, sobota 28 marca 2020
Cieszyniak odznaczony przez Busha
Prof. Richard Pipes (stoi za Laurą Bush) na pamiątkowym zdjęciu wraz z prezydencką parą i innymi nagrodzonymi. fot. Chris Greenberg/Biały Dom Dodaj do Facebook

Cieszyniak odznaczony przez Busha

TWO
Cieszyniak odznaczony przez Busha

Richard Pipes urodził się w Cieszynie i spędził tu młodość. fot. Wikipedia

Profesor Richard Pipes, honorowy obywatel Cieszyna, został odznaczony przez prezydenta George’a W. Busha medalem za osiągnięcia w naukach humanistycznych (The National Humanities Medal).
Richard Pipes, jak powiedział podczas uroczystości wręczenia medalu w Białym Domu prezydent Stanów Zjednoczonych, otrzymał wyróżnienie za „zgłębianie wiedzy na temat Rosji i Europy Wschodniej, za zaangażowanie się w sprawy wyzwoleńcze oraz za nakreślenie problemu i zwrócenie naszej uwagi na ciągłą walkę wolności z tyranią".

Pipes urodził się 11 lipca 1923 w Cieszynie jako syn Marka, legionisty, i Zofii z domu Haskelberg. Pochodzi z żydowskiej rodziny cieszyńskiego fabrykanta czekolady, który założył dzisiejsze zakłady Olzy znane z ciasteczek Prince-Polo. Nad Olzą spędził młodość. Wyjechał wraz z rodziną w 1939 roku, a już rok później znalazł się w USA. W 1943 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Uczył się w Muskingum College w New Concord w stanie Ohio, a następnie na Cornell University. Doktorat na Uniwersytecie Harvarda uzyskał w roku 1950 roku. Do emerytury w 1996 roku był tam profesorem historii. W 1946 roku ożenił się z Eugenią Roth i ma z nią dwójkę dzieci. Mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts.

Jest jednym z najwybitniejszych badaczy historii Rosji i ZSRR. Za prezydentury Ronalda Reagana w latach 1981-1982 był jego doradcą do spraw ZSRR i Europy Wschodniej. Jest autorem kilkunastu książek poświęconych historii Rosji, w szczególności po rewolucji 1917 roku. Od 1994 roku Pipes jest honorowym obywatelem Cieszyna.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

I to jest kapitalna wiadomosc na skale miedzynarodowa. Uwazam jednak ze miasto Cieszyn nie umie z tego skorzystac w praktyce ,ze honorowym obywatelem jest Prof. Pipes bo od 13 lat nic z tego dla poprawy wizerunku Cieszyna nie wynika i w żaden sposób poprzez profesora Cieszyn nie lobbuje ani na rzecz kultury ani innych spraw. Spotkamy sie z Pipesem znowu za ileś tam lat a dla miasta z tego dalej nic nie bedzie wynikało ! Przecież z pozycji stosunkow miedzynarodowych i dyplomatycznych kontaktow Polski z USA dzięki Profesorowi miasto mogloby wiele skorzystać !!! Gratulacje dla pana profesora ......

Edukacja i jeszcze raz edukacja...
Wystarczy spojrzeć na cieszyński Uniwersytet, kogo kształci i w jakim kierunku...?
Do plastyków nie mam zastrzeżeń, do muzyków również, może znów obudzi się jakiś Chopin, ale po co tylu etnologów? Lepiej stawiać na prawników czy historyków, jakim jest czcigodny profesor z Harwardu Richard Pipes.

jestem z wami Juraju i Edgarze
;również gratulacje dla pana Profesora

Lepiej by było aby Edgar, juraj ,czy ufka ,zastanowili się nad definicją komunizmu sformulowaną przez czcigodnego profesora i w ogóle zastanowili się nad tym gospodarze miasta. Czym jest komunizm.?Powtarzam za prof. Pipesm. T"o taka sytuacja kiedy ktoś zaciąga zobowiązanie a przypada go uregulowac tym ,którzy tego zobowiązania nie zaciągali. A co my mamy. Od lat burmistrzowie zaciągają kredyty ,które przychodzi spłacać obwatelom miasta. Niby to preferencyjne a w ostateczności tak drogie ,że hamują rozwój miasta.

"Początkiem mądrości jest bojaźń Pańska..."
Dzisiaj ludzie niczego się nie boją i dlatego brną w coraz większe problemy...

Vide Edgar.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama