, poniedziałek 26 sierpnia 2019
Damski champion już leżakuje
Dorota Chrapek osobiście nadzorowała procesu warzenia i dodawała składniki. fot. ARC Dodaj do Facebook

Damski champion już leżakuje

TWO
Dorota Chrapek z Pogwizdowa zakończyła warzenie Grand Championa 2010 w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie. Pięć warek, czyli w sumie 800 hektolitrów Brackiego Belgijskiego Pale Ale leżakuje w czterech tankach w temperaturze poniżej 6 st. C w piwnicach browaru. Będzie w nich dojrzewać do końca listopada. Piwo trafi do sprzedaży 6 grudnia.
Dorota Chrapek, autorka zwycięskiej receptury Grand Championa Birofilia 2010, nie kryła radości patrząc na własne piwo uwarzone w ilości cztery i pół tysiąca razy większej, niż gdy warzyła je jeszcze u siebie w domu. Zanim wraz z pracownikami Brackiego Browaru Zamkowego przystąpiła do produkcji, sprowadzono niezbędne składniki - dokładnie takie same, jakie zostały użyte podczas domowego warzenia. - Trzy słody przyjechały z Niemiec, jeden z Polski a dwa rodzaje chmielu z Wielkiej Brytanii, choć pochodzenie jednego z nich jest niemieckie, drugiego zaś słoweńskie. Najwięcej trudności sprawiło nam sprowadzenie drożdży - specjalny szczep przyleciał ze Stanów Zjednoczonych - mówi Janusz Konieczny, dyrektor Brackiego Browaru Zamkowego.

Kolejnym krokiem było dostosowanie receptury. - Żeby uwarzyć ponad 800 hektolitrów piwa trzeba było przełożyć recepturę ze skali domowej na przemysłową - mówi Dominik Szczodry, główny piwowar browaru. Gdy receptura była gotowa przystąpiono do warzenia. Autorka zwycięskiej receptury osobiście nadzorowała proces i dodawała składniki. - Zawsze to jest stres. Nie wiadomo, jaka będzie barwa, goryczka - mówi Dorota Chrapek.

PISALIŚMY: Najlepsze piwo uwarzyła kobieta!

Podczas Festiwalu Birofilia 2010, piwo Doroty Chrapek uwarzone w stylu Belgian Pale Ale (codzienne piwo Brabancji i Antwerpii o barwie bursztynowo-miedzianej) pokonało 174 konkurencyjne piwa (w zdecydowanej większości przygotowane przez mężczyzn), które zostały zgłoszone do Konkursu Piw Domowych. To historyczne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy w historii zwycięstwo w Konkursie Piw Domowych wywalczyła kobieta. W nagrodę mogła uwarzyć Grand Championa na skalę przemysłową w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie. Oficjalna premiera Brackiego Belgijskiego Pale Ale już 6 grudnia.
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kobieta zawsze uważy najlepsze piwo! I zawsze znjadzie się facet, co je wypije.

tak kobiety budują swoją pozycję.

Piwa i pacierza nie odmawiam

tyle w temacie

Dorotę Chrapek na Burmistrza

a kobitka wygrała!!!! Parytet reklamują tylko niedorobione!!

...ARC?...delikatnie mówiąc to ... i bardzo nieładnie podszywać się pod prawa autorskie! Poza tym artykuł super, gratulacje dla Pani Doroty.

Byłyśmy razem na roku AR w Krakowie. Technologia żywności najlepszą kużnią fachowców. Ja robię w wódkach...;-)

A może ktoś umie opowiedzieć kto ktyje się pod pseudonimem : "fot.ARC". W redakcji GC mają wodę w ustach... Prawa autorskie osobiste, uregulowane w art. 16 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych to m.in.: •prawo do autorstwa utworu; •uprawnienie twórcy oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo; •prawo nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania; •prawo decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności czy też prawo nadzoru nad sposobem korzystania z utworu. Przy czym zgodnie z tym przepisem prawa autorskie osobiste są niezbywalne i nie podlegają zrzeczeniu się. W tym miejscu warto podkreślić jedną rzecz - prawo autorskie chroni twórcę już od momentu zagrożenia dokonania naruszenia przez osoby trzecie praw autorskich osobistych... Odpowiedzialność za naruszenia Zgodnie z art. 78 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem , może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Takim oświadczeniem najczęściej są przeprosiny. Mogą one być umieszczone w miejscu gdzie doszło do naruszenia, w prasie lub np. w dzienniku telewizyjnym... ... Często pojawiają się (również w Internecie) komentarze, że w przypadku jeśli naruszamy prawa autorskie ale działamy w celu niekomercyjnym ustawa nie obowiązuje i nie będziemy pociągnięci do odpowiedzialności. Nic bardziej błędnego. Fakt działalności non for profit czy też non profit jest obojętny prawnie dla odpowiedzialności z tytułu naruszenia... ...Ochrona w prawie karnym Do tej pory omawiana była odpowiedzialność cywilna. Warto również pamiętać o odpowiedzialności karnej przewidzianej w ustawie o prawie autorskim. Zgodnie z art. 115 ust. 1 prawa autorskiego kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Artykuł 115 ust. 2 prawa autorskiego definiuje zaś dalej iż tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.

Uważam że to jest chamska kradzież praw autorskich do tego ładnego zdjęcia. Znam fotografa który robił to zdjęcie i jest bardzo oburzony , że w artykule zdjęcie jest podpisane ARC. Kto to jest ARC ? Po prostu kradzież praw autorskich zdjęcia. Sprawa nadaje się do Sądu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama