaminu nie zdawali sobie sprawy, jaki zakres wiedzy jest wymagany od ratownika górskiego – dodaje szef beskidzkich ratowników.

Osoby, które w sobotę przebrną pomyślnie wszystkie próby, staną się oficjalnie jedynie kandydatami na ratownika. Po kilkunastu miesiącach zostaną zakwalifikowane na kurs ratownictwa górskiego, a po zdaniu kolejnych egzaminów, będą dopiero gotowe do złożenia przyrzeczenia. Ratownikami „pełną gębą” staną się najwcześniej po dwóch latach.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama