, środa 8 lipca 2020
Głuszce za lustrem weneckim
Dorosłe głuszce są wielkości indyka. fot. Edyta Rasmus Dodaj do Facebook

Głuszce za lustrem weneckim

EDYTA RASMUS
W gospodarstwie Nadleśnictwa Wisła w Istebnej można z kilku metrów zobaczyć żywego głuszca! Ale tylko przez lustro weneckie, żeby ten rzadki ptak nie widział nas i niepotrzebnie się nie stresował.
W Polsce w naturze – z winy człowieka, który zbyt ingerował w środowisko – żyje zaledwie kilkaset głuszców. Nadleśnictwo Wisła od pięciu lat prowadzi reintrodukcję tych pięknych ptaków. Jaja trzeba było sprowadzić aż z Białorusi. Gdy młode już się odchowały, zaczęto je kojarzyć. Dzięki temu od trzech lat głuszce są wypuszczane na wolność. W okolicach Baraniej Góry żeruje ich już ponad setka. Niestety, żeby je zobaczyć trzeba mieć albo szczęście albo wiele cierpliwości. Ale leśnicy odradzają takie wypady. – Wolimy żeby ludzie nie chodzili po lesie szukając głuszców i ich nie płoszyli. Dlatego pokazujemy je z bliska u nas – mówi Zenon Rzońca, opiekun głuszców w Nadleśnictwie Wisła.

Na terenie hodowli w Istebnej powstał budynek z wybiegiem dla głuszców. Trafiły do niego te ptaki, które urodziły się w niewoli i nie mogą być wypuszczone do lasu, bo same nie dadzą sobie tam rady. Od wiosny są gwiazdami do prezentowania.

Żeby zobaczyć piękne ptaki trzeba się wcześniej umówić z przewodnikiem. To duża atrakcja, bo najbliżej głuszce w niewoli można oglądać w ogrodach zoologicznych w Monachium i Innsbrucku.

Dorosłe głuszce są wielkości indyka. W okresie godowym samiec rozkłada piękny ogon, skrzydła i pieje. Myśliwi nazywają to szlifowaniem. Podczas tego rytuału ptak głuchnie na kilka sekund. Stąd też jego nazwa. W Polsce głuszce są pod całkowitą ochroną.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama