, środa 5 sierpnia 2020
Czy to już koniec zimy?
Zwierzęta lepiej niż ludzie wyczuwają zmiany w naturze. fot. Edyta Rasmus Dodaj do Facebook

Czy to już koniec zimy?

MIROSŁAW ŁUKASZUK/Super-Nowa.pl
Nie ma śniegu, nie ma mrozów, ba, co odważniejsi wychodzą bez czapek i szalików jakby to już była wiosna. Ale przyrodnicy przestrzegają, że sroga zima jeszcze nie złożyła broni.
Zawodowi meteorolodzy są pewni tylko najbliższych pięciu dni. Biorąc pod uwagę, że właściwie od dłuższego czasu nie ma już zimy, a na dodatek jej przyjścia nie zapowiadają także najbliższe dni, można by pomyśleć, że wkrótce zacznie się wiosna. – E, nie tak szybko. Przecież Warszawa dopiero zacznie ferie, więc musi być śnieg – żartuje Aleksander Skrzydłowski, przyrodnik, prezes ustrońskiego Polskiego Klubu Ekologicznego i pracownik Leśnego Parku Niespodzianek.

Pracując na co dzień ze zwierzętami Skrzydłowski ma okazję zaobserwować ich zachowania. – Zwierzęta lepiej niż ludzie wyczuwają zmiany w naturze. Można więc na tej podstawie wnioskować o przemijaniu zimy. Ale właśnie dlatego w tej chwili jeszcze nic na ten temat nie da się powiedzieć – wyjaśnia Skrzydłowski.
Żadne ze zwierząt jeszcze nie zrzuciło „sukni”, a więc swojego zimowego ubarwienia, co pewnie by się stało, gdyby wiosna miała szybko nastąpić. Jelenie ciągle noszą swoje poroże, zrzucą je najwcześniej w połowie maja, te młodsze osobniki – w kwietniu. U koziołków saren jest na odwrót – poroże teraz im wyrasta, w połowie kwietnia powinno stwardnieć. Będzie to pewna oznaka wiosny.

Wcześniejszą wiosnę można wywnioskować zazwyczaj z rozpoczętych zachowań godowych ptaków, których w ustrońskim parku nie brakuje. – Ale tu też nie zaobserwowałem anomalii. W lutym sowy i puchacze przystępują do godów, zachowują się głośno, zwłaszcza popołudniami. To jednak świadczy, że zima przebiega normalnie, tak jest co roku – wyjaśnia Skrzydłowski. Podobnie jest z dzikimi krukami, które przystąpiły do intensywnych nalotów. Wkrótce w gniazdach siądą na jajach. Ale to także nie świadczy o przemijaniu zimy, bo ptaki te często składają jaja, gdy jeszcze jest śnieg.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nie wykluczając epizodycznych ataków zimy, to wiosna będzie w tym roku będzie szybko, a lato to już chyba w czerwcu osiągnie apogeum. Mamy (niestety) teraz dwie pory roku, porę deszczową i porę suchą! Tegosmy się doczekali!!!!!!!!

Tam też są tylko dwie pory roku

Niestety chyba masz racje Wichajster..

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama