, piątek 19 kwietnia 2024
Cieszyn pierwszy niepodległy
Aktorzy Sceny Polskiej odtworzyli fragment przebiegu pierwszego posiedzenia Rady. fot. Anna Ludwin 



Dodaj do Facebook

Cieszyn pierwszy niepodległy

ANNA LUDWIN
Cieszyn pierwszy niepodległy

W Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż dwóch wystaw związanych z 90-leciem. fot. Anna Ludwin

Wielkie święto w Cieszynie. W sobotę mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających powołanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego 90 lat temu.
Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową na Domu Narodowym w Cieszynie, w miejscu szczególnym, gdzie 90 lat temu, 19 października 1918 roku powołano Radę Narodową, która była pierwszym formalnym rządem na ziemiach polskich w procesie odradzania się Rzeczpospolitej.

Po złożeniu kwiatów przez władze miasta, uczestnicy uroczystości przeszli do Książnicy Cieszyńskiej, w której odbył się wernisaż dwóch wystaw: „W drodze do Ziemi obiecanej. Cieszyńscy Polacy 1848–1918” oraz „Trzy miesiące samostanowienia – Śląsk Cieszyński od października 1918 do stycznia 1919”.

Potem uroczystości przeniosły się do Teatru im. A. Mickiewicza, gdzie po wykładzie dr Krzysztofa Nowaka o roli, jaką Rada odegrała w życiu Śląska Cieszyńskiego, aktorzy Sceny Polskiej odtworzyli fragment przebiegu pierwszego posiedzenia rządu. — Ważne jest to, byśmy pamiętali, że tutaj ludzie najpierw myśleli, a potem działali — mówił ze sceny europoseł Jan Olbrycht.

Ostatnim punktem programu w teatrze było prapremierowe wykonanie „Dwóch psalmów dla Cieszyna” Wiesława Cienciały. W pierwszej części kompozycji wykorzystano dwa fragmenty tekstów historycznych: odezwę Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego z 27 października oraz proklamację Rady Narodowej z 30 października 1918 roku.

— Aż nie wiem co powiedzieć, taka jestem wzruszona – podsumowała uroczystość Danuta Chwajol z Zaolzia. — Wychowana jestem w ogromnym szacunku do tego, co polskie, więc przeżyłam to bardzo osobiście – od składania kwiatów, przez wystawy, po wystąpienia w teatrze. To wszystko bardzo przybliżyło mi historię. Jednak zauważyłam, że mało było młodzieży.

Młodych ludzi faktycznie nie było wielu, a ci, którzy przyszli, to raczej pasjonaci historii. — Do tej pory jeszcze w czymś takim nie uczestniczyłyśmy – mówiły Marysia i Monika z Gimnazjum nr 3 w Cieszynie.
Komentarze: (20)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

niestety, moralność, edukacja, szacunek do ludzi i historii leżą w gruzach...
Potrzebna praca od podstaw ...

- "Ważne jest to, byśmy pamiętali, że tutaj ludzie najpierw myśleli, a potem działali — mówił ze sceny europoseł Jan Olbrycht."
Takie filozofii człowiek musi się nauczyć ...

A prezydent Kaczyński mówił ,że my też jesteśmy
"dobrymi Polakami" !?!?!?

Ja ,myślę ,że Pan J. Olbrycht ,jest ciągle w fazie niedokończonego myślenia, bo działanie to jego bardzo słaba strona.Gdyby nie polityka byłby biednym doktorem uczelnianym. Konkretnie -to niech sam napisze ,co dla nas zrobił?

Pani Danuta Chwajol lubi się wzruszać patriotycznie, zwłaszcza w mediach, ten typ tak ma.

Na fotce jest sporo ludzi, z 20, a na scenie 5

a właściwie to o co chodzi

Tak, gaduła Ci z Janka O. straszliwa. Pospólstwo jednak tego potrzebuje. Nie jest ważne czy wypowiadający słowa (idee) czyni jak mówi. Gorzej, to dawno przestało być ważne. Młodzież ma rację - można świętować klubowo. Z faryzeuszami się lepiej nie zadawać.

Napisz nam co zrobiłeś dla Ziemi Cieszyńskiej - mówić to wiemy że potrafisz

Napisz nam co zrobiłeś dla Ziemi Cieszyńskiej .. Jak to co? Wygłosił kilometry pustych mów, rozwalil przemysł w Cieszynie i dopuścił do ruiny Jelenia.

co to znaczy rozwalił przemysł w Cieszynie???... A to on może I sekretarzem KM PZPR był?... To może i rozwalił całą tą wspaniałą gospodarkę PRL-owską, z której do dziś lexy, głąby i inne inteligentne inaczej sa dumne?

świnie jesteście! piszecie anonimowo na portalu i oceniacie człowieka zza ekranu. mam wielki szacunek do p. Olbrychta mimo błędów które mu się przytrafiły.
a wy dalej sobie ujadajcie, bo tylko to umiecie!

brak trzeźwego, zdrowego myślenia...?

Cenimy twoją suwerenną opinię o panu O. ale dlaczego ty nie cenisz opinii innych osób na ten sam temat? Uważasz się za mędrca jak pan Bolek z wybrzeża?

Dlaczego w tak ważnym dla Cieszyna i całego Księstwa dniu nie było polskiej flagi na wieży piastowskiej?

na pewno nie było to w kompetencjach Pana Burmistrza Dra Ficka.

ma za zadanie troszczyć się o Zamek Sztuki, MOSiR, ywentualnie Ksionżnicem

Zdumiony jestem i smutny że tak wspaniała rocznica tak słabo i tak miernie nagłośniona została przez media. Uczeń Waszmosci. Szóstki Trzy

do Edy i innych ,belfrów ci mamy nadmiar,
wymagania ich też nadmierne,do każdej władzy się pchają,a poziom wykształcenia ludzi jaki-taki jak poziom kadry naucz.

Popieram i potwierdzam twoje twierdzenie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama