, czwartek 22 kwietnia 2021
Coraz rzadziej wywieszamy flagi
Flagi nie cieszą się specjalnym zainteresowaniem — mówi Dorota Noszka. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Coraz rzadziej wywieszamy flagi

DOROTA KOCHMAN
Biało-czerwona flaga co raz rzadziej łopocze na naszych domach podczas świąt państwowych. Młodzi wymawiają się brakiem czasu. Starsi żałują, że brakuje w nas patriotyzmu.
Narodowy symbol jest co raz rzadziej wyciągany na światło dzienne w dniach 1-3 maja. ― Nie mam na to czasu, w dniu wolnym od pracy nie zamierzam świętować. W moim domu nigdy nie było takiej tradycji ― mówi Aleksandra Hus ze Strumienia. Podobne opinie padają w Ustroniu. ― W dzień niby wolny od pracy my pracujemy, więc nie mamy czego świętować wystawiając flagę. Poza tym nie mamy flagi ― przyznają się Bożena i Dariusz Nowakowie.

Flagę można kupić m.in. w skoczowskim ArtAdresie, ale jak przyznaje Dorota Noszka, sprzedaż idzie kiepsko. Jedna flaga kosztuje 35 zł. — Zaczęliśmy je sprzedawać jesienią, przed Świętem Niepodległości. Wtedy zaopatrywały się głównie szkoły i sprzedaż była lepsza. Teraz przed świętami majowymi sprzedało się zaledwie kilka flag ― mówi Noszka.

Tradycja wywieszania flagi kultywowana jest głównie przez starsze pokolenie. ― Razem z sąsiadkami wywieszamy flagę na kamienicy ― mówi emerytka Anna Lichota. ― Wywieszona jest już 1 maja i wisi do Święta Konstytucji ― mówi skoczowianka.

I tak właśnie warto robić. Dlaczego? 1 maja mamy Święto Pracy, 2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, a 3 maja obchodzimy Święto Konstytucji.

Dzień Flagi RP w tym roku obchodzimy po raz piąty. To najmłodsze święto państwowe, które ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dzień Flagi obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale także w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Szwecji.
Komentarze: (20)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Na ten stan polskich umysłów pracowano długo. Po odzyskaniu niepodległości nasze tzw. elity nazwały patriotyzm ksenofobią i nacjonalizmem. W szkołach uczono "Ody do wolności" zamiast naszego hymnu. Przypominam te wyszydzanie prezydenta za zorganizowanie defilady w Warszawie z okazji święta 3 Maja.....................Polska w ogóle ma za dużo pomników i muzeów - odkrył niedawno minister Zdrojewski z urzędu odpowiedzialny za naszą pamięć i narodowe dziedzictwo. Lepiej przeznaczać pieniądze na sztukę współczesną. Zamiast muzeów budować gmachy, w których europejska publiczność obejrzeć będzie mogła męskie genitalia wiszące na krzyżu, artystkę brzydko zabawiającą się laleczką Barbie albo jeszcze sławniejszą artystkę biegającą goło po męskiej łaźni z doklejonym sztucznym fallusem. Nasza nieszczęsna historia jest dziś tylko obciążeniem, pluńmy na nią i wybierzmy przyszłość, a zostaniemy za to nagrodzeni łaskawym poklepaniem przez Europę po buzi.

Gdyby chociaż ładny graficznie (patrz "ORLEN") orzeł patrzył na nas z tej flagi, jak to ma bandera marynarki wojennej to może da się coś wypromować, ale na dzień dzisiejszy stagnacja goni maryderyzm połaczona z różnymi fobiami i dewiantyzmem komunistycznym w tle...

"stagnacja goni maryderyzm" - cio to znaczy?

35 zl to zdecydowanie ZA DROGO !!

a u mnie flaga zawsze wisi i na podczas weekendu majowego i na Święto Niepodległości:) 35 zł? my kupiliśmy przed Mistrzostwami Świata w 2006 roku bodajże w Biedronce i wyszło nas to 10 zł... flaga jest flagą i nie jest ważne czy kosztowała 10 czy 100 zł

Katon - dziwnie pojmujesz rzeczywistość, musisz się męczyć w życiu

Za komuny zmuszano ludzi do wieszania flag, więc teraz nie wieszają. W Czechach i w Niemczech też nie wieszają, nie widzę w tym nic dziwnego

Jo by swiesił ale pare durniów albo Osłów jako kto se życzy

Jakie panstwo taki szacunek .Polacy gineli za Polskie , a dzis co przygarneli sobie Polske jak swoj prywatny folwark i niszcza to panstwo .aby tylko nakrasc ,ustawic sie i cala rodzine .Pozadny uczciwy czlowiek patrzy na ta klike i serce mu zaciska co oni robia .Tusk jest takim patriota ,ze niemcom by wszystko oddal byle sie tylko podlizac NIESTETY TAKIE MAMY CZASY TAKI RZAD I TAKA DUME Z POLSKIEGO PANSTWA .PRZYKRE TO

Polacy są trenowani w braku szacunku do swoich symboli narodowych. Przykładem może być program Kuby "Powiatowego" w TVN w którym wkładano miniaturkę polskiej flagi państwowej w psie kupy.

Czy są w sprzedaży flagi Księstwa Cieszyńskiego?

Gdy jesteśmy zniewoleni to stajemy na barykady a gdy mamy wolność i niepodległość to nie szanujemy własnej flagi.

Jak se wymyślisz tako fana to ci jom sprzedom.

Byłem na spacerze po Skoczowie. Szczególnie na blokowiskach cienko z flagami. Zdecydowana większość budynków wielorodzinnych bez flag. Wstyd skoczowianie. Jakaś głupia moda panuje na budynkach gminy wieszania flagi unii z flagą polską. Przecież to polskie święto a nie unii.

A jak z flagami w innych miastach naszego powiatu?

A mnie flaga kojarzy się z władzą która nęka mnie Strażą Miejską,Urzędem Sakrbowym a co za tym idzie to podatki od podatków,Vat-y,zmieniające się co rusz prawo, afery, bezkarność,lipna służba zdrowia , łapówy itd,itd,itd.................................

Masz fajny nick. Pasuje.

Ja nie wiem co ma szacunek do kraju wspólnego z wywieszaniem flagi na domach prywatnych. Rozumiem instytucje publiczne, sprawa jasna, są związane z państwem. Lepiej jest szanować własny kraj w praktyce, np. przestrzegając prawa, niż wieszać flagę na pokaz

W dzisiejszych czasach też nęka nas Policja jaki Straż Miejska ale zawsze uczestniczymy w uroczystościach 3 Maja.Od prawie 30 lat KPN bierze udział w uroczystościach pod barwami narodowymi,byliśmy nękani przez SB a nie ulegliśmy się.

Do Wiślaka. Jedno nie wyklucz drugiego. To przecież takie proste. Rozumieją to Amerykanie, Niemcy, Izraelczycy itd. tylko Polacy mają manifestować miłość, oddanie i szacunek do swego kraju przez NIE wieszanie swojej flagi w święta państwowe.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama