, czwartek 18 kwietnia 2024
Cieszyn: Czy Amerykanie wreszcie postawią Jelenia na nogi?
Burmistrz Bogdan Ficek liczy, że nowi właściciele hotelu przywrócą mu dawną funkcję. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Czy Amerykanie wreszcie postawią Jelenia na nogi?

WOJCIECH TRZCIONKA
Cieszyn: Czy Amerykanie wreszcie postawią Jelenia na nogi?

Za ile Jeleń został sprzedany? — Nie chcę podawać konkretnej kwoty. Powiem tylko, że była ona bliska ceny wywoławczej — mówi Henryk Borowski, prezes HB-Unibud. fot. Wojciech Trzcionka

Słynny przed laty hotel Pod Brunatnym Jeleniem przy cieszyńskim Rynku ma nowego właściciela. Kilka dni temu kupili go Amerykanie. Czy hotel znowu ruszy? — Uwierzę, jak zobaczę — mówi ostrożnie burmistrz Bogdan Ficek.
Ficek w 1979 roku brał ślub w hotelu Pod Brunatnym Jeleniem. Potem, tak jak pokolenia cieszyniaków, wielokrotnie w nim bywał na przyjęciach i balach. Dzisiaj z okien swojego biura w Ratuszu spogląda na pusty obiekt, który w ostatnich latach odżywał tylko kilka razy, głównie podczas festiwalu filmowego, gdy w jego wnętrzach urządzono biura i salę kinową. — Każdego nowego właściciela namawialiśmy, aby przywrócił hotelowi dawną funkcję. Nic z tego nie wychodziło. Teraz kolejna firma twierdzi, że zainwestuje w budynek, bo chce zacząć na nim zarabiać. Na razie jestem pełen obaw — mówi ostrożnie burmistrz.

W XIX wieku w miejscu dzisiejszego hotelu stał zajazd Pod Złotą Koroną. Oprócz cesarza Józefa II i cara Aleksandra mieszkali w nim sygnatariusze Pokoju Cieszyńskiego z 1779 roku, przywódcy Konfederacji Barskiej biskup Adam Stanisław Krasiński, marszałek Michał Hieronim Krasiński, generał Józef Wybicki, Kazimierz Pułaski, Józef Zaremba, książę Karol Radziwił, marszałek Joachim Potocki. W czasie kampanii napoleońskiej gośćmi ówczesnego zajazdu byli poeta Kazimierz Brodziński i książę Józef Poniatowski z całą dworską świtą i oficerami. Z początku XX wieku zajazd przebudowano. Tylko on w całym mieście miał centralne ogrzewanie, elektryczność, windy i angielskie łazienki, a kuchnia serwowała najwykwintniejsze dania wiedeńskie. Hotel liczył wtedy 67 pokoi gościnnych. Na parterze znajdowały się restauracja, kawiarnia, sala koncertowo-balowa, pokoje klubowe i zimowa kręgielnia. Do hotelu wchodziło się przez obrotowe drzwi. Chętnie przy kawie spotykali się tutaj Tadeusz Reger, Franciszek Popiołek i Julian Przyboś. Również po II wojnie hotel odwiedzali prominentni goście. Ponoć upojne chwile spędziła w nim jedna z najbardziej barwnych par lat 70. – Maryla Rodowicz i Daniel Olbrychski.

Po latach prosperity i upadku PRL hotel będący własnością Towarzystwa Turystycznego Czantoria trafił w prywatne ręce i przez kolejne lata przechodził z rąk do rąk. Właścicielami obiektu byli m.in. Ryszard Bogucki (później podejrzany o współudział w zabójstwie generała Marka Papały), miasto, mniejsze i większe firmy, w tym jedna handlująca czołgami. Był nawet pomysł, żeby do hotelu przeniosło się Starostwo Powiatowe. Remont rozpoczął dopiero kolejny właściciel w 1999 roku. Plany były piękne. W całym budynku zaplanowano około 80 pokoi hotelowych. Jedno z pięter miał wynająć bank, na innym chciano rozmieścić kasyno. Wszystkie zabytkowe sale i detale architektoniczne miały odzyskać dawny blask. Nawet stolarka okienna miała zostać taka, jak dawniej. Na podwórzu planowano powstanie oszklonej oranżerii, a w piwnicach nocny klub. Powrócić miały też tak lubiane przed laty przez cieszyniaków kawiarnia i sala balowa.

Remont był już bardzo zaawansowany, ale właściciel zbankrutował i hotel przejęła za długi firma HB-Unibud z Czechowic-Dziedzic, która prowadziła modernizację obiektu. Roboty stanęły na lata, a firma wystawiła hotel na sprzedaż. Zainteresowanie obiektem przez lata było spore, ale negocjacje ostatecznie nigdy nie kończyły się podpisaniem aktu notarialnego. Jakie więc było zdziwienie w urzędzie, gdy nagle, kilka dni temu, burmistrz otrzymał pismo od Henryka Borowskiego, prezesa HB-Unibud, że hotel został sprzedany. „Nowym właścicielem jest firma Grey4 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie" — poinformował władze miasta Henryk Borowski, dziękując zarazem za wsparcie okazane przy poszukiwaniu inwestora.

Grey4 ma reprezentować interesy amerykańskiego inwestora (siedziba firmy jest w Luksemburgu), który latem przeprowadził dokładną inwentaryzację hotelu Pod Brunatnym Jeleniem i ma zamiar inwestować w budynek. — Moim zdaniem potrzeba kilku milionów złotych i dwóch lat, żeby znowu otworzyć w budynku hotel. Poznałem właścicieli i będę chciał pomóc, jeżeli zajdzie taka potrzeba — mówi Bogdan Ficek. Do wszelkich planów firmy, biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzednimi właścicielami, podchodzi jednak bardzo ostrożnie. — Poczekamy, zobaczymy — dodaje burmistrz.

Większym optymistą jest Henryk Borowski. W rozmowie z Gazetącodzienną.pl zdradził, że hotel - jego zdaniem - trafił w dobre ręce i nowy właściciel jest zainteresowany kontynuacją remontu. — Ludzie, z którymi zawieraliśmy transakcję nie wyglądają na kombinatorów. Pytali nawet, czy bylibyśmy skłonni kontynuować dla nich prace modernizacyjne. Wyraziliśmy zainteresowanie — przekonuje Borowski.

Za ile Jeleń został sprzedany? — Nie chcę podawać konkretnej kwoty. Powiem tylko, że była ona bliska ceny wywoławczej — dodaje prezes HB-Unibud. Cena wywoławcza sięgała 10 mln zł.
Komentarze: (24)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gołębie z rynku to może lepiej oddać za darmo byle wszystkie wzięli!
Historię hotelu też można sprzedać !

Ciekawe ile zapłacił Ryszard Bogucki??Buua!
Ponadto widziałem jak wygląda wnętrze hotelu,jest
to tzw. stan surowy,wszystko rozkradzione co do
ostatniego zabytkowego detalu.Życzę nowym
właścicielom wytrwałości znając cieszynskich
urzędasów!!!

Niech robia tam co chcą, byle budynek znowu byl czynny. Jestem za.

Cud ? jeleń sprzedany obcym - złodziejstwo POstępowy

Cud ? jeleń sprzedany obcym - złodziejstwo POstępowy

Ficek brał ŚLUB w hotelu??!!! Chyba wyprawiał wesele; ślubów tam nie udzielano, panie redaktorze.

A może jadnak ślub,jak w 1979 roku to chyba cywilny a potem jak Tusk kościelny i jak Dorn
chrzest by skończyć z judaizmem!!

Dyrektorem "Czantorii" do której hotel należał był tow. B.... ze Skoczowa, później figurował on na listach wyborczych SLD. Z hotelu wywieziono wszystko co się dało, marmury, meble.. i właściciele Tomanowie dostali surowe ściany. Później były burmistrz O.. a obecnie europoseł nie widział ze swojego okna dziury w hotelowym dachu, (bo patrzył ponad dachami w stronę Brukseli ) aż runęły stropy. Itd, itd....

no to al-kaida ma teraz konkretny cel w Cieszynie.
nie wiem czy to taka dobra wiadomość.

Czerwona mafia rozkradła hotel i zwróciła dawnemu właścicielowi ruinę. Ten musiał sprzedać hotel. Szykuje się kolejna złodziejska transakcja : sprzedaż hotelu obcym. W polskim Cieszynie żywią się naszym kosztem obcy, prawie wszystko sprzedane : Olza, Celma itd.

To wyłącznie nasza wina, że wszystko sprzedane jak widać biznes nie jest naszą mocną stroną.

że dopiero ktos zza granicy ma zamiar coś z tym zrobić,to taki symbol tego miasta szkoda patrzeć jak teraz wygląda

Każdy tylko z was narzeka, ile było tematów: "dlaczego jeszcze Jeleń nie sprzedany, dlaczego nik z tym nic nie robi?" a teraz jak ktoś to kupił, to znowu źle. Widocznie tak to już jest że w naszym kraju tylko zagraniczni inwestorzy mogą zrobić coś dobrego. Ja również jestem za. Oni chociaż mają pieniądze i nie rzucają słowa na wiatr. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Ludzie więcej optymizmu, wkońcu pozbyliśmy się Pis-u :)

ficek na tle hotelu.to niby kto kupił ten hotel??
wygląda na to,że burmistrz!!

Taki POBOŻNY, a antysemita...???

Fajnie, że ktoś ma kupić ! A w czasach globalizacji i Unii narzekania na obcych to obciach

w końcu pozbyliśmy się Pis-u :) Teraz koszerni wykupia już nawet gołebie na rynku i wodę w Olzie.

Janie Celme sprzedali "Ludzie Dobrej Roboty" a hotel nie ma szans, nie ma parkingu !

Brak parkingu to poważny problem, ale do naprawienia. Podobno nowy parking ma być na Limanowskiego. Wystarczy wtedy, że jego część będzie należeć do Jelenia

nie antysemita tylko baczny obserwator naszego,
zakłamanego życia politycznych "elyt" erudyto!

Nie mamy szczęścia do władz Cieszyna co kadencja to mniej robotni.

podbrunatnymjeleniem.pl

Winię Miasto i decydentów za degradację zabytkowego hotelu, broń boże dać coś w nim robić firmie UNIBUD! Nie potrafiliście uchronić od dewastacji najpiękniejszego symbolu miasta. Udało się to np. "Prezydentowi" w Bielsku-Białej, jest chlubą miasta, widać inni potrafią!. Powinno się tych wszystkich kombinatorów rozliczyć!

Jak się czują ci wszyscy którzy zaprzepaścili piękną historią hotelu, nie zadbali o jego los. Miasto straciło symbol. Czy nie można po sobie czegoś fajnego pozostawić?!, czy liczy się tylko kasa!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama