, czwartek 22 kwietnia 2021
Gminy liczą na spadek
Starą strażnicę na moście Przyjaźni w Cieszynie najprawdopodobniej dostanie w spadku miasto. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Gminy liczą na spadek

FE/Gazeta.pl, TWO/Gazetacodzienna.pl
Co stanie się z bezużytecznymi budynkami na przejściach granicznych? Wojewoda śląski czeka na pomysły gmin.
W województwie śląskim jest aż 55 bezużytecznych dzisiaj przejść granicznych. Nieużywane zaczną niszczeć. Tak stało się na dawnym przejściu granicznym w Korbielowie - po słowackiej stronie budynki rozkradli złomiarze, nadają się już tylko do rozbiórki.

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk do końca kwietnia czeka na propozycje samorządowców nadgranicznych miejscowości dotyczące zagospodarowania obiektów. Majątek Skarbu Państwa mógłby być przekazywany samorządom bezpłatnie, pod warunkiem że zostanie wykorzystany na cele publiczne.

Propozycją wojewody zainteresowana jest m.in. Istebna. Urzędnicy chcą na przejściu w Jasnowicach, gdzie zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji, utworzyć międzynarodowy dom kultury.

Budynek na moście Wolności w Cieszynie opuszczony przez strażników granicznych to dzisiaj sklep z wózkami dziecięcymi i wędlinami. W budynku na moście Przyjaźni powstał salon gier. To jednak nie jest docelowe przeznaczenie obiektów. O starą strażnicę na moście Przyjaźni stara się miasto - chce go przejąć i oddać na działalność Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości. — Pismo poszło. Wszystko jest na dobrej drodze — słyszymy w magistracie. Władze chcą, aby budynek zmodernizował jakiś znany polski architekt, a następnie planują urządzić w nim np. inkubator przedsiębiorczości i być może muzeum granicy.
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Будущее принадлежит тем, кто верит в красоту своей мечты.

Hura, hura! Będą nowe STRAGANY !!!

Znany Architekt, Muzeum, Inkubator.. Wiwat Ratusz!!.. . Już nie wiedzą, na co pieniądze podatnika wydać.. Będą nowe synekury.

A gdzie się podziewaja zielone budy po celnikach, o które ratusz też wystapił, żeby za łaskawym zezwoleniem wojewody szybciutko, już na koszt cieszyńskiego podatnika, usunąć z mostów?

Platfusy rozkradną przejścia

Tylko nie dla tzw. zamku sztuki i czegoś tam jeszcze, przepuszczą całą kasę podatników na niepotrzebne pomysły. Tzw. zamek świeci pustkami, nic się tam nie dzieje przez 90% czasu i domaga się kolejnych pomieszczeń - co za tupet

tak jak patrze na to zdjęcie to widze na parterze tego budynku od strony rzeki ładny ogródek letni w którym można się napić piwa:)

Mówcie co chcecie, ale otwarcie granic to nic dobrego, zaleją nas imigranci

a może dzięki otwarciu granic Edki wyemigrują, wtedy będzie z tego duży pożytek..

..O starą strażnicę na moście Przyjaźni stara się miasto - chce go przejąć i oddać na działalność Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości... Tylko nie TO!!! Miasto się stara, a salon gier powstał bez starania? hi hi

Zamek Inkubatorowi, Burmistrz dyrektorom obu placówek, a redakcja GC będzie miała o czym pisać bez ruszania tyłka w teren :-)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama