, niedziela 28 luty 2021
Cieszyn gra dla Dominiki
Pełna życia i energii dwunastolatka Dominika uwielbia czytać książki i przebywać w towarzystwie swoich rówieśników. fot. archiwum prywatne Dodaj do Facebook

Cieszyn gra dla Dominiki

BARBARA ŚLIŻ
Dla Dominiki wakacje rozpoczęły się niezbyt szczęśliwie. Podczas wyjazdu nad morze dziewczynka zaczęła narzekać na ból w lewej nodze. Po powrocie, razem z mamą, od razu zgłosiła się do lekarza. Zdjęcia rentgenowskie wykazały zmiany w kości udowej. Dominika z dnia na dzień przestała biegać, pływać, jeździć na rowerze. Teraz lekarze walczą o jej zdrowie.
Pełna życia i energii dwunastolatka uwielbia czytać książki i przebywać w towarzystwie swoich rówieśników. Pływanie jest całym jej życiem. Zrobiłaby wszystko, by móc teraz wskoczyć do swojego basenu w Szkole Podstawowej nr 4 w Cieszynie. - Obiecałam Dominice, że jak tylko uporamy się z tą chorobą to i ja nauczę się pływać. Dane dziecku słowo musi być dotrzymane i ja tę obietnicę spełnię - mówi Dorota Chruszcz, mama Dominiki.

Obecnie dziewczynka przebywa na chemioterapii w katowickim szpitalu. - To już trzecia dawka tego leku. Raz jest lepiej, raz gorzej. Dominika będzie poddana dziewięciu cyklom chemii, która niestety bardzo osłabia jej organizm. Zabijając chore komórki, niszczy także zdrowe, osłabia i tak już słabo widoczne żyły. Na szczęście córka ma wszczepioną pod skórę, na wysokości obojczyka, płytkę tytanową, która chroni przed kłuciami, nie obciąża żył. Po chemioterapii Dominikę czeka operacja wycięcia fragmentu zniszczonej kości udowej i wszczepienie endoprotezy i długotrwała rehabilitacja.

Od połowy czerwca Dominika zaczęła skarżyć się na ból lewej nogi. Początkowo wszyscy myśleli, że jest to związane z wiekiem. Ból jednak nasilał się coraz bardziej, zwłaszcza nocami, w dzień dziewczynka funkcjonowała tak, jak inne dzieci. 7 lipca Dominika wróciła z wakacji, wieczorem już następnego dnia leżała w katowickiej klinice.

Rezonans, tomograf komputerowy, prześwietlenie, biopsja. Dziewczynka została poddana wszelkim możliwym badaniom. Do momentu otrzymania wyników mogła wrócić do domu. Wtedy potrafiła jeszcze chodzić. By nie przeciążać nogi, posiłkowała się kulami. To jednak i tak był dla niej spory wysiłek. Pewnej nocy, bez żadnych oznak, noga Dominiki złamała się. Potworny ból, środki przeciwbólowe, w tym morfina. - Dominika nie pozwoliła się nawet dotknąć, ból przeszywał całe jej ciało. Pani doktor mówiła, że kość była na tyle krucha, że pod wpływem silnego skurczu mięśni nastąpiło złamanie kości udowej. Najpierw Dominika miała nogę w szynie gipsowej, niestety nie była ona na tyle stabilna, by mogła uśmierzyć ból. W końcu lekarze podjęli decyzję o unieruchomieniu także miednicy. Córka już ponad miesiąc jest zagipsowana po pas - wyjaśnia mama dziewczynki. Nie chodzi, nie może siedzieć, tylko leży - dodaje.

Diagnoza: guz trzonu kości udowej, bardzo rzadki rodzaj nowotworu, mięsak niezróżnicowany.

Dominika ma założone konto w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, którego prezesem jest dyrektor Gimnazjum nr 3, Danuta Łabaj. Dzięki Towarzystwu udaje się zbierać pieniądze na leczenie Dominiki. Cała suma trafia do rąk dziewczynki. Towarzystwo nie pobiera z tego tytułu żadnych opłat, jak praktykują to niektóre fundacje. - Jestem bardzo wdzięczna pani dyrektor i wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w akcję pomocy Dominice - mówi pani Dorota. - Wielkie podziękowania dla całej ekipy Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego, dyrektor Czerwińskiej, pana Kawuloka i dla pani Martynek za każdorazową pomoc w transporcie Dominiki. Dziękuję również wszystkim tym, którzy wpłacili pieniądze na konto TPD na leczenie mojej córki.

Kosztowne leki, środki opatrunkowe, środki czystości, specjalny wózek, może wystarczą kule, kompresy, rehabilitacja, a w przyszłości endoproteza. Wszystko wymaga ogromnych kosztów. Stąd pomysł, by zorganizować akcje charytatywne dla Dominiki. Pierwsza zbiórka odbyła się podczas Freestyle City Festiwal, kolejna odbędzie się już w sobotę podczas specjalnego koncertu na rzecz dziewczynki. 17 września, o godz. 18.00, na cieszyńskim rynku pojawią się artyści kultury hip-hopowej, na czele z Ten Typ Mes.Organizatorem koncertu charytatywnego jest Sławomir Łuszcz ze Stowarzyszenia Kulturalno-Sportowego "Trotyl" oraz BOHEMA Agencja kreatywna. Podczas koncertu Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, za zgodą marszałka województwa śląskiego, przeprowadzi zbiórkę pieniędzy na leczenie i rehabilitację Dominiki.

TPD, które pomaga Dominice, założyło specjalne konto internetowe, na które także można wpłacać pieniądze na leczenie dziewczynki.

Numer konta: 65-1050-1403-1000-0023-5651-3271 z dopiskiem: "dla Dominiki". Nazwa i adres odbiorcy: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci 43-400 Cieszyn ul. Plac Wolności 3.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

łał

zgadzam się z Tobą i to uczyniłem wcześniej:-)

Z Kościołem to nie wiadomo.... bo to ludzie nim zarządzają (a nie anioły) i mają swoje ułomności (np pazerność) ale możesz Ty po chrześcijańsku pomóc...

Dominiko trzymaj się :-)

cieszę się, że mamy tyle fantastycznych, gotowych pomóc innym, ludzi. Wierzę, nawet jestem tego pewien, że kościół, który jest taki wspaniały i szczodry, też się dołoży i wspomoże leczenie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama