, środa 8 lipca 2020
Cieszyn: Radni pożegnali Byrtusa i powitali Kronholda
Josef Byrtus i Jerzy Kronhold (w tle) podczas czwartkowej sesji. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Cieszyn: Radni pożegnali Byrtusa i powitali Kronholda

TWO
— Dziękuję za wszystko, co mogłem tu przeżyć — mówił podczas wspólnej sesji rad miejskich Cieszyna i Czeskiego Cieszyna Josef Byrtus, konsul generalny RC w Katowicach, który po wielu latach żegna się z dyplomacją i Polską.
W czwartek radni obu granicznych miast spotkali się na drugiej w tym roku wspólnej sesji, tym razem w cieszyńskim Ratuszu. Głównym punktem programu było pożegnanie Josefa Byrtusa, który dwukrotnie był konsulem generalnym RC w Katowicach, co jest pewnego rodzaju ewenementem w dyplomacji (w międzyczasie był też konsulem w Koszycach na Słowacji). — W związku z zakończeniem misji w Polsce chcieliśmy podziękować za pogłębianie dobrosąsiedzkich stosunków pomiędzy Polakami i Czechami oraz okazaną pomoc i życzliwość — mówił Wojciech Brachaczek, przewodniczący Rady Miejskiej Cieszyna.

Byrtus przekonywał, że miał do wyboru wiele miejsc na świecie, ale wolał Polskę. — Obserwowałem pogranicze za komuny, gdy przekraczanie mostów było zarezerwowane tylko dla partyjnych notabli. Potem przystąpiliśmy do NATO i Unii Europejskiej. Czy mamy już wszystko za sobą? Nie, jeszcze wiele przed nami. Najważniejsze, że znamy się dobrze, bo nie mieszkamy obok siebie, a razem — mówił konsul, który z końcem października ostatecznie żegna się z dyplomacją i Polską. — Wyjeżdżam z Polski ale się z Polską nie żegnam — zapewnił wieloletni konsul RC w Katowicach, za co zebrał wielkie brawa.

Josefa Byrtusa komplementował europoseł Jan Olbrycht, który poznał konsula w czasach, gdy był burmistrzem Cieszyna. — Od pana konsula można się uczyć, na czym polega nowoczesna dyplomacja. Pan konsul jest bardzo polski i bardzo czeski zarazem. To dyplomata pełnej krwi. Konsekwentnie i skutecznie broni interesów swojego rządu, a jednocześnie jest postrzegany w Polsce jako swój — przekonywał Olbrycht.

Po pożegnaniu Josefa Byrtusa radni oficjalnie powitali nowego konsula RP w Ostrawie Jerzego Kronholda, który objął tę placówkę dyplomatyczną już po raz drugi.
Komentarze: (19)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czy ten Kronhold musi być w każdej d..... , niech się lepiej zajmie swoimi wierszami a nie bawić się w dyplomatę .

a wyżyje z tych wierszy??

Wyrazaj sie Heniek! nie obrazaj innych - pisz rzeczowo. Kronhold lepiej jak jest w Ostrawie. Przynajmniej w Cieszynie spokoj ;-)

Poznalem pana Byrtusa. Wielki człowiek. Szkoda, ze wyjezdza.

Panowie, proza nie wystarczy..., gdzie rymy?

Pan Jerzy nie jest małego formatu, jak to chcą poniektórzy...?

Jeżeli w tym kraju Wałęsa był Prezydentem, to Kronhold też może!

"Obserwowałem pogranicze za komuny, gdy przekraczanie mostów było zarezerwowane tylko dla partyjnych notabli." - a cóż to za bzdura?!

Niestety to nie bzdura zołzo, po 1981 granica była praktycznie zamknięta dla zwykłych Cieszynioków, zniesiono przepustki, itd.
Wyjazd do Czeskiego Cieszyna wymagał ZAPROSZENIA
załatwianego przez kilka tygodni, następnie trzeba było dostać paszport ( znowu kilka tygodni ).

Błagam cię, Wiślok, nie powtarzaj tych głupot. Połowa mieszkańców Cieszyna chodziła do Czech, sama to robiłam, a żadnym notablem nie byłam i nie jestem. Były utrudnienia, nie przeczę, ale "Polak potrafi" i Czech zresztą też.

Co to za wspaniale niedyplomatyczne komentarze, to tylko u nas tak jest ze zamiast sie cieszyc z kazdego cieszyniaka ktory cos w swiecie znaczy i awansuje ,to sie go na wlasnym gruncie wysmiewa i niedocenia ! Co to znaczy ludzka głupia zazdrosc ! Gratuluje wogóle tej dyskusji na " poziomie. "

Ot,...polski grajdołek...?

Nie z każdego Cieszyniaka powinniśmy być dumni, tym bardziej w swiecie. Edgar pisze, że pan Jerzy jest małego formatu. Kronhold w ogóle nie ma formatu. Ot,...polski, cieszyski grajdołek...

Moze Polacy dostawali przepustki, Cieszyniokom bylo bardzo trudno dostac przepustki po 1981 roku ...

Cyt.: "...bo nie mieszkamy obok siebie, a razem."
Swietne. Doskonałe. Kwindesencja.
No ni widzicie sami Państwo jak Nam trudno zrozumieć proste sprawy. Nawet J.O. się nagodoł, nagodoł i nic nie powiedział. A tu takie kompendium. To znaczy, że można się nauczyć, tylko... niektórzy uważają, że ich dotyczy tylko wskazywanie Tych do nauczania. Sami do nauki nie są zobowiązani. Ot "wymiar i format" naszych, pożal się Boże, tzw. polityków.

Zołzo, jesteś niestety bardzo arogancka i się mylisz.
Napisałem o okresie od 1981, wtedy granica była de facto zamknięta dla swobodnego ruchu

Wiślok, wykaż moją arogancję, bardzo proszę! A może chodziło ci o ignorancję?

juraju- ty jesteś durak...? Napisałem, że Pan Jerzy nie jest małego formatu... może zmień ogniskową w okularach...?

Światu nie dzieje się aż tak źle, jeśli zważyć, kto nim rządzi.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama